Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Wydanie 2009-09 · Opublikowany: 2009-09-28 00:40:04 · Czytany 10279 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy
Artykuł sponsorowany

Rodzaje i wpływ eksfoliacji na skórę

Zbliża się jesień a jest to, jak zapewne wiecie, doskonały czas, aby rozpocząć serię intensywnych zabiegów regeneracyjnych i odświeżających, by poprawić wygląd skóry i samopoczucie po męczącym lecie.

Najbardziej popularne w tym okresie są wszelkiego rodzaju peelingi i eksfoliacje, czyli pozbywanie się zewnętrznych i głębszych warstw naskórka bez ryzyka nadmiernego wystawiania skóry na szkodliwe działanie promieniowania UV.

Na rynku kosmetycznym możemy wyselekcjonować kilka typów eksfoliacji, które możemy podzielić ze względu na głębokość działania na peelingi powierzchniowe, średnio-głębokie i głębokie a także, ze względu na rodzaj peelingu, na takie, jak złuszczanie za pomocą enzymów, kwasy owocowe, peelingi ziołowe i chemiczne oraz peelingi mechaniczne z użyciem zaawansowanych urządzeń kosmetycznych, jak mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny.

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu kuracji czy pojedynczego zabiegu przydałoby się, aby każda z was wiedziała, jakie są jej oczekiwania, czy dany zabieg jest przeznaczony dla jej typu skóry, jak wpłynie na skórę i jej wygląd, i czy wiąże się z jakimś dyskomfortem. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek peelingu należy przeprowadzić analizę skóry i próbę uczuleniową.

Chciałabym wam wyjaśnić, jaki wpływ na skórę mają peelingi i z jak wieloma problemami dzięki ich zastosowaniu, możemy sobie poradzić.

W skrócie można powiedzieć, że każdy rodzaj eksfoliacji zwiększa przepływ krwi w naczyniach włosowatych i poprawia cyrkulację. Skóra właściwa zostaje pobudzona do wytwarzania nowych komórek i jest stymulowana do produkcji kolagenu, mamy więc działanie przeciwzmarszczkowe. Poprzez usunięcie zewnętrznych warstw naskórka zmarszczki ulegają spłyceniu a skóra staje się jaśniejsza, bardziej rozświetlona i jednolita. Eksfoliacja jest świetnym rozwiązaniem w przypadku nadmiernej pigmentacji, pomaga usuwać przebarwienia lub doprowadza do ich częściowego rozjaśnienia.

W przypadku trądziku i tłustej skóry możecie również spodziewać się korzystnych zmian, gdyż poprzez złuszczanie usuwamy martwy naskórek, zatykający pory i ujścia mieszków włosowych oraz przez zastosowanie odpowiedniego peelingu do rozpuszczenia serbum i zabezpieczenia skóry przed tworzeniem się nowych. Ważną rzeczą, o której musicie pamiętać jest to, że nasza skóra będzie wchłaniać lepiej i szybciej substancje czynne, ponieważ będą miały krótszą drogę do przebycia. Zatem zamierzone rezultaty osiągniemy znacznie szybciej.

Zacznijmy od peelingów enzymatycznych. Czy wiecie, że za pomocą enzymów usuwamy tylko zewnętrzne, martwe warstwy naskórka bez naruszania żywej tkanki? Są one najmniej podrażniające (z wyjątkiem reakcji alergicznych) i z powodzeniem mogą być stosowane u osób ze skórą wrażliwą, trądzikiem a nawet trądzikiem różowatym. Enzymy są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i zmiany pH. Wysoka temperatura wzmaga ich aktywność. Głównie stosuje się enzymy z ananasa (bromelanina), z papai (papaina) oraz trypsynę. Bromelanina ma działanie wybitnie przeciwzapalne i złuszczające, papaina działa złuszczająco a trypsyna działa na białka zawierające aminokwasy. Najlepsze i najbardziej aktywne są enzymy w formie proszku aktywowane przez płynny roztwór. Zastosowanie tych enzymów przynosi świetne efekty i jest przeze mnie wysoce rekomendowane.

Skupmy się teraz na kwasach owocowych. Jak się domyślacie, a niektórzy już wiedzą, sama nazwa wskazuje na mocniejszy rodzaj peelingu od enzymatycznego. I macie rację. Ten rodzaj złuszczania jest to peeling chemiczny, bardziej agresywny i ryzyko podrażnienia jest wyższe. Dochodzi do złuszczenia głębszych warstw skóry. Głębokość działania zależy od stężenia roztworu i pH. Większość klientów używa kwasów w gabinetach kosmetycznych.

Możemy je podzielić na dwie kategorie: AHA i AHB. Do pierwszej z nich należą powszechnie używane kwas glikolowy i kwas mlekowy, natomiast do AHB zalicza się kwas salicylowy. Zastosowanie poszczególnych rodzajów kwasów zależy od potrzeb waszej skóry i dlatego przybliżę wam działanie każdego z nich.

Kwas glikolowy ma najmniejszą cząsteczkę z nich, zatem ma świetną zdolność penetracji. Powoduje złuszczenie naskórka i syntezę kolagenu, wzrost jego elastyczności i ścieńczenie warstwy rogowej. Po jego zastosowaniu światło lepiej odbija się od skóry i daje bardziej młodzieńczy wygląd.

Kwas mlekowy powoduje wzrost wilgoci i ceramidów, zwiększa zawartość wody w skórze oraz działa złuszczająco.

Kwas salicylowy jest mniej podrażniający od kwasów AHA i ma działanie przeciwzapalne. Stymuluje tworzenie kolagenu. Rozpuszczając tłuszcze, świetnie wpływa na usuwanie łoju, oczyszczając pory. Zapobiega również tworzeniu się nowych zaskórników i zanieczyszczeń. Nie ma jednak działania nawilżającego czy normalizującego pracę skóry.

W przypadku kwasów należy zacząć od niskich stężeń i bezpiecznego pH. Zastosowanie kombinacji kwasu glikolowego i salicylowego może być bardziej efektywne od 10% benzoyl peroxide.

Zaawansowane technologicznie kampanie kosmetyczne stworzyły już nową metodę eksfoliacji polegającą na połączeniu kwasów z enzymami. Gorąco namawiam, abyście odkryły, że wasza skóra może wyglądać świetnie już po kilku aplikacjach.

Jednym z bardziej znanych głębokich peelingów, o którym być może już słyszałyście, jest Jassner's peel. Świetny w przypadku nadmiernej pigmentacji i trądziku, doskonały w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry. Jest to mieszanka kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i rezorcyny. Może być nakładany warstwowo – ilość warstw zależy od rodzaju skóry i zamierzonego efektu.                       

Peeling ziołowy jest jedną z metod eksfoliacji powodującej obfite złuszczanie i przynosi efekty, lecz nie może być stosowany w przypadku trądziku różowatego, rozszerzonych naczyń krwionośnych oraz wszelkiego rodzaju znamion. Jest świetny w walce z cellulitem, rozstępami i zwiotczałą skórą po ciąży i odchudzaniu. Powoduje podrażnienie skóry i pieczenie. Jest to jednak efekt tymczasowy.

Skupmy się teraz na urządzeniach kosmetycznych, które pozwalają przeprowadzić skuteczną eksfoliację. Pierwszym rodzajem złuszczania jest mikrodermabrazja, która polega na wyrzucaniu pod ciśnieniem, przez metalowy lub szklany aplikator mikrokryształów dwutlenku aluminium. Metoda ta działa ścierająco na skórę i może być z powodzeniem stosowana w przypadku większości skór. Dzięki tej metodzie możemy spłycić zmarszczki, wyrównać koloryt oraz pozbyć się zaskórników. Należy uważać na okolicę oczu i delikatną tkankę. Możemy połączyć mikrodermabrazję z peelingiem enzymatycznym lub z kwasami owocowymi (ale nie tuż po zabiegu). Może powodować delikatne podrażnienie a skóra może być różowa. Peeling kawitacyjny (nazywany również mikrodermabrazją przy użyciu fali dźwiękowej) może zabrzmieć dla niektórych obco, ale jest to rodzaj peelingu, który wykorzystuje falę dźwiękową (elastyczną) i wodę. Zabieg jest w stu procentach bezpieczny i bezbolesny. Chętnie łączę tę metodę z peelingiem enzymatycznym i kwasami. Usuwany jest martwy naskórek i serbum a skóra staje się gładsza i jednolita. Świetnie się sprawdza w przypadku wykonywania zabiegów seriami.

Podsumowując, macie do wyboru szeroką gamę zabiegów, które mogą was uszczęśliwić! Tylko od was zależy, jak będzie wyglądać wasza skóra, dajcie jej więc to, czego najbardziej potrzebuje i nie czekajcie do zimy, bo kiedy przyjdzie mróz, będzie za późno na eksfoliację.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...