Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-03 · Opublikowany: 2011-05-08 23:22:47 · Czytany 7369 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy
Artykuł sponsorowany

Sól naprawdę Cię zabija!

Rząd Stanów Zjednoczonych oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne nawołują Amerykanów do odrzucenia soli.

W tym miesiącu Departament Rolnictwa oraz Zdrowia zaktualizował wytyczne dotyczące przyzwyczajeń żywieniowych wszystkich Amerykanów. Wytyczne te dotyczą głównie ludzi powyżej 50. roku życia, Afroamerykanów, osób z wysokim ciśnieniem krwi, diabetyków oraz osób z chronicznym zapaleniem wątroby. Nawoływani są oni do zredukowania ilości spożywanej soli do połowy łyżeczki dziennie. Ogólnie rzecz biorąc, nowe zasady powinny zostać przyjęte przez połowę ludności w Stanach Zjednoczonych.

Wyżej wymienione osoby powinny dokonać wielkich zmian w swojej diecie. Dzisiejsi Amerykanie konsumują w przybliżeniu ok. 3,400 miligramów soli dziennie, czyli 1-1/2 łyżeczki. Aby spełnić nowe wymagania, spożycie soli powinno zostać zredukowane o co najmniej połowę obecnego poziomu.

Niestety, zmniejszenie spożycia soli nie jest tak łatwe, jak odstawienie solniczki. Szacowane 77% dziennego spożycia sodu pochodzi z pakowanego i przetworzonego jedzenia. Zmian można dokonać poprzez przerzucenie się na spożywanie owoców, warzyw i innych naturalnych składników.

Dlaczego tak bardzo martwimy się solą? Zbyt duża jej ilość może prowadzić do podniesienia ciśnienia krwi, co jest jednym z czynników powodujących choroby serca oraz udar. Choroby serca są główną przyczyną zgonów w USA. Stanowią około 26% wszystkich zgonów. Udar to w Ameryce trzeci zabójca. Powoduje również ciężkie, długoterminowe kalectwo.

Według Dr Ursuli Jabłońskiej, lekarza rodzinnego z MetroSouth Medical Center, „leczenie wysokiego ciśnienia krwi to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie Amerykanie mogą zrobić, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru. Z 50 milionów Amerykanów, lub 30.5% dorosłych z nadciśnieniem, prawie jedna trzecia nie ma postawionej diagnozy a jedna czwarta nie otrzymuje właściwego leczenia.”

Wiele osób nie ma zdiagnozowanego nadciśnienia, ponieważ nie widzi jakichkolwiek oznak, że coś może być nie tak. „Ciśnienie krwi powinno być zapobiegawczo monitorowane podczas regularnych kontroli i wizyt u specjalisty. Bez tego nadciśnienie może zostać niezauważone”, wyjaśnia Dr Jabłońska.

Kontrolowanie spożycia soli jest prostym sposobem na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia. Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne szacuje, że można by ocalić 150,000 żyć rocznie, gdyby spożycie soli zostało zredukowane o połowę.  Wysokie ciśnienie krwi uszkadza tętnice. Osłabione lub chore tętnice podwyższają ryzyko zawału lub udaru. U pacjentów z nadciśnieniem istnieje ryzyko nagromadzenia się płytek miażdżycowych w tętnicach, a to prowadzi do zwężenia się arterii, przez co krew nie może swobodnie dopływać do serca, mózgu i innych narządów. 

Dr Jabłońska wzywa wszystkie dorosłe osoby do zapoznania się z ryzykiem, jakie niesie za sobą wysokie ciśnienie krwi, a także do regularnych badań i wizyt u lekarza pierwszego kontaktu. W szczególności proszone są o to osoby z poniższych grup ryzyka:

  • Osoby starsze
  • Afroamerykanie
  • Osoby, w rodzinie których zdarzały się przypadki nadciśnienia
  • Osoby z nadwagą/otyłe
  • Osoby mało aktywne fizycznie
  • Palacze

Aby umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego lub lekarza pierwszego kontaktu w South Medical Center, przy Blue Island, Alsip, Morgan Park and Beverly, prosimy kontaktować się telefonicznie 708 489-7925, lub przez email info@metrosouthmedicalcenter.com

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...