Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-12-04 14:20:32 · Czytany 9204 razy · 9 komentarzy
Nowszy Starszy

Te okropne haluksy!

Fot: Internet

Coraz więcej kobiet cierpi na bolesne i mało estetyczne schorzenie - haluksy. Szacuje się, że nawet co czwarta Polka powyżej czterdziestego roku życia cierpi z powodu „halluksów”. Choroba ta nie dotyczy wyłącznie starszych kobiet. Każdego roku problem dotyka coraz młodsze osoby. Istnieje wiele metod walki z tym nieprzyjemnym schorzeniem, o których pisze nasz specjalista.

Porada specjalisty

Na temat schorzenia typu hallux valgus istnieje bardzo wiele mitów oraz niedomówień.

Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to schorzenie o podłożu genetycznym. Występuje kilkakrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, co wynika z różnic w funkcjonowaniu aparatu mięśniowo- więzadłowego u obu płci. Udowodnionym jest, że paluch koślawi się w społeczeństwach rozwiniętych, które noszą obuwie. W krajach, w których chodzi się boso, schorzenie typu hallux valgus praktycznie nie występuje. Istnieje przekonanie, że “halluksy” tworzą się wyłącznie od chodzenia w butach na wysokim obcasie - jest to mit. Na powstanie palucha koślawego mogą, choć nie muszą, mieć wpływ dodatkowe czynniki takie jak: otyłość, płaskostopie poprzeczne czy choroby reumatyczne. Najczęstrzym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się tego schodzenia, są jednak geny.

Metody leczenia

Haluksów możemy pozbyć się poddajac bolesnej i często bardzo kosztownej operacji. Istnieją jednak inne sposoby na walkę z tym schorzeniem. Zanim zdecydujemy się na leczenie operacyjne, warto spróbować metod nieinwazyjnych. Zalicza się do nich m.in. kinezyterapię, masaże, kinesiotaping czy zabiegi fizykalne.

Na rynku dostępnych jest również szereg produktów ortopedycznych przeznaczonych do leczenia haluksów. Niestety większość z nich jest o znikomej wartości terapeutycznej. Powoli do lamusa możemy odłożyć kliny międzypalcowe, czy aparaty nocne (potocznie zwane „marcinami”). Powodują one jedynie bierną korektę, która nie wpływa na poprawę wartości kątowych w stawie.

Aby uzyskać efekt terapeutyczny, aparat korygujący musi umożliwiać ruch w stawie. Na przeciw oczekiwaniom pacjentów, lekarzy i fizjoterapeutów wyszła polska firma, która stworzyła jedyną na świecie dwuzawiasową szynę do korekty koślawości palucha.

Opaski na paluch i śródstopie utrzymują kości w prawidłowym, fizjologicznym ustawieniu a system zawiasowy umożliwia ruch w stawie. W aparacie Bunito Duo należy chodzić od 30 min do kilku godzin dziennie. U większości pacjentów występuje natychmiastowy efekt przeciwbólowy, a wartości kątowe ulegają poprawie po około półrocznym użytkowaniu. Polecam aparat Bunito Duo wszystkim moim pacjentom.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Janikowska · 2017-02-21 10:51:49

Ja tez zrobiłam haluksy w Poznaniu u dr Kosmowskiego i dr Sulewskiego. Bardzo ale to bardzo troskliwi ludzie, cały czas interesowali się moim stanem (choć zadnych komplikacji nie było). Widać kolosalną różnice w stosunku do lekarzy NFZ. Na sali bylam z siostrą (ktora tez byla operowana) i obie mamy wyleczone stopy. Bardzo fajna klinika.

Maria Dobrowolska-Jurasz · 2017-02-10 10:00:25

Zgadza się, dr Popow i Krawczuk nie pracują już w tej klinice. Ale szef kliniki - dr Kosmowski pozostał i nadal nią kieruje. W 2012 miałam operowana tam jedną stopę (dr Kosmowski z dr Krawczukiem - metodą Chewron), a w styczniu tego roku drugą (dr Kosmowski z dr Firlejem metodą Scarf). Poziom opieki nad pacjentem jest jeszcze wyzszy niż za kilka lat temu. Stopa doszła "do siebie" znacznie szybciej niż poprzednim razem (choć dr Firlej twierdzi, że to nie lekarzy zasluga tylko innej metody). Także mogę na wlasnym przykładzie stwierdzić, że zmiany wyszły klinice na dobre. Polecam Maria Dobrowolska-Jurasz

Beata · 2016-09-09 11:16:29

Bazując na dobrych opiniach odszukałam doktorów Popowa i Krawczuka dowiedziałam się że nie są już związani z Halluxcenter ale haluksy robią nadal i jestem miesiąc po zabiegu :) 2 nóżki - wyglądają pięknie:) POLECAM :)

Kasia · 2016-04-19 17:56:41

A ja byłam operowana przez dr Popowa w halluxcenter i jestem bardzo zadowolona z efektow i opieki.

Eufemia sz. · 2016-04-18 04:20:01

Ja bylam operowana przez pana Krawczuka i Kosmowskieho w Halucenter. Bardzo sympatyczni panowie, wprowadzają luźną wesołą atmosfere. Po operacji prowadzil mnie dr Kosmowski - co 2-3 dni dzwonil w pytal jak sie czuje, wyjasnial jak opatrunek zmienic itp. Szwy zdjelam u chirurga u siebie (w Lublinie) bo do Poznania mam kawal drogi.k A z efektu operacji jestem zadowolona. Stopy sa super.

Marymers · 2015-08-26 18:36:02

nienawidzę halluksów i już nie mogę się doczekać operacji. wybrałam doktora jędrzeja kosmowskiego i myślę, że wszystko pójdzie dobrze. :):):)

Hela · 2015-08-03 19:11:59

Byłam w tym Hallux Center i przyznam, że nie spodziewałam się, ze operacja coś pomoże, ale byłam już desperowana :D Efekty są super, nic mnie nie boli i szybko wróciłam do zwykłych zajęć:) Polecam :)

Kokosanka · 2015-04-04 13:26:13

No cóż, czasem zmiana obuwia na wygodniejsze nie pomaga i konieczny jest zabieg. Szkoda, że na nfz trzeba czekać aż 1-2 lata. Za to u dr. Popowa w klinice w Suchym Lesie k.Poznania HalluxCenter czeka się krótko na konsultacje i nie trzeba żadnych drutów ani gipsu. A koszty nie są tak wysokie jak w innych klinikach.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...