Podziel się   

Biznes i gospodarka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2017-03-25 13:38:45 · Czytany 6118 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Nie tędy droga: 3 błędy, które popełniamy w motywacji pracowników

Efektywne zarządzanie zespołem specjalistów nie jest łatwym zadaniem. Wiąże się z nim co najmniej kilka kluczowych dla funkcjonowania całej firmy kwestii: dobra atmosfera w firmie, wyniki przez nią osiągane, a przede wszystkim – odpowiednia motywacja pracowników. Jeśli zauważasz wśród swoich pracowników wyraźny spadek tego ostatniego wskaźnika, prawdopodobnie jest to znak, że robisz coś nie tak. Przedstawiamy 3 błędy w temacie motywacji, które managerowie i kierownicy popełniają najczęściej.

1. Tak zwane „zarządzanie cyfrą”

Sytuacja, w której człowiek schodzi na drugi plan, a dla pracodawcy liczą się tylko osiągane przez niego wyniki wyrażane w liczbach, nigdy nie jest dobra. Praca pod taką presją może być efektywna jedynie przez bardzo krótki czas – później zaś zaczynają ją zaburzać różnego rodzaju problemy pracowników, wynikające z życia w ciągłym stresie i ciągłego „gonienia wyniku”. Jeśli wydaje Ci się, że podsycanie takiej skupionej wokół cyfr i słupków rywalizacji to dobry motywator – jesteś w błędzie.

Praca z ludźmi wymaga skupienia się na nich samych i na dobrym, płynnym z nimi kontakcie. Ważne więc, by dobrze znać swój zespół, doceniać jego mocne strony i pomagać eliminować słabe. Z pewnością nie pomoże w tym ciągła walka o jak najlepszy wynik za wszelką cenę. Dostrzegaj nawet małe sukcesy swoich pracowników i nie bój się ich chwalić. To bardzo ważne – wiedząc, że nasze osiągnięcia są doceniane, pracujemy jeszcze chętniej i wydajniej.

2. Motywacja wyłącznie przez czynniki finansowe

Bardzo powszechnym błędem jest dziś myślenie, że ludzie pracują wyłącznie dla pieniędzy. Owszem, atrakcyjne wynagrodzenie jest bardzo ważne, ale to nie wszystko, czego nowoczesny pracownik oczekuje od swojego pracodawcy. To, co sprawia, że rano chętnie przychodzi się do pracy, to wcale nie pokaźna kwota, zasilająca nasze konto co miesiąc. Mają na to wpływ także inne czynniki, takie jak możliwość rozwoju zawodowego i osobistego, przyjemna atmosfera w pracy, dobre relacje ze współpracownikami, świadomość bycia docenianym… Mówi się o tym coraz częściej. Ciekawy artykuł na ten temat, z perspektywy właśnie pracownika, znajdziesz tu: (http://sodexomotywacja.pl/blog/motywacja-do-pracy-co-nas-napedza-w-zyciu-zawodowym/).

Jeśli więc chcesz, by Twoi pracownicy dawali z siebie jak najwięcej, musisz myśleć kompleksowo, globalnie. Twoim zadaniem jest zapewnienie im satysfakcji nie tylko, jeśli chodzi o pieniądze, ale i codzienny komfort pracy. Pomagają w tym proste gesty, jak np. celebrowanie urodzin czy innych ważnych momentów w życiu pracowników, budowanie więzi w zespole poprzez imprezy czy wyjazdy integracyjne, a także świadczenia pozapłacowe jako wyraz uznania za małe i duże sukcesy.

3. Brak spójnego systemu motywacji pracowników

Sprawnie funkcjonujący system motywacyjny to narzędzie, bez którego nie może dzisiaj funkcjonować żadna firma uważająca się za nowoczesną. Badania pokazują, że motywowanie pracowników nie może być oparte wyłącznie na jednorazowych, doraźnych upominkach czy dorocznych świątecznych premiach finansowych. By zapał i chęci do pracy oraz oddanie wspólnej sprawie firmy utrzymywały się w Twoim zespole na wysokim poziomie, musisz dbać o to na co dzień. Działania o charakterze motywacyjnym powinny być wdrażane systemowo i w długiej perspektywie czasowej.

By był skuteczny, taki system motywacyjny powinien być możliwie jak najbardziej uniwersalny – pracują dla nas przecież różni ludzie o różnych potrzebach i upodobaniach. Skuteczne i sprawdzone rozwiązanie proponuje Sodexo – platforma Sodexo Select umożliwia pracownikom wybór takiego świadczenia pozapłacowego, które najbardziej im odpowiada i wydaje im się najbardziej atrakcyjne. Więcej na temat systemów motywacyjnych i sposobów ich wdrażania znajdziesz tu: http://sodexomotywacja.pl/blog/system-motywacyjny-dla-twoich-pracownikow/.

Najważniejszy krok masz już za sobą – wiesz, co warto poprawić. A teraz – do dzieła!

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Biznes i gospodarka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Psychologia i rozwój człowieka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...