Podziel się   

Historia Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-09-05 10:58:01 · Czytany 4834 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

1 września minęło 74 lata od wybuchu II wojny światowej

Fot: Internet

Atakiem Niemiec na Polskę, 1 września 1939 r., rozpoczęła się II Wojna Światowa. Tuż po tym, 17 września, Polskę zaatakował również Związek Sowiecki.

Napaść hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego pod wodzą J. Stalina na Państwo Polskie nastąpiła po podpisaniu 23 sierpnia 1939 r. przez obydwu najeźdźców Paktu Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z tajnym protokołem dodatkowym Paktu, umowa ta stanowiła o dokonaniu rozbioru suwerennej Polski i innych państw.

II Wojna Światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii, który objął zasięgiem działań wojennych trzy kontynenty i pochłonął dziesiątki milionów ofiar. W wyniku II Wojny Światowej śmierć poniosło blisko 6 milionów obywateli polskich, głównie wśród ludności cywilnej. Działania wojenne na ziemiach polskich toczyły się przez cały czas do zakończenia Wojny w 1945 r. Rząd RP na uchodźctwie przez cały okres trwania wrogiej okupacji nie podpisał aktu kapitulacji, a konspiracyjne oddziały ruchu oporu w kraju, z w pełni zorganizowaną Armią Krajową na czele oraz Polskie Siły Zbrojne na innych frontach walczyły o wolność Ojczyzny. Polski ruch oporu oraz struktura podziemnych ugrupowań bojowych były najlepiej rozwinięte, spośród krajów okupowanych przez wroga.

Koniec wojny, na skutek rozstrzygnięć podjętych przez mocarstwa koalicji antyhitlerowskiej w Teheranie i w Jałcie, oznaczał oddanie Polski komunistycznemu reżimowi stalinowskiemu.

Wielu byłych żołnierzy jednostek polskich walczących na frontach II wojny światowej zamieszkało w Chicago, gdzie działają w licznych stowarzyszeniach kombatanckich.

Zachęcamy również do przeczytania informacji na stronie Prezydenta RP w związku z 74. rocznicą wybuchu II wojny światowej.


Więcej na stronie internetowej Konsulatu: www.chicago.msz.gov.pl

Facebook: Consulate General of the Republic of Poland in Chicago

Twitter: @PLinChicago

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Historia

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia na świecie · Polonia w USA · Polska · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Jola
21 mar, 08:19
Witam. mam pytanie czy to jest normalne ze po wykonaniu lasera ablacyjnego CO2 na drugi dzien mam strasznie [...]»
Bogdan Domeracki
17 mar, 15:58
„POLACY w kraju Helwetów”… Zapraszamy także do nas...! »
Marie Elizabeth
09 mar, 14:34
Oh je me sens de nouveau en vie après avoir subi beaucoup de traumatismes et de chagrin. Je [...]»

Najczęściej...