Podziel się   

Kultura i sztuka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-04-29 07:19:51 · Czytany 8292 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

I Festiwal im. Krzysztofa Klenczona

Przesłuchania konkursowe, koncerty, warsztaty artystyczne i projekcje filmowe złożą się na I Ogólnopolski Festiwal im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku.

Już 21 czerwca rusza I Pułtusk Festiwal im. Krzysztofa Klenczona - legendy polskiego bigbitu i rocka przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Festiwal odbędzie się w dniach 21 i 22 czerwca w Pułtusku, w mieście urodzin Krzysztofa Klenczona. Impreza daje młodym, rozpoczynającym dopiero karierę zespołom i wokalistom, szansę na zaprezentowanie się szerszej publiczności. O Grand Prix festiwalu walczyć będą wokaliści z całego kraju i z zagranicy. W drugim dniu festiwalu w ramach konkursu festiwalowego na scenie głównej obok kamienicy, w której urodził się Krzysztof Klenczon, zagrają oni piosenki m.in z repertuaru artysty. Laureaci zaprezentują się w trakcie koncertu galowego przed gwiazdami wieczoru.

Pułtusk jest miastem, które w związku z postacią Klenczona ma podwójną symbolikę. To tutaj zaczęła się jego życiowa podróż, której kolejnym przystankiem były Mazury. Co ciekawe, szlak wodny prowadzi tędy żeglarzy w kierunku Krainy Wielkich Jezior. Odwiedzając Pułtusk i uczestnicząc w festiwalu, oprócz doznań muzycznych, będzie można pospacerować po najdłuższym rynku w Europie - mijając po drodze kamienicę, w której stacjonował niegdyś Napoleon, czy miejsce, gdzie mieszkał autor ,,Wspomnień niebieskiego mundurka”, Wiktor Gomulicki. Z urokliwego portu nad Narwią rozpościera się widok na piękną Puszczę Białą.

Krzysztof Klenczon to kompozytor, wokalista i gitarzysta uważany za jednego z najwybitniejszych polskich artystów muzyki rozrywkowej. Nazywany "polskim Johnem Lennonem", w trakcie swej kariery skomponował kilkaset piosenek i wylansował kilkadziesiąt przebojów, w tym największe hity Czerwonych Gitar i Trzech Koron, m.in „Kwiaty we włosach”, „Matura”, „Historia jednej znajomości”, „Biały krzyż”, „Port”, „10 w skali Beauforta”, „Jesień idzie przez park”, „Wróćmy nad jeziora”, „Nie przejdziemy do historii” i wiele innych.

Zmarł 7 kwietnia 1981 r. w Chicago. Pochowany został w Polsce. Żegnała go rodzina, przyjaciele, fani i ulewny deszcz. Niebo płakało... „Nie przejdziemy do historii, dumni jak w piosenkach. Nie będziemy stali w glorii z gitarami w rękach...” - jednak nie skończyła się muzyka Krzysztofa, dalej żyje w pamięci fanów, dalej grana jest przez wielu wykonawców.

Wciąż świeża, wciąż aktualna, wciąż rockowa.

--

Informacje o festiwalu: 

Strona oficjalna: http://www.pultuskfestiwal.pl
Organizator: Miasto Pułtusk i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
Patronat honorowy: Alicja Klenczon
Partnerzy: Stowarzyszenie „Christopher” im. K. Klenczona, Stowarzyszenie Polski Rock and Roll, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku

 

Magazyn Polonia objął patronat medialny nad Festiwalem.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kultura i sztuka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...