Podziel się   

Kultura i sztuka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-11-15 22:51:45 · Czytany 5552 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

I. Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego zakończył się w Warszawie

Fot: Dominika Rutkowska

W niedzielę, 9 listopada uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela zakończył się w Warszawie I Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego.

Artyści ze Szwajcarii, USA i Polski. Koncerty, panele dyskusyjne, wystawy, pokazy filmów i kursy mistrzowskie. Koncerty i prezentacje w Filharmonii Narodowej, w Muzeum Łazienki Królewskie, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w Domu Spotkań z Historią.

Festiwal organizowany przez Fundację „AVE ARTE” odbywał się w dniach 3 - 9 listopada 2014 r. w Warszawie. Uroczyste otwarcie Festiwalu odbyło się w Filharmonii Narodowej w Warszawie koncertem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyr. Jacka Kaspszyka z solistami Kevinem Kennerem i Beatą Bilińską.

W dniach 4 i 6 listopada na wydarzenia festiwalowe zapraszało Muzeum Łazienki Królewskie: dwuczęściowy panel dyskusyjny w Pałacu Myślewickim, koncert Włodka Pawlika „Paderewski - jazz - inspiracje”. Tegoroczny laureat nagrody Grammy opracował specjalny program, inspirując się twórczością Paderewskiego i zaprosił do udziału w koncercie również wokalistów: sopranistkę Annę Cymmerman i tenora Karola Kozłowskiego. Artysta zagrał na fortepianie marki Boston.

Trzeci dzień Festiwalu rozpoczął się kursem mistrzowskim na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina prowadzonym przez profesora Wojciecha Kocyana z Los Angeles, a wieczorem w sali koncertowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina wystąpił „Paderewski Trio” ze Szwajcarii (David O’Doherty – skrzypce, Francesco Bartoletti – wiolonczela, Catherina Lemoni – fortepian) oraz skrzypaczka Agata Szymczewska w duecie z pianistką Joanną Marcinkowską.

Koncertom festiwalowym kilkukrotnie towarzyszyła projekcja, nagrodzonego na Międzynarodowych Festiwalach w Chicago, Miami i Warszawie, filmu dokumentalnego pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego. W ramach Festiwalu organizatorzy przygotowali dwie unikatowe wystawy: „Historia serca Paderewskiego” (prezentowaną w Filharmonii i Podchorążówce) oraz „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” (Galeria Plenerowa Łazienek Królewskich).

8 listopada był Dniem Polskiego Instytutu Dyplomacji im. I. J. Paderewskiego. W programie był spacer śladami Paderewskiego, oraz prezentacja filmu pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” i spotkanie panelowe z udziałem prof. Juliusza Chrościckiego i prof. Jerzego Kochanowskiego. Organizatorzy planują, by Festiwal na stałe się wpisał w kalendarz stałych stołecznych imprez kulturalnych i stał się miejscem prezentacji dokonań naszego Wielkiego Rodaka.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kultura i sztuka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia na świecie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...