Podziel się   

Kultura i sztuka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-11-15 23:37:03 · Czytany 5040 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Tajemniczy sojusznik

Fot: Internet

Specjalny pokaz znakomitej brytyjsko-polsko-chińsko-tajskiej produkcji filmowej „Tajemniczy sojusznik” („Secret shaker”), najnowszego filmu Piotra Fudakowskiego – zdobywcy Oskara w 2006 roku za najlepszy film obcojęzyczny pt. „Tsotsi” – ukoronuje dwudziesty szósty Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Projekcja będzie głównym punktem programu uroczystego zakończenia festiwalu, które odbędzie się w niedzielę, 23 listopada br. o godz. 3:00 po południu w kinie Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr, Rosemont).

W pokazie wezmą udział reżyser i zarazem producent, Piotr Fudakowski, oraz producentka, Henrietta Fudakowski, którzy przedstawią film.

Piotr Fudakowski, Anglik i Polak w jednej osobie, z Londynu i Kościeliska, miłośnik Tatr, fotograf, a przede wszystkim pasjonat i producent wielu filmów, tym razem stanął za kamerą, debiutując jako reżyser. Piotr i Henrietta Fudakowscy, zafascynowani postacią i powieściami Josepha Conrada, wspólnie napisali scenariusz filmu oparty na wewnętrznej walce niedoświadczonego, młodego bohatera, rzuconego na głębokie wody, zarówno w przenośni, jak i w rzeczywistości. Jednocześnie stworzyli opowieść o przekraczaniu barier kulturowych, o pokonywaniu uprzedzeń, o obłaskawianiu inności, o dialogu bez słów i przezwyciężaniu przeciwności.

Fabuła filmu, zainspirowana napisanym w 1909 roku opowiadaniem Conrada oraz wydarzeniami z życia wielkiego polskiego pisarza, osadzona została we współczesności. Pełną zwrotów akcji historię opowiedziano z epickim rozmachem oraz poczuciem humoru. Głównym wątkiem jest prowadzona przez wzburzone wody i meandry skomplikowanych relacji międzyludzkich podróż młodego mężczyzny ku dojrzałości. Konrad, marynarz, który porzucił ojczystą Polskę w poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, zaskakująco szybko otrzymuje awans na pierwszego kapitana statku handlowego chińskiego armatora. Gdzieś na Morzu Południowochińskim, pełen dumy i nadziei młodzieniec zderza się z rzeczywistością, która okazuje się nadzwyczaj nieprzyjazna, tajemnicza, dramatyczna i trudna. Niedoświadczony kapitan przerdzewiałego chińskiego frachtowca musi zmierzyć się zarówno z wrogo nastawioną załogą, podejrzewającą go o udział w nieuczciwym spisku, jak i z kryminalnymi zamiarami szefa. Sytuacja komplikuje się, gdy załoga opuszcza kotwiczący w zatoce statek, a Konrad dostrzega unoszące się na wodzie nagie ciało, zaczepione o drabinkę sznurową. Odkrywa, że jest to zjawiskowo piękna Chinka, półżywa z wycieńczenia, która ostatkiem sił rzuca jedynie: „ukryj mnie”...

W rolach głównych występują: Jack Laskey (znany m.in. z „Sherlocka Holmesa. Gry cieni” w reż. G. Ritchiego), wschodząca gwiazda kina chińskiego, Zhu Zhu Li, oraz plejada gwiazd chińskich i tajskich.

Film został nakręcony w Tajlandii i Chinach. Piękne zdjęcia są dziełem Michała Tywoniuka, natomiast niezwykłą muzykę, niepozbawioną polskich akcentów, stworzył świetny brytyjski kompozytor Guy Farley.

Film wejdzie do kin w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku.

W uroczystości zamknięcia festiwalu weźmie udział wielu wybitnych gości z Polski i Stanów Zjednoczonych. Wieczór uświetni zaskakujący minikoncert niespodzianka.

Bilety można nabyć w cenie $ 25.00 (wyłącznie na projekcje), a zaproszenia w cenie $ 45.00 (pokaz filmowy z przyjęciem przed projekcją, z udziałem specjalnych gości festiwalu, w Gallery 1112 w Society for Arts). Bilety na seans filmowy są do nabycia tutaj , w kasie głównej festiwalu przy 1112 N. Milwaukee Ave., Chicago, na oficjalnej stronie internetowej: www.pffamerica.com oraz telefonicznie pod numerem 773-486-9612. Miejsca na wieczór zamknięcia są numerowane. Zaproszenia na przyjęcie przed seansem można rezerwować pod numerem 773-486-9612.

Kino Muvico jest jednym z najnowocześniejszych kompleksów kinowych na świecie. Posiada projektory Sony 4K. Kino ma bezpłatny parking w garażu (konieczność podstemplowania biletu parkingowego w kinie) oraz valet parking dla gości VIP. W kinie znajduje sie renomowany Bogart's Bar and Grill, zaś wokół znajduje się wiele innych znakomitych restauracji.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kultura i sztuka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA · Polska · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...