Podziel się   

Kultura i sztuka Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-12 · Opublikowany: 2012-01-10 12:22:34 · Czytany 11163 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

W blasku świec - zaduszkowy wieczór poezji

W całej Polsce w pierwszych dniach listopada na cmentarzach płoną tysiące zniczy. „Płonące” miejsca wiecznego spoczynku widoczne są z daleka od zmierzchu do późnych godzin nocnych.

W wielu miejscach w tle panoramy miast czy kilku pobliskich wiosek widać więcej cmentarzy, a łuny ponad nimi jawią się niczym pochodnie błąkające się wśród mroku. Są to obrazy, które  przechowujemy w pamięci z roku na rok, a towarzyszy im głęboka refleksja i zaduma.

W dniu 28 października 2011 roku w sali przy kościele Św. Alberta Wielkiego w Burbank odbyło się spotkanie młodzieży Polskiej Szkoły im. Mikołaja Reja z muzyką i poezją zaduszną. Przygotowane zostało przez Danutę Drążkowską-Konefał, która do czytania wierszy zaprosiła gości i młodzież szkoły. W spotkaniu udział wzięli: nauczyciele i uczniowie, autorki wierszy Danuta Drążkowska-Konefał i Stefania S. Murawska, oraz goście Helena Gudzowski, Wojtek Włoch, Konrad Panfil.

Zaprezentowano wiersze polskich poetów tworzących w okresie Odrodzenia, romantyzmu i Młodej Polski. Przypomniano także utwory śp. Karola Wojtyły i ks. Jana Twardowskiego oraz   autorek zaliczonych do polskich twórców literatury dziecięcej i młodzieżowej, a także wiersze  polonijnych poetek.

Oprawę muzyczną powierzono Konradowi Panfilowi. Mieliśmy możliwość wysłuchania takich utworów, jak m.in: „Biały Krzyż”, „Ave Maria”, „Amazing Grace”, „Cisza”. Wieczór prowadzili w atmosferze refleksyjnej zadumy Wojtek Włoch i Danuta Drążkowska-Konefał. Prowadzący w kilku słowach przywitał i wprowadził zebranych w nastrój wieczoru, wyjątkowo ciepłe słowa kierując do młodzieży. Nastrojowa i wymowna sceneria podniosła dodatkowo atmosferę skupienia i refleksji.

W  przygaszonych światłach widać było w centrum duży zegar – symbol przemijającego czasu. Po obu stronach sceny znajdowały się dziesiątki palących się świec. Dekoracje zrobiono z jesiennych kwiatów i „opadłych liści”, a wśród nich przemieszczały się „błędne ogniki” maleńkich lampek, trzymane w rękach przez każdego z uczestników. Prowadzący powiedział kilka słów o genezie Zaduszek, po czym młodzież, poetki i goście z pełnym zaangażowaniem odczytali przygotowane wiersze.

W programie, który spotkał się z dużym zainteresowaniem, udział wzięli: młodzież, rodzice uczniów, nauczyciele oraz wiele osób,  które przybyły na to spotkanie. Starszej wiekowo publiczności sceneria przypomniała specyficzną atmosferę zadumy i bólem nabrzmiałej ciszy, jaka towarzyszy nam, Polakom, na cmentarzach, szczególnie w dniach 1 i 2 listopada. Uroczysty klimat wieczoru udzielił się przede wszystkim młodzieży, która z wielkim zainteresowaniem i w pełnym powagi skupieniu słuchała muzyki i poezji. Niejedna osoba ukradkiem ocierała łzy. Warto zauważyć, że choć publiczność była zróżnicowana wiekowo, to jednak wrażliwość na słowa bliskie sercu każdego Polaka okazała się taka sama. 

Na zakończenie przytaczam fragment wiersza, podczas recytacji którego, tworząc niezwykły nastrój, powoli gaszono świece:

"...czas nasz przeminie, znicze bólem wypalą
krzyże w ramionach utulą i ciszą zasną cmentarze,
Pan co jest Stwórcą Odwiecznym
przywoła przed swoje oblicze
...bo On... to Życie ...”

Spotkanie młodzieży z poezją i muzyką zakończone zostało znanymi wszystkim słowami Ojca Świętego, Jana Pawła II: „Podnieście głowy. Nie lękajcie się patrzeć w wieczność. Tam czeka Ojciec, Bóg, który jest miłością. Dla tej miłości warto żyć. Miejcie odwagę żyć dla miłości. Miejcie odwagę!”

W imieniu Dyrekcji Szkoły im. Mikołaja Reja w Burbank oraz własnym, dziękuję wszystkim wykonawcom za niezapomniany wieczór, który na długo pozostanie w sercach i pamięci   uczestniczących w spotkaniu.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kultura i sztuka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...