Podziel się   

Podróże i turystyka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-01-14 13:05:53 · Czytany 6754 razy · 4 komentarzy
Nowszy Starszy

Wyjeżdżasz za granicę? Pomyśl o karcie kredytowej

Fot: Internet

Jedną z ważniejszych kwestii podczas przygotowań do wyjazdu zagranicznego są płatności. Do wyboru mamy gotówkę oraz karty: debetową lub kredytową. Każdy z tych sposobów ma swoją specyfikę i trzeba rozstrzygnąć, który będzie najkorzystniejszy.

Częstotliwość podróży zagranicznych naszych rodaków rośnie. W 2013 r. o 7% wzrosła liczba podróży turystyczno-wypoczynkowych, które zdecydowanie przeważają (47%) w ogólnej liczbie wyjazdów (źródło: http://www.msport.gov.pl/article/podroze-polakow-w-2013-roku-podstawowe-wyniki-badan).

Czym płacić? – oto jest pytanie

Podczas zagranicznego wyjazdu trudno polegać na samej gotówce, ponieważ nie sposób przewidzieć, ile pieniędzy wydamy. Zwłaszcza podczas wycieczek i wczasów albo coraz popularniejszych w ostatnich latach wyjazdów na zakupy trudno zapanować nad wydatkami i nierzadko pojawia się potrzeba pozyskania dodatkowych środków. Wtedy niezastąpiona jest karta – debetowa lub kredytowa.

W przypadku obu rodzajów kart trzeba pamiętać o kosztach ich użytkowania. Nie wszystkie banki oferują możliwość tymczasowego przewalutowania konta, tak by operować w razie potrzeby nie złotówkami, lecz na przykład euro (źródło: http://zrozumfinanse.pl/poland/portal/wszystko_o/karty_435.htm). Jest to na razie rzadka praktyka bankowa, dlatego trzeba pamiętać o tym, że bank przelicza walutę kraju pobytu na euro lub dolary (jeśli obowiązująca waluta jest inna), a potem na złotówki. Należy wcześniej sprawdzić, według jakiego kursu dokonuje tego przeliczenia. Trzeba też dowiedzieć się, czy pobiera dodatkową prowizję za przewalutowanie.

Coraz więcej banków oferuje możliwość bezprowizyjnej wypłaty środków w bankomatach na całym świecie; nie jest to jednak na razie standard. Korzystniejsze jest dokonywanie transakcji bezgotówkowych, czyli płacenie kartą za zakupy.

Żeby móc więcej...

O ile korzystanie z karty debetowej i kredytowej za granicą bywa obarczone podobnymi kosztami, karta kredytowa jest zdecydowanie bardziej uniwersalna. Jest honorowana w każdym kraju, również spoza strefy euro, więc nie powinno być problemów, gdy wybieramy się w egzotyczne miejsce. Poza tym może być na przykład niezbędna do wypożyczenia samochodu w miejscu pobytu, co przydaje się podczas wycieczek. Umożliwia też rezerwację biletu lotniczego. Dodatkowo kartę kredytową można potraktować jako źródło szybkiej pożyczki, jeśli ulegniemy podczas wyjazdu pokusie kupienia więcej, niż zakładaliśmy. Karta debetowa umożliwia bowiem wykorzystanie tylko tych środków, którymi realnie dysponujemy. Karta kredytowa daje nam natomiast dostęp do pieniędzy należących do banku w ramach przyznanego nam limitu (źródła: http://www.finanse.egospodarka.pl/112684,Karta-kredytowa-czy-konto-walutowe-jak-placic-za-granica,1,60,1.html, http://www.totalmoney.pl/artykuly/1099,karty-kredytowe,gotowka--karta-do-rachunku--czy-karta-kredytowa--czym-placic-za-granica,1,1).

A po powrocie...

Po pobycie w obcym kraju zostają nam wspomnienia, pamiątki i czasem, niestety, długi. Żeby nie były zbyt bolesne, warto zadbać o ich zminimalizowanie. W przypadku płatności kartą kredytową możemy liczyć na fakt, że na spłatę wykorzystanych środków bez ponoszenia dodatkowych kosztów mamy około 50 dni (w przypadku karty kredytowej w Vanquis Bank jest to nawet 56 dni okresu bezodsetkowego). Jeśli umiejętnie korzystamy z karty podczas podróży, pozostanie nam tylko cieszenie się miłymi wspomnieniami.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Podróże i turystyka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

gość44 · 2016-06-28 07:00:48

Warto przeczytać: http://blog.intransfer24.com/aktualnosci/jak-placic-za-granica-gotowka-czy-karta

wallander · 2015-10-08 14:14:50

Za granica najwiecej problemów sprawiła mi komunikacja z najblizszymi. Niestety troche trwało zanim zdecydowałem sie wysyłac paczki przez globport.com , ale teraz widze juz, ze firma jest mega solidna i zaufana. Teraz nie mam juz tego problemu, polecam wszystkim.

Joasia · 2015-07-12 13:52:04

Kojarzę tę stronę i zawsze z niej korzystam, jak wysyłam coś do Niemiec :) Polecam :)

Loanka · 2015-03-06 15:44:36

A propos Polonii - mam pytanie. Chciałabym wysłać paczki do rodziny mieszkającej za granicą. Jakiego kuriera możecie polecić? Co sądzicie o stronie globport.com? Warto tam zaglądać? Będę wdzięczna za porady :)

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...