Podziel się   

Polityka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2016-06-16 13:13:47 · Czytany 5439 razy · 5 komentarzy
Nowszy Starszy

Działalność polityczna Jarosława Kaczyńskiego – najważniejsze fakty

wikipedia

Jarosław Kaczyński - były premier, niedoszły prezydent, dziś – formalnie – nie pełni żadnej funkcji. Jest jednak powszechnie uważany za osobę, która ma największy wpływ na polską politykę.

Jarosław Kaczyński w polityce – lata 90.

W latach 1989-1991 Jarosław Kaczyński zasiadał w Senacie. Ponowną kadencję w Senacie objął w 1997 r. Był ministrem stanu w latach 1990-1991. W tym czasie polityk był również szefem Kancelarii Prezydenta, Lecha Wałęsy. Ze stanowiska odszedł po nieporozumieniach na linii prezydent-środowisko partii Porozumienie Centrum. Kaczyński był współtwórcą tej partii, a następnie stanął na jej czele.

Do 1993 r. był posłem w Sejmie, z listy Porozumienia Centrum. W 1993 roku Jarosław Kaczyński współorganizował tzw. „marsz na Belweder”. Podczas marszu domagano się ustąpienia Lecha Wałęsy z funkcji prezydenta.

Jarosław Kaczyński został wybrany na posła ponownie w roku 1997 z listy Ruchu Odbudowy Polski. W 1998 r. odszedł z partii Porozumienie Centrum, by rok później do niej wrócić.

Działalność Jarosława Kaczyńskiego w PiS

W 2001 r. razem z bratem bliźniakiem Lechem założyli partię Prawo i Sprawiedliwość. Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy, a jego brat prezesem PiS.

W 2010 r. wybory prezydenckie musiały zostać przeprowadzone przed końcem kadencji. Stało się tak w związku ze śmiercią Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej. Na stanowisko prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej kandydował brat zmarłego Lecha, Jarosław Kaczyński, przegrał jednak w drugiej turze z Bronisławem Komorowskim.

W 2011 r. został wybrany na posła VII kadencji z drugim wynikiem zarówno w okręgu warszawskim, jak i w kraju. Podobny wynik uzyskał w czasie wyborów w 2015 r. Podczas kampanii wyborczej w 2011 r. wydał książkę „Polska naszych marzeń”, która zawierała też jego program wyborczy.

Od 2013 r. Kaczyński ponownie został prezesem PiS. Po wyborach w 2015 r. nie objął funkcji w Sejmie, administracji rządowej, ani też klubie parlamentarnym PiS. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego partia, Prawo i Sprawiedliwość, uzyskała większość w Sejmie. W kraju jak i za granicą uznawany jest za osobę, która ma obecnie największy wpływ na polską politykę.

 

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polityka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

OBYWATEL RP · 2019-05-27 02:13:30

Dziwie się, że ten człowiek jeszcze nie trafił do więzienia. Kuriozalne jest to, że "polonia" w USA przyjmuje tego kogoś "na salonach". Rozumiem tęsknotę za Polską. Ale też trzeba mieć choć odrobinę rozumu i sumienia. Ten facet rozwalił polską armię, marnuje pieniądze podatników przewodząc komisją, która tworzy bajki i jeszcze do tego prawdopodobnie współpracuje z ruSSkim wywiadem. A dziś okazało się, że dzięki polonii w USA wygrało PiS wybory do parlamentu UE, czyli partia, która chce wyprowadzenia Polski z UE. Kolejne kuriozum. Proponuję, żeby "polonia" z USA wróciła do Polski i na własnej skórze odczuła rządy PiS. Propaganda szerzona w TVPiS ma się nijak do rzeczywistości.

Zawisza Czarny · 2017-10-04 04:29:18

Rzepecki mówi: "...mam szacunek do moich wyborców". Czy ten zadufany w sobie młokos nie wie, że "jego" wyborcy głosują na PiS, partię, którą współtsworzył Pan Jarosław Kaczyński a nie Łukasz "Niebendem" Rzepecki. Czy ten nieopierzony żółtodzióbek nie zdaje sobie sprawy, że wsiadł na statek, który sprawnie pływa na najgłębszych wodach i ta żenująca próba zdejmowania żagli nie zmniejszy siły wiatru, który wieje i wiać będzie jak długo żyją patrioci w Polsce. Sądzę, że o Rzepeckim słuch niebawem zaginie, chyba że ten zapisze się do Volksdojczpartaj.

Jerzy · 2017-07-17 11:55:05

JK rzuca pomówienia i oszczerstwa na każdego kto ma inne niż on zdanie. Segreguje Polaków na "naszych" i wrogów-zdrajców. 10 dnia każdego miesiąca pod pozorem uroczystości religijnych na miesięcznicach smoleńskich sączy nienawiść wobec wszystkich, którzy są przeciwni złym niekonstytucyjnym poczynaniom obecnego rządu i prezydenta(teraz ustawie likwidującej niezależność sądów).

kasd · 2016-09-21 15:53:04

Jarosław Kaczyński to człowiek pełny nienawiści do każdego kto myśli inaczej. To taki człowiek który nie przestaje bić jak przeciwnik już leży na łopatkach, nieprzytomnego będzie kopał po głowie byle dobić.

fokus · 2016-06-20 18:50:38

Ważniejsze jest to co Jarosław K. robił przed 1989 rokiem, on i jego ludzie tuszują ten okres od lat i jeśli coś wypłynie , to zawsze jest tłumaczenie, a raczej atak iż są to fałszywki służb specjalnych.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...