Podziel się   

Polityka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2016-06-16 13:13:47 · Czytany 2947 razy · 4 komentarzy
Nowszy Starszy

Działalność polityczna Jarosława Kaczyńskiego – najważniejsze fakty

wikipedia

Jarosław Kaczyński - były premier, niedoszły prezydent, dziś – formalnie – nie pełni żadnej funkcji. Jest jednak powszechnie uważany za osobę, która ma największy wpływ na polską politykę.

Jarosław Kaczyński w polityce – lata 90.

W latach 1989-1991 Jarosław Kaczyński zasiadał w Senacie. Ponowną kadencję w Senacie objął w 1997 r. Był ministrem stanu w latach 1990-1991. W tym czasie polityk był również szefem Kancelarii Prezydenta, Lecha Wałęsy. Ze stanowiska odszedł po nieporozumieniach na linii prezydent-środowisko partii Porozumienie Centrum. Kaczyński był współtwórcą tej partii, a następnie stanął na jej czele.

Do 1993 r. był posłem w Sejmie, z listy Porozumienia Centrum. W 1993 roku Jarosław Kaczyński współorganizował tzw. „marsz na Belweder”. Podczas marszu domagano się ustąpienia Lecha Wałęsy z funkcji prezydenta.

Jarosław Kaczyński został wybrany na posła ponownie w roku 1997 z listy Ruchu Odbudowy Polski. W 1998 r. odszedł z partii Porozumienie Centrum, by rok później do niej wrócić.

Działalność Jarosława Kaczyńskiego w PiS

W 2001 r. razem z bratem bliźniakiem Lechem założyli partię Prawo i Sprawiedliwość. Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy, a jego brat prezesem PiS.

W 2010 r. wybory prezydenckie musiały zostać przeprowadzone przed końcem kadencji. Stało się tak w związku ze śmiercią Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej. Na stanowisko prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej kandydował brat zmarłego Lecha, Jarosław Kaczyński, przegrał jednak w drugiej turze z Bronisławem Komorowskim.

W 2011 r. został wybrany na posła VII kadencji z drugim wynikiem zarówno w okręgu warszawskim, jak i w kraju. Podobny wynik uzyskał w czasie wyborów w 2015 r. Podczas kampanii wyborczej w 2011 r. wydał książkę „Polska naszych marzeń”, która zawierała też jego program wyborczy.

Od 2013 r. Kaczyński ponownie został prezesem PiS. Po wyborach w 2015 r. nie objął funkcji w Sejmie, administracji rządowej, ani też klubie parlamentarnym PiS. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego partia, Prawo i Sprawiedliwość, uzyskała większość w Sejmie. W kraju jak i za granicą uznawany jest za osobę, która ma obecnie największy wpływ na polską politykę.

 

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polityka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do 4 komentarzy w tym temacie.

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Zawisza Czarny · 2017-10-04 04:29:18

Rzepecki mówi: "...mam szacunek do moich wyborców". Czy ten zadufany w sobie młokos nie wie, że "jego" wyborcy głosują na PiS, partię, którą współtsworzył Pan Jarosław Kaczyński a nie Łukasz "Niebendem" Rzepecki. Czy ten nieopierzony żółtodzióbek nie zdaje sobie sprawy, że wsiadł na statek, który sprawnie pływa na najgłębszych wodach i ta żenująca próba zdejmowania żagli nie zmniejszy siły wiatru, który wieje i wiać będzie jak długo żyją patrioci w Polsce. Sądzę, że o Rzepeckim słuch niebawem zaginie, chyba że ten zapisze się do Volksdojczpartaj.

Jerzy · 2017-07-17 11:55:05

JK rzuca pomówienia i oszczerstwa na każdego kto ma inne niż on zdanie. Segreguje Polaków na "naszych" i wrogów-zdrajców. 10 dnia każdego miesiąca pod pozorem uroczystości religijnych na miesięcznicach smoleńskich sączy nienawiść wobec wszystkich, którzy są przeciwni złym niekonstytucyjnym poczynaniom obecnego rządu i prezydenta(teraz ustawie likwidującej niezależność sądów).

kasd · 2016-09-21 15:53:04

Jarosław Kaczyński to człowiek pełny nienawiści do każdego kto myśli inaczej. To taki człowiek który nie przestaje bić jak przeciwnik już leży na łopatkach, nieprzytomnego będzie kopał po głowie byle dobić.

fokus · 2016-06-20 18:50:38

Ważniejsze jest to co Jarosław K. robił przed 1989 rokiem, on i jego ludzie tuszują ten okres od lat i jeśli coś wypłynie , to zawsze jest tłumaczenie, a raczej atak iż są to fałszywki służb specjalnych.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Anita
25 maj, 06:36
No to teraz mam zagwozdkę czy lepszy będzie ekspres do kawy saeco czy de longhi ale na pewno [...]»
Marek
21 maj, 03:04
Chwilówki nie są złym rozwiązaniem pod warunkiem że przestrzegamy okresu na jakie są udzielane. Wiele firm oferuje pierwszą [...]»
Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»

Najczęściej...