Podziel się   

Polityka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-02-08 21:17:26 · Czytany 5889 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Pat Quinn o kondycji Illinois - "Trudne nie jest niemożliwe"

Pat Quinn (fot. AP)

W minioną środę, 6 lutego, Pat Quinn- gubernator stanu Illinois, wygłosił coroczne orędzie, w którym omówił aktualną sytuację ekonomiczną stanu, przedstawił zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach i zaprezentował postulaty na kolejne lata.

Już na wstępie Quinn zaznaczył, że w ostatnich 4 latach Illinois zrobiło duże postępy tworząc nowe miejsca pracy, dokonując reformy systemu edukacji oraz poprawiając infrastrukturę drogową i kolejową.

Co więc jeszcze zostało do zrobienia według gubernatora?

Quinn w swoim przemówieniu skupił się na kilku, jego zdaniem najważniejszych kwestiach między innymi w sektorach zatrudnienia, opieki zdrowotnej, edukacji i bezpieczeństwa.

W pierwszej kolejności gubernator oświadczył, że nikt w Illinois, pracując 40 godzin tygodniowo, nie powinien żyć w ubóstwie. W związku z tym, w ciągu najbliższych 4 lat, płaca minimalna powinna zgodnie  z zapowiedziami wzrosnąć z obecnych $8,25 do $10 na godzinę. Należy także poprawić dostęp do opieki zdrowotnej i ubezpieczeń.

Następnie, Quinn przypomniał grudniową masakrę w szkole w Newton, Connecticut i wskazał na potrzebę kompleksowego przemyślenia kwestii bezpieczeństwa i strategii prewencji przemocy. Zaapelował o wprowadzenie zakazu sprzedaży i posiadania broni wojskowej przy jednoczesnym respektowaniu Drugiej Poprawki do Konstytucji USA, gwarantującej obywatelom prawo do posiadania i noszenia broni.

W polu zainteresowania gubernatora znalazły się także kwestie związane z szeroko pojmowaną równością. Zahaczył więc o sprawy imigracyjne, wskazując na ustawę umożliwiającą pobieranie stypendiów przez dzieci imigrantów oraz ustawę dającą możliwość wyrobienia prawa jazdy nieudokumentowanym imigrantom, która została podpisana na początku roku, czyniąc z Illinois piąty stan legalizujący taki stan rzeczy. Quinn postulował także legalizację małżeństw homoseksualnych oraz umożliwienie rejestracji  wyborców poprzez Internet.

Jednym z głównych  tematów poruszonych przez Quinn’a była jednak potrzeba przeprowadzenia  reformy emerytalnej.  Według gubernatora, jest to najpoważniejszy problem i wymaga natychmiastowej reakcji i działania. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż niedobory finansowe w systemie emerytalnym pracowników administracji stanowej sięgają już blisko $100 mld i nie dość , że zwiększają się w drastycznym tempie, to  spowodowały spadek notowań wiarygodności kredytowej stanu.

Pat Quinn od dawna stracił na popularności i wydaje się, że to, oceniane przez wielu komentatorów jako chaotyczne i nic nie zmieniające, a w dodatku w minimalnym tylko stopniu poruszające najpoważniejszy problem- finansów, orędzie, nie przysporzy mu zwolenników. A jakie zmiany czekają w rzeczywistości mieszkańców Chicago, zweryfikuje czas.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polityka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Polonia w USA · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

I.O. · 2013-02-11 08:51:10

duzo gada, nic nie wniosl konkretnego, jego kariera wisi na wlosku

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...