Podziel się   

Polityka Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-09 · Opublikowany: 2010-11-06 19:07:56 · Czytany 4334 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Wyspa Chicago - wybory polskiego prezydenta

Rozdźwięk pomiędzy Polakami zamieszkującymi kraj Lecha, a diasporą jest ogromny i wciąż się powiększa. Pokazują to wyniki ostatnich wyborów prezydenckich. Spośród prawie 31 mln głosów możliwych do oddania, w urnach na całym świecie doliczono się niespełna 17 mln ważnych kart z czego: niespełna 8 mln Polaków wybrało kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego, a ponad milion wyborców więcej poparło Bronisława Komorowskiego.

Ciekawe są statystyki wyborcze. Prezydenta Polski przede wszystkim wybrali mieszkańcy miast. Niemal 11 mln mieszkańców aglomeracji oddało głos na przedstawiciela PO, a tylko niecałe 6 mln mieszkających na wsiach, optowało za szefem PiS. Wyborczy obraz Polski nie tylko pokazał rozdźwięk między wsią, a miastem, ale i pomiędzy wschodem oraz zachodem kraju.

Kontrowersyjne dla wielu prawo Polaków do głosowania poza terytorium kraju wyzwoliło wśród diaspory wielkie emocje. Frekwencja wyborcza była rekordowa, aczkolwiek w porównaniu z Polską wręcz znikoma. W 94. krajach świata w 263. lokalach zagłosowało tylko 202 tysiące Polaków, którzy się wcześniej zarejestrowali i posiadali ważne paszporty polskie, bądź przybyli z Polski z kartą wyborczą. Spośród nich 80 tysięcy poparło J. Kaczyńskiego, 122 tysiące B. Komorowskiego.

W samych Stanach Zjednoczonych utworzono aż 28 punktów wyborczych. Oddano 37 tysięcy głosów, a najwięcej ich zebrał J. Kaczyński – 26.5 tysiąca. Pozostałe 10.5 tysiąca głosów oddane na B. Komorowskiego, to dużo więcej niż w I turze, a w Waszyngtonie i w Los Angeles były już marszałek Sejmu nawet wygrał, choć z niewielka przewagą.

Chicago tradycyjnie już poparło kandydata skrajnej prawicy. Prezes PiS z 18.5 tysiąca głosów dostał 15 tysięcy. W Nowym Jorku było podobnie: na 15.5 tysiąca ważnych kart wyborczych w urnach krzyżyk przy nazwisku brata tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego postawiło prawie 10 tysięcy Polaków.

Następne wybory w Polsce, samorządowe – już za kilkanaście miesięcy.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polityka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do 1 komentarz w tym temacie.

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

robert · 2011-02-24 18:05:37

Drogi autorze. Chcialbym podzielic sie dwoma uwagami. Pierwsza pan Kaczynski nie reprezentuje skrajnej prawicy tylko contro prawice.To,ze wPolsce jest lekki przechyl centrum w kierunku lewicy ma uwarunkowania historyczne, a w zwiazku z tym PiS komentowany jwst blednie jako skrajna prawica,ktoraistnieje tylko reprezenrowana przez male ugrupowania. Socjalizm zrobil swoje. Druga uwaga- prosze zauwazyc,ze zdecydowana wiekszosc Polakow wUSA pochodzi ze Wschodniej iPoludniowej Polski. glosujemy wiec bardzo podobnie jak nasze rodziny. Serdecznie pozdrawiam, Robert

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Gloria Kifita
16 lip, 23:11
What more can i say about this great man. Firstly Dr I will want to say a very [...]»
Elena Vedran
16 lip, 03:24
Nazywam się Elena Vedran. Bardzo się cieszę że mogę dzielić się moim wspaniałym i wspaniałym świadectwem ze wszystkimi [...]»
Monika Patrik
12 lip, 08:10
Przeczytaj a także skontaktuj się z dr Isikolo jeśli potrzebujesz potężnego zaklęcia miłosnego aby naprawić swój zepsuty związek. [...]»

Najczęściej...