Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-06-03 15:35:38 · Czytany 6361 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Listy ze szkoły, Mazury- Warszawa, tuż przed 1 czerwca 2013

fot. Zofia Wojciechowska

Do wszystkich Dzieci! Do wszystkich nas! Spróbujmy pielęgnować dzieciaka w sobie, dopieśćmy go i sprawmy mu jakąś radość... nie dajmy mu odejść, niech się śmieje w nas przez cały czas!

Dzień dziecka

Dzień ten obchodzony jest w wielu krajach 1 czerwca. Tradycja ta sięga roku 1952, a powstała z inicjatywy International Union for Protection of Childhood. Początki obchodów wiążą się z historią świętowania tego dnia w krajach dawnego bloku socjalistycznego, takich jak Polska, Rosja, Chińska Republika Ludowa, Rumunia i Bułgaria. Dzieciaki świętują Dzień Dziecka różnie w innych częściach świata. W Japonii jest to 5 maja, natomiast w Turcji obchodzi się go razem ze świętem suwerenności, czyli 23 kwietnia. Tego dnia dzieci obdarowywane są przez rodziców prezentami. Organizuje się również różnorodne imprezy z tej okazji – koncerty, jarmarki, występy teatralne i wiele innych atrakcji. W szkołach nie jest to oficjalny dzień wolny, ale zwykle nie ma wtedy zajęć. Szkoły polskie najczęściej organizują dzień sportu bądź różnego rodzaju warsztaty czy specjalną akademię.

Puzzle

Dzień Dziecka w dniu 1 czerwca to jednak nie jedyne święto organizowane na rzecz dzieci. ONZ ustanowiło Powszechny Dzień Dziecka, który obchodzony jest 20 listopada. Jest to data ustanowienia dwóch bardzo ważnych dokumentów w sprawie praw dziecka. Są to Deklaracja praw dziecka z roku 1959 oraz Konwencja o prawach dziecka ustanowiona dokładnie czterdzieści lat później. Głównym celem deklaracji jest realizacja przekonania, iż „ludzkość powinna dać dziecku to, co ma najlepszego” oraz zapewnić mu „szczęśliwe dzieciństwo i korzystanie, zarówno w jego interesie, jak i w interesie społeczeństwa”.

W skali „S”

W Warszawie jest szkoła, która polskim zwyczajem obchodzi Dzień Dziecka. Dzieci polskie ze Wschodu przyjeżdżają z Zakaukazia, Mołdawii, a nawet odległej Syberii. Ich pragnieniem jest chodzić do polskiej szkoły. Zdobywać wykształcenie w ojczystym kraju. Obecnie ponad 70 uczniów uczęszcza do jedynego w Polsce Liceum Polonijnego. Ale dziś dzieci piszą listy, wysyłają e-maile, a na laurce z ostatnich dni dramatyczna treść: „Mamo i tato – od września tu nie będzie naszej szkoły, nie będzie miejsca do nauki”. 

Przy Kolegium św. Stanisława Kostki działa Fundacja dla Polonii. Szkoła pozyskała od sióstr franciszkanek budynek na warszawskiej Białołęce. Obiekt wymaga generalnego remontu. Będą się w nim mieścić szkoła, internat oraz będzie funkcjonować cały zespół szkolny związany z działalnością edukacyjną. Powstaje ośrodek przeznaczony do wspierania młodzieży polskiej ze Wschodu.

Dowiedziałam się od dyrektor Liceum Polonijnego, pani Ewy Petrykiewicz, że do szkoły zgłosiło się ponad 60 kandydatów do klasy pierwszej. Gdyby szkoła mogła wprowadzić się do nowej siedziby we wrześniu – przyjęliby wszystkich, bo wszyscy zasługują na przyjęcie, a tam miejsca by wystarczyło. Jednak, jak powiedziała pani dyrektor, „najprawdopodobniej czeka nas jakiś etap przejściowy, bo wygląda na to, że tak szybko remontu nie zrobimy, więc musimy części kandydatów podziękować. A szkoda…”.

 

Wystarczą tylko 2 minuty, by z nimi być i pomóc. Jak można to zrobić? To proste – kliknąć tutaj http://witajciewdomu.blogspot.com/p/jak-pomoc.html.

Pamiętajmy, dzieci to nasza wspólna sprawa!

Można pomóc szkole i uczniom wykupując specjalne cegiełki lub dokonać wpłaty na konto działającej przy szkole Fundacji dla Polonii, tytułem „Darowizna na remont szkoły dla młodzieży ze Wschodu” 86 1240 6175 1111 0010 4598 7860.

Osoby zainteresowane pomocą dla Liceum Ogólnokształcącego św. Stanisława Kostki mogą ufundować remont budynku lub jednej z sal lekcyjnych czy też pracowni uczniowskiej, nadając jej swój patronat. Mogą też ustanowić mecenat nad uczniem, wspomóc szkołę darowiznami oraz wyżywieniem. Dokładne dane pod adresem: www.witajciewdomu.blogspot.com.

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...