Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-02-28 15:34:29 · Czytany 11310 razy · 23 komentarzy
Nowszy Starszy

Magazyn Polonia i Radio Wnet o zmianach w finansowaniu Polonii

W cyklicznym radiowym programie „Pomost” prowadzonym przez red. Zofię Wojciechowską, Radio WNET podejmuje problematykę dotyczącą zmian w sposobach finansowania Polonii przez Senat RP.

(zdj. Artur Partyka)

Od wielu miesięcy przygotowywane są zmiany w sposobach finansowania Polonii przez Senat RP. Planuje się przejęcie kwoty prawie 70 mln zł z konta Kancelarii Senatu RP do rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W Radiu Wnet w programie „Pomost” red. Zofii Wojciechowskiej wypowiadało się na ten temat wiele osób, m. in. senator Anna Bogucka–Skowrońska, współzałożycielka i była sekretarz generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, która wystosowała list otwarty do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, prosząc o rozwagę w sprawach polonijnych. List ten został również opublikowany przez Radio Wnet. W niedalekiej przyszłości gościem redaktor Wojciechowskiej będzie Maciej Szymański, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który nie mógł dołączyć do dyskusji w ostatnim programie „Pomost”.

Proszę czytelników Magazynu Polonia oraz środowiska kresowe, polonijne i dziennikarzy polonijnych o przesyłanie pytań dotyczących zagadnień związanych z nowymi sposobami finansowania Polonii na e-mail: programpomost@gmail.com. Na wszystkie pytania przesłane na podany adres odpowie dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przekażemy je również na ręce Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gwarantując rzetelną informację.

Nieporozumienia pomiędzy Senatem RP a MSZ odnośnie sposobu finansowania Polonii mają już przeszło roczną historię [pisaliśmy o tym w MP]. Jeśli wszystkie środki będzie dzielić dla Polonii MSZ, to pozostaje tylko jedno pytanie: jakie formy przyjmie mająca historyczny wydźwięk opieka Senatu RP nad Polonią?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opracowało Plan Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2012 roku, a następnie wyznaczyło pięciodniowe konsultacje. Ministerstwo zwróciło się w sprawie konsultacji tego projektu do środowisk polskich na całym świecie, w tym do wszystkich partnerów, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat korzystali z senackich środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą oraz do tych, którzy w Senacie złożyli swoje projekty na 2012 rok. Podstawą decyzji o podziale środków finansowych będzie plan współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2012 r., a podmioty, którym zostaną powierzone do realizacji zadania, będą wyłaniane w drodze konkursu. Polonijna problematyka została ujęta w cztery obszary tematyczne oraz trzynaście geograficznych.

Maciej Szymański, Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdził, że istotne jest spojrzenie z perspektywy całości problematyki, dotyczące Polonii i Polaków rozsianych po świecie, które musi zakładać podejście globalne. Jeśli wszystkie środki będzie dzielić dla Polonii MSZ, to jakie formy organizacyjne przyjmie i jak będą wyglądały kontakty z organizacjami polonijnymi?

Wspólnie zastanówmy się, w jaki sposób MSZ zamierza zastąpić wypracowany przez ponad 20 lat model współpracy Polonii z Senatem RP. Mamy sygnały – środowiska polonijne i kresowe obawiają, że w temacie opieki nad Polakami za granicą dojedzie do przejaskrawień i tzw. orientacji radarowej – nastawionej na koniunkturę.

Czekamy na Państwa listy, opinie i zapytania oraz zachęcamy do zapoznania się z w/w wspomnianym „Planem Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2012 roku” MSZ.

Proszę o przesyłanie pytań dotyczących zagadnień związanych z nowymi sposobami finansowania Polonii na e-mail: programpomost@gmail.com

Zapraszamy naszych czytelników do odsłuchania audycji w Radio Wnet:
www.radiownet.pl/#/publikacje/polonia-na-tak

List senator Anny Boguckiej–Skowrońskiej:
www.radiownet.pl/#/publikacje/przywolac-imie-polonia

Zofia Wojciechowska
Współpraca: Józef Komarewicz

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Paulina · 2012-06-11 01:06:11

Panie Romeo o co Panu chodzi w zakończeniu wypowiedzi, cyt: "Marian i ludzie zatrzymajcie sie gdzies w swoim zyciu bez pieniedzy"- cos nie mogę zakumać, chyba był Pan bardzo zdenerwowany pisząc ten komentarz. Zośka to też nie ładnie, wystarczyłoby Zosia, Zofia, tak jest bardziej przyjemnie. Pozdrawiam całą Polonię Zofię i Magazyn "Polonia". Bądźmy dobrej myśli:-)

Zofia Wojciechowska · 2012-06-10 05:18:39

Czekamy na Państwa opinie. Mamy dramatyczne sygnały, iż w wyniku obecnych działań MSZ może dojść do załamania systemu finansowania działalności wielu polonijnych organizacji w tym prasy polonijnej a szczególnie polskiej za wschodnią granicą. Przekreśla się w ten sposób dorobek 20 lat współpracy polskich organizacji pozarządowych z Polonią. Mówię tu o cichych bohaterach małych spraw, ale te są przecież najważniejsze.

romeo · 2012-06-10 02:06:23

o jakie zmiłowanie ci chodzi, powiazania miedzy rzadem a goru w polonii bedzie takie samo, jada do ameryki pija, jedza i to wszystko. ludzie ktorzy reprezentuja rzeczywiscie polonie sa jednostkami nic nie znaczacymi. jezeli tacy ludzie beda reprezentowac polonie to rzycze sukcesow, normalnie chce mi sie wymiotowac jak na to patrze. osoby zwiazne z konsulatem nic nie robia poza wydawaniem kasy w nic. zajrzyj Zoska do ludzi ktorzy rzeczywiscie promuja polskebez pieniedzy. przepraszam za maila bez trzcionki polskiej i bledy musialem to napisac, bo to co widze bedzie mialo maly przeklad w promocji polski, a magazynowi polonia zycze sukcesow, wiem ze duzo pracy bez pieniedzy ich to kosztuje. Marian i ludzie zatrzymajcie sie gdzies w swoim zyciu bez pieniedzy.

Zofia Wojciechowska · 2012-06-10 01:18:47

Więcej zmiłowania nie będzie ! - Tylko z góry zapowiadam, że ten rok jest przejściowy, w przyszłym roku zmiłowania nie będzie- to słowa adresowane do tych którzy chcą współpracować z Polonią i Polakami pozostającymi poza granicami kraju- wypowiedział je w swym przemówieniu Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski relacjonując na posiedzeniu Senatu RP zadania nowego Planu Współpracy z Polonią. Czekamy z Magazynem Polonia na Państwa komentarze i pytania: W AUDYCJI PROGRAM POMOST http://www.radiownet.pl/publikacje/zmilowania-wiecej-nie-bedzie

Student. · 2012-06-08 03:40:39

Fundacja SEMPER POLONIA w wyniku konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą” nie otrzymała dofinansowania na realizację Programu Stypendialnego, który istniał od 1998 roku : http://www.semperpolonia.pl/z-zycia-fundacji/komunikaty/article/nie-dla-planow-semper-polonia-w-2012-r/ Brak wsparcia stypendialnego Fundacji SEMPER POLONIA uniemożliwi wielu studentom ukończenie studiów, szczególnie na Ukrainie, gdzie studia na państwowych uczelniach są płatne. Bardzo przykrym jest zawieszenie Programu Stypendialnego SEMPER POLONIA, które pozwalało zapłacić za studia i kupić niezbędne pomoce edukacyjne, na które nie każdy z nas może sobie pozwolić ze względu na trudną sytuację gospodarczą państw w których mieszkamy. W tej sytuacji można wątpić o dobre rozeznanie sytuacji młodzieży polskiej poza granicami Polski, co więcej o sytuacji edukacyjnej na Ukrainie, ze strony Komisji MSZ.

polonus usa · 2012-03-23 10:09:35

jak pozamykaja drzwi finansowe dla wielu organizacji, to upadną, jest ciezko to wszystko utrzymac z wlasnej inicjatywy. pisze o tych najwiekszych i najwazniejszych od lat organizacjach, szkoda bedzie pogrzebac caly ich dorobek i dziesiatki lat pracy.

Zofia Wojciechowska · 2012-03-11 06:17:13

Szanowna Pani, W odpowiedzi na przesłane przez Panią pytania dotyczące II Targów Uniwersyteckich w Chicago, uprzejmie informujemy, że Konsulat Generalny RP w Chicago wyjątkowo czynnie wsparł targi, przekazując m.in. wsparcie finansowe. Dzięki temu organizatorzy byli w stanie wynająć na terenie University of Illinois at Chicago powierzchnię wystawienniczą, na której odbyły się targi. Ponadto, Konsulat Generalny RP w Chicago czynnie uczestniczył w targach, wysyłając na nie swojego przedstawiciela, który spotkał się na miejscu zarówno z organizatorami Targów, jak i z większością wystawców przybyłych z polskich uczelni. Trudno zatem zgodzić się ze stawianym zarzutem, iż Konsulat Generalny w Chicago „nie bierze udziału w targach polskich uniwersytetów”. Jednocześnie sugerujemy bezpośredni kontakt z organizatorem targów, który posiada dokładne informacje na temat tego kto i w jakim wymiarze wsparł II Targi Uniwersyteckie w Chicago. Z wyrazami szacunku, Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Al. J. Ch. Szucha 23, 00-580 Warszawa Telefon: +48 22 523 93 56 Faks: +48 22 523 90 99 www.msz.gov.pl www.poland.gov.pl

Zofia Wojciechowska · 2012-03-07 09:22:38

Czy Polonia jest nam potrzebna? Senator Zbigniew Romaszewski o załamaniu systemu finansowania Polonii w 2012 roku, braku wizji współpracy, o potrzebach polityki wobec Polaków przebywających poza granicami. Na antenie programu Pomost Radia Wnet: Andre Hamerski prezes Braspolu polskiej organizacji w Brazylii, Maciej Szymański Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią w MSZ, Prezes Chicago Chopin Foundation Woytek Putz. Słuchacze, czytelnicy ze świata i nasza Polonia z Chicago. Wszyscy pytają... o pieniądze, o potencjał Polonii... Audycja do odsłuchania na stronach Radia Wnet http://www.radiownet.pl/publikacje/krach-wizji-wspolpracy-z-polonia

Zofia Wojciechowska · 2012-03-05 03:26:36

Witam, Radio Wnet przy współpracy z MP wykonuje patronat nad II Targami Uniwersyteckim w USA http://www.radiownet.pl/#/publikacje/ii-targi-polskich-uczelni-w-toronto-i-chicago Uważamy Targi za cenną inicjatywę. Mnie także dziwi takie podejście do Targów Konsula RP w Chicago. Może warto zadać mu pytanie wprost by poznać motywację takiej decyzji. Mamy do tego prawo. Może warto to pytanie skierować do MSZ, co postaram się zrobić. Pan Dyrektor Szymański z MSZ stwierdził,że za wszystko odpowiada Minister Sikorski, więc może i do niego warto skierować list. Porozmawiamy o tym w audycji Program Pomost w Radio Wnet 7 marca o godzinie 13.00 czasu polskiego( po emisji programu - audycja będzie do odsłuchania)

SW · 2012-03-04 17:47:53

dlatego potrzebne sa pieniadze dla Polonii, zeby mogla pomoc, konsulat i inni dostaja ich bardzo duzo!

chicago · 2012-03-03 22:44:09

Pani Zofio, co Pani na to powie ze konsulat i pna nie bierze udzial w targach polskich uniwersytetow, ktorymi powinna zajac sie polonia w chicago? jak Polska moze dawac jakies pieniadze jezeli tutaj jest tyle osobistych nieporozumien przedkladanych nad wartosci patriotyczne? w zyciu nie dalbym ani centa. Pogratulowac konsulatowi ktory nie wiem dla kogo ma sluzyc.

cenię Polskę · 2012-03-03 21:38:50

Czemu konsulat w Chicago i PNA wycofali się z targów uniwersyteckich w Chicago? to jest tragedia. Są targi drugi raz z rzędu i najważniejsi tutaj nie pomagają. To trzeba podać do publicznej wiadomości. Niech nas ktoś oświeci, jak takie rzeczy mogą być poijane przez Kon sulat w Chicago i P. Spulę. Osobiste rzeczy są pomieszane z publicznymi. Szanowny konsulacie obrażacie się na Polskę?

Zofia Wojciechowska · 2012-03-03 05:22:28

Kolejnym gościem programu Pomost będzie Senator Zbigniew Romaszewski porozmawiamy o sprawie finansów i budżetu rządu polskiego przeznaczonego na opiekę nad Polonią i Polakami z granicą. Czekamy na Wasze komentarze do opracowanego przez MSZ Planu Współpracy z Polonią na 2012.

Zofia Wojciechowska · 2012-03-02 14:32:30

Zwyczajnie i po ludzku POLONIA- jest częścią Polski, częścią nas samych a jednocześnie reprezentuje nas przed całym światem - czy może być ktoś ważniejszy? Prawdziwe diamentowe ogniwa łączące wszystkie pierwiastki polskie. Razem z nimi jesteśmy pełnią we wszechświecie.

Peter · 2012-03-02 12:18:19

w jakim sensie jaest taka ważna???

Zofia Wojciechowska · 2012-03-02 02:14:55

My wiemy jakie znaczenie ma dla nas Polonia!!! Zapewniam, że ta sprawa ma wielu obrońców i będziemy ją drążyć. Oecnie ponad 22 lata pracy wielu wspaniałych autorytetów m.in prof A. Stelamachowskiego , nas wszystkich przekreśla ktoś komu się COŚ wydaje ... Szanowni Państwo proszę zapoznać się z listem Senator Anny Boguckiej Skowrońskiej- Polonia jest dla nas ważna i dlatego robimy to, co robimy prosząc i Was o uwagi http://www.radiownet.pl/publikacje/przywolac-imie-polonia

Natalia · 2012-03-01 22:56:50

Mam odpowiedz, jak wszyscy mysla w kraju, porazka Panie MM przekladac problemy w kraju na temat jakie Polonia moze miec znaczenie. brak swiadomosci tyle co moge powiedziec.

MM · 2012-03-01 22:53:35

nie możecie zabierać pieniędzy z Polski na wasz pseudo patriotyzm, tutaj jest bardzo źle i nie sądzę żeby Polacy w innych krajach interesowali się Polską. Bzdura, każdy goni za chlebem, którego mało! tylko rządziciele w Polsce mają go dużo. Przyjedź jeden z drugim do małego miasta, czy wsi otam to dopiero będzie świadomość i wytłumacz tym ludziom, że z ich podatków mają iść pieniądze do bogatej Polonii na zachodzie. Bzdura, bzdura i jescze raz bzdura

Natalia · 2012-03-01 22:35:44

Dobrze ze podejmujecie ten temat, bo Polonia ma bardzo duzy potencjal, ale jest marginalnie traktowana jako pomost we wspolpracy z Polska i innymi krajami. Bardzo pomniejsza sie jej wartosc. Wielu Polakow nie zdaje sobie sprawy jak duzo moze zrobic dla Polski. Czytam bez przerwy komentarze od ludzi z Polski: jak wyjechaliscie to sie nie wtracajcie, to przemawia tylko za zupelnym brakiem wiedzy na ten temat. Mam nadzieje ze to w koncu stanie sie przedmiotem rozmow i podniesieniem swiadomosci spoleczenstwa polskiego w tej kwestii. Zgadzam się z Polonusem, ze Polacy nie zdaja sobie sprawy jaki duzy wplyw moze miec Polonia na bardzo korzystny wizerunek Polski z jej wszystkimi walorami, ktorych jest wiele. Polonia kreuje wizerunek Polski na calym swiecie. Jezeli media beda pisac tylko o tym, co ktos cos zrobil zlego i jakie przestepstwa Polacy popelniaja w innych krajach (a robia to wszystkie nacje na emigracji), a nie o tym jak mozna promowac Polske, to sami sie zatracimy. Polonia ma bardzo duzy wplyw na relacje z innymi krajami, jezeli rzad Polski nie bedzie tego uswiadamiac, to ma co miec pretensji do samych Polakow, ktorzy sa karmieni w mediach w duzej czesci skandalami i zlymi wiadomosciami. Przemyslcie temat i wroccie do historii emigracji, bez niej Polska by nie istaniala.

Zofia Wojciechowska · 2012-03-01 17:51:17

Kasę dla Polonii będzie dzielił MSZ http://www.radiownet.pl/publikacje/kase-dla-polonii-dzieli-msz A to są odpowiedzi Dyrektora Departamentu d/s Współpracy z Polonią w MSZ.Sytuacja jest fatalna dla Polonii i Polski. Będziemy o tym pisać w Magazynie Polonia oraz rozmawiać na antenie programu Pomost w Radio Wnet

xxx · 2012-02-29 23:07:50

wszedzie tam, gdzie maja najwiecej pieniedzy, zeby mieli jeszcze wiecej.

Darek · 2012-02-29 14:09:45

A mnie sie wydaje ze najpierw to byloby dobrze w ogole napisac gdzie i jak ida pieniadze na Polonie, znaczy sie co jest finansowane. Bo mieszkam prawie cwierc wieku w US i nigdy nie slyszalem ze jakies pieniadze sa z Polski...

Polonus · 2012-02-29 12:25:22

Jeżeli Polonia na świecie przestanie być finasowana przez Polskę, to przełoży się to z pewnością na wszystkie stosunki z Polonią, Polacy poza granicami często promują Polskę i wykładają na to pieniądze z własnej kieszeni, co jest totalnie niedoceniane. Polonia na świecie stanowi bardzo ważny pomost w wielu dziedzinach między danym krajem a Polską. Ciężo jest ująć w kilku zdaniach, jak wiele pozytywnych rzeczy Polonia stara się dla Polski robić. Nie myślę tutaj o Polonii zarobkującej, przejściowej, ale tej stałej nie zamierzającej wracać do kraju. Dzięki temu często kolejne pokolenia również zajmują się sprawami polskimi, często nawet nie mówiąc dobrze po polsku.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...