Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-03-01 10:08:01 · Czytany 4427 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Inicjatywa Polonii nowojorskiej w sprawie zniesienia wiz do USA

polonia.wp.pl

Polonia metropolii nowojorskiej wkroczyła w nowy etap batalii o zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Ma temu służyć otwarcie specjalnej strony internetowej.

W uroczystości inauguracji strony DropVisasForPoland.org w siedzibie redakcji "Nowego Dziennika" w Garfield w stanie New Jersey udział wzięli lokalni politycy, a także członek Izby Reprezentantów USA Bill Pascrell.

- Jestem związany z życiem społeczności polskiej od ponad 30 lat. Byłem zaangażowany w sprawę przyjęcia Polski do NATO i udało się to osiągnąć. Zniesienie wiz jest naturalną sprawą. To musi być zrobione. Kto jest bliższy Stanom Zjednoczonym niż Polska? - powiedział kongresman.

Zdaniem ustawodawcy z New Jersey zasady przyjmowania do programu bezwizowego muszą być zmienione. Pascrell zapewnił, że uczyni wszystko, aby działania w tym kierunku zakończyły się sukcesem.

Na stronie internetowej powstałej z inicjatywy "Nowego Dziennika" można wyrazić poparcie dla zniesienia wiz, w tym dla dwóch projektów ustawy: Visa Waiver Program Enhanced Security oraz Reform Act. Ich sponsorami są senatorzy Barbara Mikulski ze stanu Maryland i Mark Kirk z Illinois oraz członek Izby Reprezentantów z tego samego stanu Mike Quigley.

W długotrwałej potyczce o zniesienie wiz uczestniczy m.in. nowojorski oddział Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Fundacja Kościuszkowska, która zamieściła na swojej stronie wzór listu do lokalnych ustawodawców z prośbą o wsparcie wysiłków Polaków o przyłączenie do Visa Waiver Program.

Prezes wydawnictwa "Nowego Dziennika" Leszek Sadowski podkreślał w rozmowie, że gazeta od lat zabiega o zniesienie wiz. "Także organizacje polonijne nasiliły akcję nacisku na amerykańskich polityków w sprawie przyłączenia Polski do ruchu bezwizowego. Ponieważ nabiera to rozpędu, postanowiliśmy poprzez stronę internetową dać Polakom jeszcze dodatkowe narzędzie, które może przybliżyć ten cel" - mówił Sadowski.

- Dlaczego Polacy mają być traktowani inaczej niż inni? Przecież Ameryka zniosła obowiązek wizowy wielu innym krajom Europy Środkowej i Wschodniej. Jest to w pewnym sensie "policzek" dla całego narodu, a tym bardziej przykre dla Amerykanów polskiego pochodzenia - powiedział wiceprezes Banku Wawel w Garfield, Bogdan Chmielewski.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka · Polonia na świecie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»
Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»

Najczęściej...