Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-07-03 23:51:25 · Czytany 3791 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Radio Znad Wilii obchodzi 20. rocznicę założenia

polonia.wp.pl
Zespół Radia znad Wilii w 1995 r. (zdj: znadwilii.lt)

Prywatna polska rozgłośnia na Litwie "Radio Znad Wilii" obchodzi 20. rocznicę powstania. To radio regionalne, odbierane w promieniu 100 km wokół Wilna. Tygodniowe audytorium rozgłośni liczy ponad 80 tys. słuchaczy.

- Tworząc tę rozgłośnię kierowałem się chęcią pokazania, że Polacy na Litwie potrafią stworzyć radio z prawdziwego zdarzenia - powiedział założyciel i prezes radia Czesław Okińczyc.

-To jest dobre radio i ma świetny program - powiedział marszałek senatu Bohdan Borusewicz, którego cytuje Znad Wilii. Marszałek podkreślił, że "jest to jedyne tego typu radio polskie za granicą". Przypomniał, że słuchaczami polskiej rozgłośni są nie tylko Polacy mieszkający na Litwie, ale też Litwini i w związku z tym "radio ma podwójną wartość, gdyż buduje porozumienie".

Od samego początku rozgłośnia stała się częścią składową litewskich mediów niezależnych, zaakceptowanych poprzez ogół społeczeństwa; podstawowym zadaniem radia jest prezentowanie współczesnego oblicza Litwy, a jednocześnie promowanie bogatego dorobku kulturalnego społeczności polskiej na Litwie. 

Początkowo Znad Wilii nadawało przez 12 godzin na dobę, po pół roku od założenia - już przez całą dobę. Jest to jedyna na świecie polska rozgłośnia poza Polską nadająca 24 godziny na dobę. 

Od 2007 roku radio jest obecne w internecie. Rozgłośnia jest liderem wśród polskich mediów na Litwie i w dziesiątce najlepszych spośród 32 rozgłośni działających w kraju. 

Znad Wilii jest najpopularniejsze wśród Polaków mieszkających na Litwie, ale radia tego słuchają też Litwini, Rosjanie, jak również Białorusini, gdyż strefa odbioru radia obejmuje część Białorusi. 

W radiu pracuje około 20 osób, w większości Polaków. Średnia ich wieku to 30-40 lat.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Marek
21 maj, 03:04
Chwilówki nie są złym rozwiązaniem pod warunkiem że przestrzegamy okresu na jakie są udzielane. Wiele firm oferuje pierwszą [...]»
Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»

Najczęściej...