Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-11-27 09:07:29 · Czytany 6451 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Sukces dla "Rodaków"

Pola lodowe na Syberii w Rosji. (fot. Alexander Zaitsev, mountains.ru)

Wiecie Państwo, że Program Pomost jest słuchany na dalekiej Syberii? Odnotowaliśmy sukces: udało się pomóc tamtejszym Polakom. Interwencja Programu Pomost, którego jestem autorką, przyczyniła się do przyznania 20 tysięcy złotych dotacji dla kwartalnika „Rodacy”. Pismo ukazuje się od 15 lat i jest przeznaczone dla ponad 400 tysięcy Polaków zamieszkujących ten region Rosji. Kwartalnik był finansowany za pośrednictwem Senatu Rzeczpospolitej. W tym roku kwestię wspierania Polonii przejęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych i w związku z tym funkcjonowanie pisma stanęło pod znakiem zapytania.

MSZ uznało, że pismo „Rodacy” nie spełnia misji, jaką powinny wykonywać publikacje wspierane ze środków budżetowych.

Od marca tego roku trwały interwencje autorki audycji u parlamentarzystów, m.in. u posła Adama Kwiatkowskiego z PiS (członka sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą). Poseł złożył interpelację w tej sprawie do Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewy Kopacz. W rezultacie małej burzy, jaką Program Pomost wzniecił w biurokratycznej szklance wody, ministerstwo w końcu przyznało dotację kwartalnikowi. Przynajmniej na ten rok byt „Rodaków” jest pewny.

Przypomnijmy, że Polacy mieszkający na Syberii stracili ostatnio swoją audycję w lokalnej stacji radiowej Radia Minusińsk. Okazało się, że zabrakło środków na zakup czasu antenowego. W efekcie z eteru zniknął program nadawany od kilkudziesięciu lat. Cena półgodzinnej emisji to 50 złotych. Czas antenowy kupiła mniejszość niemiecka.

Zapraszam do odsłuchania audycji Program Pomost, której gościem był dr Sergiusz Leończyk, redaktor naczelny kwartalnika „Rodacy” wydawanego na Syberii.

Od wielu miesięcy razem z „Magazynem Polonia” prowadzimy cykl pt. Debata Polonijna. Dziś dzielimy się wspólnym sukcesem. Mamy wspólne radości i wspólne troski. Pragnę poinformować, że to od Państwa zależy, czy Program Pomost nadal będzie nadawany. Audycja powstaje przede wszystkim dla Was. Zawiera informacje o ważnych wydarzeniach, przedsięwzięciach. Program jest adresowany do Polaków na Wschodzie i do Polonii. Walczymy o Wasze sprawy.

Zwracam się do Czytelników „Magazynu Polonia” i do słuchaczy, by zechcieli wesprzeć tę audycję. Program Pomost jest społeczną inicjatywą podjętą w 2009 roku przez mazurskie Stowarzyszenie Zielone Dzieci. Program Pomost potrzebuje wsparcia finansowego. Można go wesprzeć wpłatą na konto:

BS 29 8848 0008 0000 5034 1000 0001
z dopiskiem – Program Pomost

Składamy wyrazy serdecznego podziękowania darczyńcom za wpłaty na rzecz funkcjonowania Programu Pomost. Pieniądze zostaną przeznaczone zgodnie z celem określonym przez szlachetnych ofiarodawców na rozwój audycji.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...