Podziel się   

Tradycje i zwyczaje Pokaż wszystkie »

Wydanie 2012-10 · Opublikowany: 2012-11-23 15:13:46 · Czytany 7458 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Wielka impreza u Smoka Wawelskiego

fot. Wioleta Wanat

2-3 czerwca 2012 r. odbyła się XII Wielka PGNiG Parada Smoków. Wspaniałe smoki już po raz dwunasty przybyły do Krakowa z najdalszych zakątków Polski, aby wraz ze swoimi kolegami zaprezentować się w grodzie Kraka. Oprócz wielobarwnego korowodu zorganizowano też Smoczy Piknik Rodzinny i Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle.

Pierwsza Parada Smoków została zorganizowana w 2000 r. przez Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie. Z kameralnej imprezy w ciągu dwunastu lat parada przerodziła się w ogromne wydarzenie, na które przyjeżdżają tłumy miłośników smoków z całej Polski i Europy. Inspiracją do zorganizowania tegorocznej parady stały się dla organizatorów elementy kultury krajów sąsiadujących z Polską. Dzięki temu poznaliśmy najwybitniejszych niemieckich kompozytorów, cerkiewną architekturę Ukrainy, słowackie krajobrazy, baśnie czeskie, a także litewskie dziedzictwo narodowe oraz to, co najciekawsze w kulturze ludowej Białorusi.

Smoczy weekend rozpoczął się od Pikniku Rodzinnego, który trwał dwa dni i odbywał się na Bulwarach Wiślanych w okolicach Smoczej Jamy. Organizatorzy imprezy obmyślili bardzo ciekawy program dla odwiedzających piknik. Urządzono liczne konkursy, pokazy grup teatralnych, m.in. IV Przegląd Artystyczny O Smocze Jajo, koncerty, a także wiele innych atrakcji.

Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpiło wiele zespołów muzycznych i tanecznych. Oprócz artystycznych grup dziecięcych, które reprezentowały domy kultury oraz szkoły tańca, można było zobaczyć także profesjonalnych wykonawców, np. finalistów tegorocznej edycji Przeglądu Artystycznego STUK FAMA.

W sobotę o godzinie 22:00 rozpoczęło się Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, w trakcie którego gigantyczne smoki unoszące się w powietrzu zatańczyły w rytm muzyki. Podczas pokazu zaprezentowano niezapomnianą muzykę, zapierające dech w piersiach efekty pirotechniczne, fantastyczną oprawę laserową oraz świetlną, a także gigantyczne kurtyny wodne. Największą atrakcją widowiska były jednak ogromne latające smoki (do 25 m długości i 15 m wysokości), animowane przez aktorów Teatru Groteska. W tym roku w widowisku wzięły udział nowe smoki, które oczarowały swoim pięknem cały Kraków. Fani piłki nożnej mogli podziwiać smocze rozgrywki piłkarskie.

3 czerwca w samo południe przez centrum Krakowa w rytm muzyki i smoczych ryków przemaszerował barwny korowód Wielkiej Parady Smoków, Rycerzy i Dam Dworu. Wzięło w nim udział ponad dwa tysiące dzieci. Towarzyszyli im muzycy, tancerze, żonglerzy oraz szczudlarze. W paradzie uczestniczyło prawie czterdziestu kolegów Smoka Wawelskiego, a o tytuł Najpiękniejszego Smoka walczyło ponad trzydzieści niezwykłych stworów. Wszyscy dostojnie prezentowali swoje wdzięki, dumnie krocząc po płycie Rynku, aby zakończyć swój pochód na specjalnie przygotowanej scenie koło krakowskich Sukiennic.

Ogromną frajdę miały dzieciaki uczestniczące w paradzie, bo to właśnie one animowały zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane, czterometrowe, a czasem i większe, smoki. O godzinie 14:00 nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszego Rycerza i Damę Dworu, a o 14:30 ogłoszono wyniki Konkursu na Najpiękniejszego Smoka. Wygrał Smok AITVARAS z Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie. Według legendy to smok przybierający postać koguta z podpalonym ogonem, przynoszący bogactwo.

Parada zakończyła się sukcesem. Koledzy Smoka Wawelskiego powrócili do swoich domów, a dzieciaki już od dzisiaj planują, jak wykonać nowego smoka, aby móc się dobrze zaprezentować w przyszłym roku, na kolejnym pochodzie.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Tradycje i zwyczaje

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Polska · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...