Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2018-12-14 15:42:50 · Czytany 11702 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Używaj języka polskiego nie tylko od święta-finał kampanii #KtoTyJesteś Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

Fot: Biuro Kampanii #KTOTYJESTEŚ

Przez 4 miesiące Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” przekonywała rodziców, że mieszkając za granicą warto uczyć dzieci języka polskiego. Spoty zachęciły Polaków mieszkających zagranicą do dyskusji na temat edukacji językowej młodych emigrantów. W internecie jest już dostępny finalny spot kampanii.

Akcja #KtoTyJesteś jest skierowana do polskich rodziców żyjących poza granicami kraju, którzy z różnych powodów nie uczą dzieci języka polskiego, nie decydują się na wysłanie ich do polskiej szkoły lub odkładają tę decyzję na później. Kampania zachęcała do podtrzymywania języka ojczystego i wychowywania dzieci w pełnej i naturalnej dwujęzyczności. Twórcy dotarli do polskich rodziców mieszkających za granicą za pomocą spotów odsyłających do strony ktotyjesteś.pl, promowanych w Internecie i w mediach społecznościowych.

Filmy prezentowały historię dziadka Andrzeja, chwytającego się wszystkich możliwych sposobów by jego wnuk Jasio, wychowujący się w Wielkiej Brytanii, mówił po polsku. Autorom kampanii zależało na tym, by filmy zwróciły uwagę rodziców, że dwujęzyczność jest ważna dla rozwoju ich dzieci. Może być wprowadzona już od pierwszych dnia życia najmłodszych, a polskie placówki na całym świecie mogą pomóc opiekunom w przekazywaniu języka polskiego.

Materiały wideo odsyłały widzów do serwisu internetowego ktotyjesteś.pl zawierającego m.in.: listę zagranicznych placówek edukacyjnych uczących języka polskiego, podstawowe informacje dotyczące dwujęzyczności, a także formularz kontaktowy do konsultacji z ekspertami akcji.

Obecnie kampania wkracza w finalną fazę – w Internecie jest już dostępna ostatnia część przygód dziadka. Historia znajduje swój finał podczas wspólnej wieczerzy wigilijnej w Polsce i zachęca, by używać języka polskiego nie tylko od święta.

Do tej pory kampania spotkała się z żywym zainteresowaniem Polaków mieszkających za granicą. Łącznie pierwszy i drugi klip kampanii dotarł do blisko 2 mln osób. Spoty uzyskały w mediach społecznościowych ponad 10 tys. reakcji, były udostępniane niemal 3 tys. razy i komentowane ponad 1,5 tys. razy.

Promocja spotów objęła 18 krajów, w których przebywa najwięcej Polaków mających małe dzieci: Austrię, Belgię, Białoruś, Czechy, Francję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Litwę, Łotwę, Niemcy, Norwegię, Szwecję, Stany Zjednoczone, Ukrainę, Wielką Brytanię i Włochy.

„Jesteśmy zadowoleni, ponieważ udało nam się zaangażować Polaków do dyskusji na temat tego czy uczyć dzieci za granicą języka polskiego, jak skutecznie znajomość języka przekazywać i jakie są zalety dwujęzyczności” – powiedziała Joanna Zając, wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. „Mamy nadzieję, że wzrost wiedzy na temat dwujęzyczności przełoży się na większe zainteresowanie nauką języka polskiego w placówkach rozsianych po całym świecie” – uzupełniła Zając.

To bardzo ważna akcja, w czytelnej i budzącej emocje formie. Odzew i żywe dyskusje, jakie obserwujemy u odbiorców filmików jest dokładnie tym, o co nam chodziło. Ciesząc się z sukcesu Kampanii #KtoTyJesteś mamy też pełną świadomość, że to wciąż początek drogi i starań o przyszłe pokolenia Polaków. Kluczem będzie jeszcze większa obecność tego ważnego tematu w mediach głównego nurtu i zaangażowanie znanych, lubianych osób, czego sobie i wszystkim Polakom życzę”- dodał Tomasz Bastkowski, dyrektor Szkoły SEN w Dublinie, partner merytoryczny i jeden z pomysłodawców kampanii.

 

Kampania została sfinansowana ze środków Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

 

Więcej informacji udziela:

Joanna Zając, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, ktotyjestes@pol.org.pl tel. +48 22 628 55 57

WWW:

www.ktotyjesteś.pl

Facebook:

facebook.com/KtoTyJestesKampaniaSpoleczna/

O Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

Fundacja “Pomoc Polakom na Wschodzie” została powołana w 1992 roku jako strategiczna Fundacja Skarbu Państwa, podlegająca pod nadzór merytoryczny Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Od 26 lat realizuje programy skierowane do Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny. Podtrzymywanie polskości poprzez upowszechnianie znajomości języka polskiego jest podstawowym celem statutowym Fundacji.

 

 

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie · Polonia w USA · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...