Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-10-23 18:03:49 · Czytany 7339 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Arcydzieło polskiego kina niemego "Pan Tadeusz" (1928) w reż. Ryszada Ordyńskiego z muzyką na żywo

Kadr z filmu

Jednym z wydarzeń 25 Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce będzie specjalna projekcja wielkiego polskiego przeboju epoki kina niemego – filmu PAN TADEUSZ w reż. Ryszarda Ordyńskiego z muzyką Marcina Pukaluka na żywo, którą wykona sam kompozytor. To niezwykłe wydarzenie będzie miało miejsce w niedzielę, 17 listopada o godz. 3:00 po południu w kinie Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr Ave., Chicago).

Film wybitnego polskiego reżysera, który wrócił do Polski po kilku latach pracy w Stanach Zjednoczonych, jest jedną z największych produkcji dwudziestolecia wojennego, a zarazem pierwszą filmową wersją epopei narodowej Adama Mickiewicza. Zapowiadany jako superprodukcja realizowana na dziesięciolecie niepodległości Polski, film miał uroczystą premierę 9 listopada 1928 roku w sali Filharmonii Narodowej. Na premierę przybyli najwyżsi dostojnicy państwowi z marszałkiem Piłsudskim i prezydentem Mościckim na czele. W filmie wystąpiła cała czołówka ówczesnych gwiazd polskiego ekranu: Stanisław Knake-Zawadzki, Helena Sulima, Mariusz Maszyński, Stefan Jaracz (sam Ordyński zagrał oficera armii gen. Dąbrowskiego). Autorzy filmu, wybitni pisarze: Andrzej Strug i Ferdynand Goetel, wraz z reżyserem postanowili przenieść na ekran żywe obrazy w stylu rysunków Michała Elwiro Andriollego, autora 60 ilustracji do Pana Tadeusza. Przyniosło to dość pompatyczny, teatralny i nieco anachroniczny efekt.

Kopia filmu zaginęła podczas wojny. Fragment filmu odnaleziono w 1957 r., ale w dobie PRL-u popadł w zapomnienie, złożony w archiwum Biblioteki Narodowej. Przełom nastąpił w 2006 r., kiedy we Wrocławiu szczęśliwie odnalazł się brakujący element kopii.

W sumie z trzech istniejących, niekompletnych kopii w zeszłym roku Filmoteka Narodowa dokonała rekonstrukcji obrazu i jego cyfryzacji.

Film zostanie pokazany wyłącznie w oryginalnej wersji językowej.

Kompozytor stworzonej współcześnie muzyki do filmu, Marcin Pukaluk, jest twórcą zafascynowanym filmem niemym. W ramach stworzonych przez siebie projektów Ekran w Mroku i Ekran i Rewolucja wykonuje muzykę na żywo głównie do filmów niemieckich ekspresjonistów oraz arcydzieł rosyjskiego kina niemego. Skomponował m.in. muzykę do Metropolis F. Langa, Gabinetu Doktora Caligari R. Wiene, Nosferatu F.W. Murnau'a, Strajku S. Eisensteina, Generała B. Keatona czy Mocnego człowieka H. Szaro. Nagrał dwie solowe płyty. Zagrał ponad 100 seansów z muzyką na żywo w najlepszych kinach studyjnych Polski. Występował m.in. na Camerimage, Mute Nights Festival w Odessie, American Film Festival i festiwalu Sputnik nad Polską.

Pokaz jest możliwy dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej w Warszawie.

 

Bilety można zakupić tutaj: http://www.brownpapertickets.com/event/488372, na stronie www.pffamerica.com lub w kasie głównej festiwalu pod numerem 773-486-9612.

Głównymi sponsorami 25 Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Adama Mickiewicza, Star-Tech Glass, BMO Harris Bank, State Farm Insurance, Muvico Theatres.

Głównym sponsorem medialnym jest itvn.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Polska · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...