Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-10-23 19:48:37 · Czytany 3647 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Tłumy miłośników architektury zwiedziły zabytkowy budynek polskiego Konsulatu w ramach słynnego Open House Chicago

Fot: Konsulat Generalny RP w Chicago www.chicago.msz.gov.pl

Zwiedzającym o historii budynku, współczesnej Polsce i Polonii opowiadali polscy konsulowie.  

Spośród ponad osiemdziesięciu przedstawicielstw konsularnych w Chicago, Konsulat Generalny RP był pierwszą w historii placówką konsularną, którą zaprezentowała swoje wnętrza miłośnikom architektury z Chicago i okolic.

"Cieszymy się, że prezentując zwiedzającym różnorodność architektury Chicago, możemy również opowiedzieć im o współczesnej Polsce i lokalnej społeczności polonijnej", mówiła po zakończeniu programu Konsul Kapuścińska.

Budynek Konsulatu Generalnego RP w Chicago to jedna z siedmiu rezydencji oznaczonych jako symbole architektoniczne Chicago.

Placówka w Chicago współpracuje z największą polską społecznością mieszkającą poza Ojczyzną – około 3,2 miliona mieszkańców Środkowego Zachodu (Midwest) ma pochodzenie polskie.

Siedziba Konsulatu RP to kamienica w stylu English Town House, wybudowana z elementami włoskiego renesansu. Została zaprojektowana przez mistrza architektury Benjamina Marshalla, autora takich symboli Chicago jak Hotel Blackstone, Hotel Drake, nieistniejący już Hotel Edgewater Beach czy Cuneo Museum.

Budynek Konsulatu powstał w 1916 roku jako prywatna rezydencja przemysłowca i senatora stanu Illinois Bernarda Alberta Eckhardta. Po zakończonym w 2008 r. 2-letnim remoncie budynek otrzymał prestiżową nagrodę Chicago Landmark Award for Preservation Excellence.

Blisko ośmiuset miłośników architektury miało okazję zwiedzić salon I.J. Paderewskiego, salę fortepianową, salę lustrzaną, salę ślubów i gabinet Konsula Generalnego RP w Chicago Pauliny Kapuścińskiej.

Wydarzenie posiadało patronat amerykańskich mediów: grupy Tribune Media Services (m.in. dziennik Chicago Tribune, telewizja WGN9) oraz telewizji NBC5 Chicago. O wydarzeniu informowały również media polonijne.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Kultura i sztuka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»
Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»

Najczęściej...