Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-03-31 12:44:00 · Czytany 2732 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Blisko pół tysiąca widzów w Midwest spotkało się z reżyser Anną Ferens podczas organizowanych przez Konsulat pokazów jej filmu „Punkt Oparcia”

Konsulat Generalny RP w Chicago zakończył w ubiegły piątek, 28 marca, dwutygodniowy cykl pokazów filmu dokumentalnego „Punkt Oparcia” z gościnnym udziałem reżyser Anny Ferens.  

„Punkt Oparcia” dokumentuje historię walki z reżimem komunistycznym w latach 80. XX wieku z perspektywy Wschodu i Zachodu, a szczególnie wiodącą rolę Polski w przemianach oraz zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w obronę praw człowieka w państwach bloku sowieckiego i wsparcie opozycji demokratycznej. Film przypominał m.in. wagę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce z 4 czerwca 1989 roku, które – w rezultacie – doprowadziły do upadku komunizmu i otworzyły regionowi Europy Środkowej i Wschodniej drogę do demokracji.

Pokazy skierowane były do: młodzieży akademickiej – studentów historii, nauk politycznych i innych kierunków (pokazy na Uniwersytecie stanu Michigan, Uniwersytecie stanu Wisconsin w Madison, Uniwersytecie Loyola w Chicago) oraz do widowni polonijnej i międzynarodowej – pokazy podczas Festiwalu Filmowego Unii Europejskiej w Chicago, w Instytucie Goethego w Chicago, w Polskiej Misji w Orchard Lake, Michigan oraz w Towarzystwie Sztuki.

Film obejrzało łącznie blisko pół tysiąca widzów. Po każdej projekcji widzowie mieli możliwość zadania pytania obecnej na pokazach reżyser Annie Ferens.

Organizowane przez Konsulat pokazy były częścią obchodów 25. rocznicy odrodzenia się polskiej demokracji, 10-lecia członkostwa Polski w UE i 15-lecia członkostwa Polski do NATO.

Pokazy filmu przypomniały również widzom posiadającym ważne polskie paszporty o możliwości głosowania w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, które w Chicago odbędą się 24 maja br. (więcej na temat wyborów na stronie Konsulatu www.chicago.msz.gov.pl).

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Kultura i sztuka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Jola
21 mar, 08:19
Witam. mam pytanie czy to jest normalne ze po wykonaniu lasera ablacyjnego CO2 na drugi dzien mam strasznie [...]»
Bogdan Domeracki
17 mar, 15:58
„POLACY w kraju Helwetów”… Zapraszamy także do nas...! »
Marie Elizabeth
09 mar, 14:34
Oh je me sens de nouveau en vie après avoir subi beaucoup de traumatismes et de chagrin. Je [...]»

Najczęściej...