Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-09-29 19:41:48 · Czytany 4968 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Film dokumentalny „Spitfire Liberator: The Alex Herbst Story”

26 września – w Nowym Jorku odbyła się światowa premiera filmu dokumentalnego „Spitfire Liberator. The Alex Herbst Story”. Lotnisko Chopina w Warszawie jako oficjalny partner filmu włączyło się w jego promocję. 

Alex Herbst to ostatni żyjący polski pilot Dywizjonu 303. Podczas II wojny światowej wykonał 141 misji bojowych na legendarnym myśliwcu Spitfire m.in. w czasie operacji lądowania aliantów w Normandii. Przeżył trzy zestrzelenia, był oficjalnie uznany za zabitego. Za swoją odwagę i osiągnięcia trzykrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych i licznymi odznaczeniami brytyjskimi. Obecnie ma 95-lat i mieszka w Seattle. 

- Jest to postać wyjątkowa, a historia jego życia jest gotowym scenariuszem na film – mówi Sławomir Ciok, reżyser i producent filmu. – Niezwykła jest też osobowość Alexa. To człowiek doskonale zorientowany w świecie, odnajdujący się w każdym towarzystwie, inteligentny i urzekający.

Zdjęcia do filmu kręcone były w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji. Dzięki umowie dystrybucyjnej z Silver Sword International obraz będzie pokazywany na całym świecie. – Nasz film ma zaciekawić szeroką widownię, niezależnie od narodowości, języka czy historycznych albo osobistych doświadczeń. Historia wychowanego w duchu romantycznego patriotyzmu człowieka, który musiał walczyć o wolność Polski na terenie obcego kraju. Potem przeżył zawód i nie mógł odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. W Wielkiej Brytanii czuł się niepotrzebny, a do Polski nie mógł wrócić. W rezultacie zaczął nowe, szczęśliwe życie w Stanach Zjednoczonych – opowiada Sławomir Ciok.

Lotnisko Chopina od lat wspiera projekty popularyzujące wiedzę o historii polskiego lotnictwa i osiągnięciach polskich lotników. W produkcję i promocję filmu „Spitfire Liberator: The Alex Herbst Story” zaangażowało się jako jeden z dwóch – obok Banku Zachodniego WBK – partnerów strategicznych.

- Od ponad 80 lat nasze lotnisko jest ważną częścią historii polskiej awiacji. Czujemy się odpowiedzialni za kultywowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach, które rozsławiały polskie lotnictwo w świecie. Ten film ma również taki cel, dlatego z dumą go wspieramy – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.

 

3 października w Seattle odbędzie się uroczysty pokaz z osobistym udziałem bohatera filmu.

MIEJSCE:  The Museum of Flight, 9404 East Marginal Way South, Seattle, WA98108, USA  The William M. Allen Theater www.museumofflight.org

DATA: 3 pażdziernika 2015 roku godzina 16:00 do 19:00

ORGANIZATORZY: Blue Horizon Films, we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Los Angeles i Fundacją Domu Polskiego w Seattle. 

Do polskich kin film trafi na początku listopada.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Ludzie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...