Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-07-29 17:00:30 · Czytany 2798 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Hołd Powstańcom- obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i walk Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Fot: Internet

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Konsulat Generalny RP w Chicago organizuje uroczystości upamiętniające bohaterstwo Powstańców Warszawskich  i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas drugiej wojny światowej.  

Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele lokalnej amerykańskiej administracji, korpusu konsularnego Chicago oraz społeczności polonijnej i międzynarodowej. W programie uroczystości znajdą się polskie utwory patriotyczne, m.in. „Warszawskie Dzieci”, „Hej chłopcy, bagnet na broń” czy „Czerwone maki na Monte Cassino”, w wykonaniu sopranistki Mirosławy Sojki-Topór przy akompaniamencie Janusza Pliwko.

Powstanie Warszawskie było jedną z największych operacji zbrojnych podczas drugiej wojny światowej. Zorganizowane zostało przez Armię Krajową – największy i najlepiej zorganizowany ruch oporu w okupowanej Europie – przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, w celu wyzwolenia stolicy jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, dla uzyskania suwerenności stolicy i przejęcia władzy przez niezależny od Moskwy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

Samotna walka Powstańców z przeważającymi siłami niemieckimi i przy bardzo ograniczonym wsparciu Aliantów trwała 63 dni i zakończyła się 3 października 1944. Podczas walk i bezpośrednio po nich oddziały niemieckie dokonały systematycznego zburzenia Warszawy, przed ostatecznym wycofaniem się ze stolicy.

Według wielu źródeł, Powstanie Warszawskie było największą operacją wojskową ruchu oporu podczas II wojny światowej. Po wojnie, żołnierze Armii Krajowej byli prześladowani i mordowani przez sowiecką bezpiekę (NKWD) i podporządkowane Moskwie służby bezpieczeństwa w Polsce. Niektórzy żołnierze AK zdołali uchronić się przed prześladowaniami za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»
Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»

Najczęściej...