Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-07-29 16:30:40 · Czytany 3673 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Pierwszy sierpnia- dzień krwawy…

Fot: Internet

Znany jest już program obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Jak zawsze głównym ich organizatorem będzie Muzeum Powstania Warszawskiego, które ma już zarejestrowanych ponad 500 wolontariuszy w wieku od 14 lat wzwyż. Pomagać będą również powstańcy. W programie filmy, wernisaże, koncerty, spotkania, spektakle oraz wiele innych wydarzeń.  

Na placu Piłsudskiego będzie można uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych w ramach koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Na Stadionie Narodowym odbędzie się pokaz specjalny filmu „Miasto '44”, będącego – jak napisano na stronie jego producenta – „filmem o miłości, młodości i walce”. Krystyna Janda wyreżyserowała spektakl „Pamiętnik z powstania warszawskiego” oparty na tekście Mirona Białoszewskiego, który będzie miał swą premierę 1 sierpnia o północy w Muzeum PW. W Alejach Ujazdowskich pojawią się fotografie powstańców wraz z notkami i ich wspomnieniami.

Cieszy wiadomość, że te jubileuszowe uroczystości odbędą się również w centrum Berlina. Prezydenci Polski i Niemiec otworzą, i to w miejscu, gdzie mieściła się główna siedziba dowództwa SS i gestapo, ekspozycję „Powstanie warszawskie 1944”. Wystawa uzupełniona zostanie dyskusjami panelowymi oraz pokazami filmów.

Dorocznym już zwyczajem warszawiacy będą składać hołd powstańcom w różnych miejscach miasta. Godzina „W” zostanie upamiętniona oddaniem czci przy pomniku Gloria Victis, zaś na Woli – przy pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»
Krzysztof Cieslik
16 maj, 08:54
Szwajcaria potrafi byc pieknym miejscem do zycia ale czesc administracyjna jest dosc zawila ;) Ja od paru lat [...]»

Najczęściej...