Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-07-29 16:30:40 · Czytany 6475 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Pierwszy sierpnia- dzień krwawy…

Fot: Internet

Znany jest już program obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Jak zawsze głównym ich organizatorem będzie Muzeum Powstania Warszawskiego, które ma już zarejestrowanych ponad 500 wolontariuszy w wieku od 14 lat wzwyż. Pomagać będą również powstańcy. W programie filmy, wernisaże, koncerty, spotkania, spektakle oraz wiele innych wydarzeń.  

Na placu Piłsudskiego będzie można uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych w ramach koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Na Stadionie Narodowym odbędzie się pokaz specjalny filmu „Miasto '44”, będącego – jak napisano na stronie jego producenta – „filmem o miłości, młodości i walce”. Krystyna Janda wyreżyserowała spektakl „Pamiętnik z powstania warszawskiego” oparty na tekście Mirona Białoszewskiego, który będzie miał swą premierę 1 sierpnia o północy w Muzeum PW. W Alejach Ujazdowskich pojawią się fotografie powstańców wraz z notkami i ich wspomnieniami.

Cieszy wiadomość, że te jubileuszowe uroczystości odbędą się również w centrum Berlina. Prezydenci Polski i Niemiec otworzą, i to w miejscu, gdzie mieściła się główna siedziba dowództwa SS i gestapo, ekspozycję „Powstanie warszawskie 1944”. Wystawa uzupełniona zostanie dyskusjami panelowymi oraz pokazami filmów.

Dorocznym już zwyczajem warszawiacy będą składać hołd powstańcom w różnych miejscach miasta. Godzina „W” zostanie upamiętniona oddaniem czci przy pomniku Gloria Victis, zaś na Woli – przy pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...