Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-12-04 15:17:59 · Czytany 3261 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Koncert pianistyczny Igora Lipińskiego na odrestaurowanym fortepianie Steinway

Fot: Konsulat Generalny RP w Chicago

Utwory m.in. Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego rozbrzmiały na nowo odrestaurowanym fortepianie Steinway Grand Piano 1911.

Witająca zgromadzonych gości Konsul Paulina Kapuścińska podkreśliła, że Koncert jest wyrazem wdzięczności dla wszystkich darczyńców, którzy przekazali na rzecz Fundacji Kościuszkowskiej środki, które pozwoliły na sfinansowanie gruntownej renowacji fortepianu.

Będący własnością Konsulatu Generalnego RP w Chicago fortepian Steinway Grand Piano, vintage 1911, Model A należy do najwyższej i najbardziej elitarnej klasy fortepianów i służy Polsce i Polonii podczas wydarzeń kulturalnych organizowanych przez polską placówkę.

Przed koncertem wrażeniami z renowacji dzielił się z zebranymi jej autor – konserwator fortepianów Pan Marek Stanielun. Sprawozdanie z finansowania remontu przedstawił skarbnik Fundacji Kościuszkowskiej Oddział Chicago Pan Witold Pawlikowski.

W dalszej części wieczoru Konsul Generalny RP w Chicago Paulina Kapuścińska – w imieniu Prezydenta RP – odznaczyła za długoletnią służbę dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP Pana Witolda Pawlikowskiego – sybiraka, wieloletniego działacza na rzecz polonijnej edukacji i aktywnego członka wielu organizacji polonijnych w USA.

Podczas koncertu wraz z pianistą Igorem Lipińskim gościnnie wystąpiła skrzypaczka Sofia Pokrzywa. Koncert 30 listopada 2013 r. był kulminacją wydarzeń kulturalnych z 1 i 2 marca br., zorganizowanych przez Konsulat we współpracy z Fundacją Kościuszkowska Oddział Chicago. To dzięki tym koncertom darczyńcy przekazywali Fundacji Kościuszkowskiej dotacje, które Fundacja przekazała bezpośrednio wykonawcy remontu.

Odrestaurowany fortepian, który zabrzmiał po raz pierwszy podczas sobotniego koncertu służy promocji spraw polskich oraz polskich i polonijnych talentów muzycznych, którzy regularnie występują podczas wydarzeń kulturalnych w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago.

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Marek
21 maj, 03:04
Chwilówki nie są złym rozwiązaniem pod warunkiem że przestrzegamy okresu na jakie są udzielane. Wiele firm oferuje pierwszą [...]»
Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»

Najczęściej...