Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-09-27 18:03:14 · Czytany 5539 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Konsul Generalny spotkała się z Wicegubernatorem Wisconsin i otworzyła wystawę o Janie Karskim na Kapitolu w Madison

Fot: Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago

Wraz z Konsulem Generalnym RP w Chicago Pauliną Kapuścińską wystawę w Rotundzie Kapitolu otworzyli Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w Wisconsin Mark Pienkos, Sędzia Główny Sądu Najwyższego Stanu Wisconsin Shirley Abrahamson i Sekretarz Stanu Wisconsin Doug La Follette.  

Podczas spotkania z Wicegubernatorem Rebeccą Kleefisch, Konsul Kapuścińska podkreśliła wagę upamiętnienia misji Jana Karskiego i odpowiedzialności społecznej, dla której był wzorem. W kontekście misji kuriera Polskiego Państwa Podziemnego i budowania odpowiedzialnej państwowości, Konsul Kapuścińska przedstawiła współczesne dokonania Rzeczypospolitej Polskiej i jej atuty polityczne, gospodarcze i turystyczne.

Jan Karski był polskim dyplomatą, kurierem Polskiego Państwa Podziemnego i naocznym świadkiem Zagłady w niemieckich obozach śmierci. To on jako pierwszy już w 1942 r. złożył Wolnemu Światu raport z dokonującej się na ziemiach polskich Zgłady. W czasie, gdy Karski bił na alarm wymordowano większość polskich Żydów. Było jednak jeszcze dość czasu, by uratować setki tysięcy istnień ludzkich.

Słowami Jana Karskiego, Polskie Państwo Podziemne złożyło Wolnemu Światu raport z dokonywanej przez Niemcy Zagłady w okupowanej Polsce, prosząc o ratunek dla polskich Żydów w niemieckich obozach śmierci – mówiła podczas otwarcia wystawy Konsul Generalny RP w Chicago Paulina Kapuścińska.

Inicjatorem otwarcia wystawy w Wisconsin są Konsulat Generalny RP w Chicago i Kongres Polonii Amerykańskiej w Wisconsin. Dzięki udanej współpracy ze stanowym Kapitolem wystawę będzie można oglądać w dniach 23-27 września w Rotundzie Kapitolu (2 E Main Street, Madison, WI 53703). Autorem wystawy jest Muzeum Historii Polski w Warszawie. Została ona udostępniona dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przy współpracy z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego.

Jan Karski wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Otrzymał liczne wyróżnienia, w tym pośmiertnie Medal Wolności Stanów Zjednoczonych Ameryki przyznany przez Prezydenta Baracka Obamę w 2012 r. Jest to najwyższe odznaczenie cywilne przyznawane w Stanach Zjednoczonych. Jan Karski zmarł w 2000 roku.

W Stanie Wisconsin mieszka największy procent Amerykanów polskiego pochodzenia w całych Stanach Zjednoczonych: niespełna 10 procent wszystkich mieszkańców Wisconsin wywodzi się z Polski.

 

Więcej na stronie internetowej Konsulatu: www.chicago.msz.gov.pl

Facebook: Consulate General of the Republic of Poland in Chicago

Twitter: @PLinChicago

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Kultura i sztuka · Ludzie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...