Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2016-06-10 13:09:40 · Czytany 3032 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Konsulaty Polski i Niemiec w Chicago zorganizowały obchody 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między RP a RFN

Fot: Internet

Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między RP a RFN podpisany został w Bonn 17 czerwca 1991 roku. Stworzył on podstawy bliskich, solidnych i partnerskich stosunków polsko-niemieckich.

Na zorganizowane w środę, 8 czerwca 2016 r. w siedzibie polskiej placówki konsularnej w Chicago obchody przybyli goście ze społeczności polskiej i niemieckiej w Stanach Zjednoczonych, a także przedstawiciele korpusu konsularnego, społeczności międzynarodowej i lokalnych władz.

Swoje wystąpienia do zgromadzonych gości skierowali Konsul RP w Chicago Robert Rusiecki i Konsul Generalny RFN w Chicago Herbert Quelle.

W swoim wystąpieniu Konsul Rusiecki przypomniał, że potrzeba zawarcia porozumienia polsko-niemieckiego wiązała się z dramatycznymi doświadczeniami czasu II wojny światowej, rozpętanej przez hitlerowskie Niemcy. Przypomniał, że milowym krokiem prowadzącym do podpisanego w 1991 roku Traktatu był historyczny akt wyciągnięcia ręki do zgody, na który w listopadzie 1965 r., w przededniu Millenium Chrztu Polski, zdecydowali się polscy biskupi Kościoła katolickiego, wystosowując do Episkopatu Niemiec list ze słynną już frazą „przebaczamy i prosimy o wybaczenie”. Konsul Rusiecki podkreślił bezsprzeczne znaczenie Traktatu podpisanego w 1991 roku, na podstawie którego oba państwa przezwyciężyły podziały i zobowiązały się do budowy nowego ładu w Europie.

Konsul Quelle wskazał, że do niewątpliwych sukcesów Traktatu z 1991 r. należy też zbliżenie społeczeństw polskiego i niemieckiego, którego charakter jest przełomowy w obliczu tragicznych doświadczeń historycznych, takich jak cierpienie Polaków podczas okupacji Polski przez hitlerowskie Niemcy.

Obaj konsulowie wskazywali też na fakt, że zbliżeniu Polaków i Niemców służy coraz intensywniejsza współpraca gospodarcza: obecnie Niemcy są największym odbiorcą polskich towarów, utrzymuje się dodatnie saldo niemiecko-polskiego handlu zagranicznego, a przez minione 25 lat miał miejsce dynamiczny wzrost wymiany handlowej.

Program obchodów 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy uświetnił koncert polsko-niemieckiego zespołu Duo Artus, z Krzysztofem Kaczką (flet) i Perrym Schackiem (gitara), którzy zagrali utwory Fryderyka Chopina, Johanna Sebastiana Bacha, Wilhelma Gabrielskiego, Zbigniewa Bargielskiego i Heinricha Marschnera.

Na zakończenie obchodów goście mieli okazję obejrzeć krótki film o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży, w którym Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda po niemiecku zapraszała do wzięcia udziału w lipcowym wydarzeniu w Krakowie. 

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Jola
21 mar, 08:19
Witam. mam pytanie czy to jest normalne ze po wykonaniu lasera ablacyjnego CO2 na drugi dzien mam strasznie [...]»
Bogdan Domeracki
17 mar, 15:58
„POLACY w kraju Helwetów”… Zapraszamy także do nas...! »
Marie Elizabeth
09 mar, 14:34
Oh je me sens de nouveau en vie après avoir subi beaucoup de traumatismes et de chagrin. Je [...]»

Najczęściej...