Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-04-09 12:11:39 · Czytany 6591 razy · 2 komentarzy
Nowszy Starszy

Polacy w USA szykują się do rocznicy smoleńskiej

polonia.wp.pl
Wrak TU-154 (fot. wp.pl)

Manifestacja przed konsulatem RP w Nowym Jorku, msze święte, liczne spotkania i koncerty z udziałem gości z Polski przewidziano w Nowym Jorku i Chicago - dwóch największych skupiskach Polonii w USA. Tak będą za oceanem wyglądać obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. 

W rejonie metropolii nowojorskiej, podobnie jak przed rokiem, obchody rocznicy organizowane są w przez Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział New Jersey oraz Klub Gazety Polskiej. Rozpoczną się mocnym akcentem - demonstracją przed konsulatem RP, którą zaplanowano 10 kwietnia, na godzinę 13 czasu miejscowego.

Przynieście transparenty i flagi

Jeden z głównych organizatorów manifestacji, znany działacz polonijny, animator wielu imprez muzycznych dla Polonii w USA, Janusz Sporek za pośrednictwem polonijnej prasy apeluje o przyniesienie transparentów i flag narodowych. Na pytanie o cel demonstracji odpowiada: "Chodzi o to, by Polacy w sprawie tej wielkiej tragedii, jaką była katastrofa smoleńska zaczęli mówić jednym głosem. Znając nasze narodowe przywary nie wiem, czy jest to możliwe, ale chciałbym żeby tak było".

Dlatego Sporek apeluje by hasła, które będą skandowane przed konsulatem i napisy na transparentach nie były dla nikogo obraźliwe.

- Są tacy, którzy naśmiewają się z postulatu pełnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności i przyczyn tej katastrofy. My przed konsulatem będziemy się tego stanowczo domagać - mówi Sporek.

"Chcemy prawdy!"

Manifestację przed konsulatem zorganizowano także w pierwszą rocznicę katastrofy. Na transparentach można było wówczas przeczytać m.in.: "Pamiętamy o wszystkich ofiarach Smoleńska", "Czy Kaczyński zginął za Gruzję?", "Wczoraj Katyń, dzisiaj Smoleńsk, a co jutro?" Wtedy wzięło w niej udział kilkaset osób. Skandowano m.in.: "We want truth! (chcemy prawdy)". Odśpiewano też Rotę. Organizatorzy tegorocznej demonstracji spodziewają się podobnej frekwencji. Przed konsulatem ma być także odczytany apel poległych.

Tego samego dnia wieczorem w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie - polskiej dzielnicy Nowego Jorku - odbędzie się uroczysta msza święta. - Chcemy uczcić zarówno rocznicę katastrofy, jak i pomodlić się za zmarłych - mówi proboszcz parafii ks. Marek Sobczak.

Na mszę zaprasza także Kongres Polonii Amerykańskiej w New Jersey. Odbędzie się ona w kościele św. Kazimierza Królewicza w mieście Newark. Później pod Pomnikiem Katyńskim w miejscowości Jersey City zaplanowano czuwanie. Wspominane będą także ofiary katastrofy. 

Uroczystości pod Pomnikiem Katyńskim

Pomnik Katyński w Jersey City, to miejsce symboliczne dla wielu Polaków z New Jersey. Tu odbywa się wiele patriotycznych uroczystości, tu także mieszkający w USA Polacy licznie gromadzili się w dniu 10 kwietnia 2010 roku.

Obchody II rocznicy katastrofy smoleńskiej będą kontynuowane w niedzielę 29 kwietnia. Wówczas w Nowym Jorku zorganizowane zostanie spotkanie z wykładowcami amerykańskich uczelni, Wiesławem Biniendą i Kazimierzem Nowaczykiem, którzy przeprowadzili niezależne badania przyczyn katastrofy, podważające ustalenie rosyjskiej i polskiej komisji śledczej. Binieda i Nowaczyk mają także wystąpić w polonijnym programie telewizyjnym "NDTV", emitowanym w publicznym kanale telewizji w Nowym Jorku przez polonijną gazetę "Nowy Dziennik". 

W spotkaniu, które będzie zorganizowane w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie mają także wziąć udział senator Beata Gosiewska, wdowa po pośle PiS Przemysławie Gosiewskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej i wdowa po generale Bronisławie Kwiatkowskim - Krystyna Kwiatkowska. 

Uroczystości zakończy darmowy koncert organizowany przez Janusza Sporka. Wystąpi kilku artystów m.in. mieszkający od wielu lat w Stanach Zjednoczonych aktor Andrzej Wasilewicz, znany w przeszłości m.in. z filmu "Kochaj albo rzuć". 

W obchodach rocznicy w Chicago oprócz przedstawicieli Polonii udział wezmą także m.in.: Ewa Błasik, wdowa po generale Andrzeju Błasiku oraz Ewa Kochanowska wdowa po byłym Rzeczniku Prawa Obywatelskich Januszu Kochanowskim. W tamtejszych polonijnych parafiach odbędą się liczne msze. Odsłonięta zostanie także tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom katastrofy, ufundowana przez prezydenta Tarnowa. Z tego miasta pochodził Wojciech Seweryn artysta-plastyk mieszkający w USA, który zginął w prezydenckim Tu-154M. Jest on m.in. autorem Pomnika Katyńskiego w Niles w Chicago. 

Z Nowego Jorku dla polonia.wp.pl
Tomasz Bagnowski       

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

wentyl · 2012-04-10 09:41:33

Zgadzam sie w calej rozciaglosci. Mam wrazenie, ze ta cala katastrofa sluzy wylacznie tylko PiSowi jako chwyt marketingowy, nikt normalny nie robilby bohatera z badz co badz bardzo przecietnego prezydenta jakim byl Kaczynski. Ale zle pojeta milosc Polakow do martyrologii chyba jednak bierze gore i manifestacje beda jeszcze 100 lat.

Polonuska · 2012-04-10 09:05:40

Mogliby już dać spokój z tymi manifestacjami. Ileż można o tym słuchać? Ok, stała się tragedia, ale mówienie o tym bez przerwy, nie tylko w rocznicę, ale na co dzień, wciąganie w politykę, jest już niesmaczne i moim zdaniem urąga tylko pamięci ofiar. A robienie z Lecha Kaczyńskiego bohatera tylko przez to, że zginął, to już całkiem porażka.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...