Podziel się   

Świat Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-04-12 12:38:16 · Czytany 6649 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Poszukujący zatrudnienia na Litwie muszą znać język polski

londynek.net

Litewska rzecznik równych możliwości Auszrine Burneikiene rozpoczęła dzisiaj dochodzenie w sprawie tego, czy zasadny jest wymóg znajomości języka polskiego, stawiany przez samorząd rejonu wileńskiego przy zatrudnieniu.

"Dochodzenie rozpoczęliśmy z własnej inicjatywy. Wczoraj w tej sprawie otrzymaliśmy też pismo od przewodniczącego komitetu praw człowieka litewskiego Sejmu posła Arminasa Lydeki" – poinformowała Burneikiene.

Chodzi o ogłoszenie samorządu rejonu wileńskiego, które ukazało się wczoraj na portalu Lrytas. Jednym z wymogów zatrudnienia księgowej w samorządzie rejonu, który w 61 proc. zamieszkują Polacy, jest znajomość języka polskiego. 

"Wiadomo, że księgowość na Litwie jest prowadzona w języku państwowym, czyli litewskim. Dlatego wymóg znajomości języka polskiego przy poszukiwaniu pracownika wzbudza uzasadnione obawy, czy ta instytucja budżetowa (samorząd) nie stwarza wyjątkowych warunków dla przedstawicieli pewnej narodowości" - czytamy w piśmie posła Lydeki.

Sekretarz Rady Samorządu Rejonu Wileńskiego Renata Cytacka przypomina, że kwestia używania języka polskiego w samorządzie rejonu wileńskiego jest badana nie po raz pierwszy. Urząd rzecznika równych możliwości, a także Państwowa Inspekcja Językowa kwestię tę badała już w 2008 roku przed wyborami parlamentarnymi i w 2011 roku przed wyborami samorządowymi.

"W wyniku tych badań otrzymaliśmy oficjalne zalecenie, że urzędnicy powinni podawać informację w języku zrozumiałym dla petenta" - poinformowała Cytacka.

Źródło: londynek.net

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Świat

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

gość · 2012-04-24 05:00:54

tak właśnie traktuje się Polaków na Wileńszczyżnie

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...