Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-03 · Opublikowany: 2011-05-02 22:44:28 · Czytany 7752 razy · 6 komentarzy
Nowszy Starszy

Polonia w Chicago przezwycięża własny stereotyp

Wydaje się, że minął czas, kiedy wymóg istnienia jednej zwartej Polonii był oczywisty, a jego głoszenie było wyrazem patriotyzmu. Zresztą, „jednej Polonii” nigdy nie było. Oczywiście, istniała oficjalna fasada - nieliczne media i organizacje, mówiące jednym głosem.

Ale tak naprawdę pomiędzy Polonusami zawsze istniały różnice, pogłębiające się z powodu dwu czynników: zmieniającej się struktury emigracji na bardziej wykształconą oraz z uwagi na demokratyzację życia politycznego w Polsce.

Bardziej wyedukowani emigranci oraz procesy demokratyczne w kraju zainfekowały Polonię wirusem liberalizacji i tolerancji. Natychmiastowym efektem tej nowej sytuacji było pojawienie się różnych opinii - istniejących wcześniej, ale skrywanych. Tej różnorodności nie da się już stłumić. Za swoje „bluźniercze” poglądy śmiałkowie - apostaci wprawdzie nadal są nazywani wrogami Polski, komunistami czy agentami, ale coraz więcej mieszkających tu Polaków szanuje pluralizm poglądów. Zwolennicy jedności ponad wszystko kurczą się i marginalizują, podobnie jak inne społeczeństwa oparte tylko na zachowaniu tradycji (Egipt, Tunezja czy Iran).

Nie każda zmiana jest pożądana, ale każda stanowi wyzwanie dla przyzwyczajenia i tradycji. Zmiana narusza jedność grupy w tym sensie, że pokazuje alternatywę. Inność jest zawsze zagrożeniem dla status quo, dla tego, co było zawsze. Ktoś, kto jest inny, albo lansuje inność, to najgorszy wróg stadnej jedności i nosiciel zarazy. Zmiana to obraza boska i próba wykolejenia grupy z torów prowadzących do nieba; zmiana to antychryst i jabłko dla Adama.

Członkowie stada bezustannie dopominają się, aby mówić jednym głosem, oddychać jednymi płucami, spoglądać jednymi oczami, świętować tylko wyznaczone dni, czcić właściwego boga i, rzecz jasna, aby tępić tych, którzy w ich przekonaniu próbują rozbić grupę. Tak powstało kulturowe getto, ekskluzywne i hermetyczne, agresywne wobec otoczenia i pełne przesądów, które powoli utraciło kontakt z rzeczywistością. To opis „Polonii” odchodzącej, marginalnej. Jej członków łączy negatywny obraz Polski: wiara, że nasz kraj jest biedny, rządzony przez Żydów, byłych agentów bezpieki i komunistów.

Człowiek boi się tego, czego nie zna i nie rozumie. Tak powstaje poczucie zagrożenia. Jedność ma przynieść ulgę. To atawistyczny mechanizm przetrwania, który można również zaobserwować wśród zbijających się w gromadkę zatrwożonych zwierząt. Dla oczekujących w napięciu na drapieżnika, nawet odgłos łamanej gałązki staje się dowodem na jego istnienie. Podobnie jest wśród ludzi. Zachowanie jedności zaspakaja częściowo potrzebę bezpieczeństwa. Odbywa się to jednak pewnym kosztem. Człowiek stadny rezygnuje ze swojej potrzeby do indywidualności i prywatności, dobrowolnie poddając się inwigilacji. Stado pilnuje swoich członków i dba, aby nikt się nie wyłamywał. Służą do tego teorie konspiracyjne i demonizowanie czyhających na nas wrogów. Narzędzia te jednak, mające kiedyś potęgować poczucie zagrożenia i w efekcie zacieśniać szeregi stada, przestały być skuteczne.

Demokratyzacja w życiu polonijnym stała się dzisiaj faktem. Pojęcie „Polonia”, które dla wielu Polaków w kraju kojarzyło się z zacofaniem i skansenem, nie odzwierciedla już rzeczywistości. Na naszych oczach dokonuje się redefiniowanie znaczenia „Polonia”. Nie jesteśmy już krępowani jednym poglądem i nie musimy w jednaki sposób interpretować zmieniającej się rzeczywistości. Nie musimy się też obawiać, że grozi nam wykluczenie z grupy bez prawa powrotu, gdyż na „polskość” nikt nie ma monopolu, nikt „polskości” nie przyznaje, ani też nie może jej odebrać.

Dariusz Wiśniewski
(Radio Horyzonty, Niedziela 4:30-5:00 PM, 1490 AM)

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Polonia na świecie · Ludzie · Felietony

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

wladek · 2014-12-22 10:45:53

Swietny artykul Panie Darku.Popieramy Pana w 100 procentach.Jednak ja jestem pesymista.Uplynie jeszcze duzo czasu zanim przedstawiciele stada odpuszcza.Robia niezla kase wiec maja tzw audycje w najlepszym czasie I nadal beda t worzyc i wciskac teorie spiskowe typu 'ziemia jest plaska"itd.Ich wyznawcy pozbawieni sa calkowicie daru jakim jest samodzielne myslenie.Mimo to ma Pan coraz wiecej zwolennikow Niech Pan dalej idzie ta droga nie przejmujac sie atakami pseudodziennikarza ktory nie potrafi zlozyc poprawnie ani jednego zdania w jezyku polskim.WESOLYCH SWIAT BOZEGO NARODZENIA.

Kmicic · 2012-12-16 18:56:52

Ale bzdury pisze towarzysz Wisniewski. Polacy w wiekszosci zawsze byli tolerancyjni, troche historii prosze poczytac, a to co hanbi Polonie to tacy jak autor tego textu!

Peter · 2011-06-05 23:17:33

Polonia to nie tylko krzykacze na stolkach w roznych organizacjach. To takze madrzy, bardzo dobrze radzacy sobie ludzie, ktorzy wzbogacili panstwo wysylajac pieniadze do Polski od bardzo wielu lat. wiele osob odnosi tutaj sukcesy, z czego jestesmy dumni. Ciekawe Panie Zielinski, czy jezeli padlo by pytanie: co Pan w sobie lubi? umialby Pan na nie sobie odpowiedziec. Zycze "szczescia" w narzekaniu!

zieliński · 2011-06-05 22:21:21

Bzdura, co z tego jak Polacy zawsze są najmądrzejsi i nigdy nie zrobią niczego wspólnie, bo zawsze znajdzie się mądrzejszy jeden z drugim krytykant albo oszust. Durnym narodem jesteśmy i tyle i przez całą historię Polski byliśmy dymani bez wazeliny. A polonia to już w ogole zbiór półmózgów jest, co widać podczas wyborów najbardziej. Które nota bene powinny być zabronione dla kogoś kto powiedzmy 5 lat nie był w polsce. A nie ze jeden z druga 30 lat na chicagowie siedzi i on bardzo bedzie głosował na "świętego prezydenta kaczyńskiego" bo tak mu oddzial radyja w chicago kazał. Jesteśmy żenadą Europy, żenadą etniczności w stanakch, symbolem wieśniactwa i zaściankowego myślenia. I dopóki sobie tego nie uświadomimy na skalę narodu, polacy i polonia w szczegolności będzie skansenem wszystkiego.

Piotr · 2011-06-02 13:37:15

Panie Dariuszu proszę o więcej uwag na ten temat. To jest bardzo ważny problem do rozważania.

nikita · 2011-05-10 19:51:43

Swietne!!!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...