Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-06 · Opublikowany: 2010-08-01 20:27:09 · Czytany 4304 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Prof. A.Nowak i A.Stasiuk w Teatrze Chopina

Drugiego maja bieżącego roku w Teatrze Chopina odbyło się spotkanie z profesorem Andrzejem Nowakiem, wybitnym historykiem z UJ, specjalistą do spraw stosunków Polsko-Rosyjskich. Okazją do spotkania był Światowy Dzień Polonii i Polaków, którego uroczyste obchody w Teatrze Chopina stały się już tradycją.

W fascynującym wykładzie o skomplikowanych i wielowarstwowych stosunkach Polski z Rosją, poza Polonusami wzięli również udział rosyjscy, amerykańscy i ukraińscy znawcy tematu, co zdecydowanie dodało temperatury dyskusji, w której okazało się, że profesor Nowak posługuje się językiem rosyjskim z równą swobodą, co polskim czy angielskim. Ponad 45 minutowy odczyt pod tytułem „New Polish - Russian Opportunity (or not) after Katyn's 70th anniversary” poprzedzał gorącą dyskusję, prowadzoną w języku polskim i angielskim. Prywatne rozmowy i podpisywanie książek profesora Nowaka w przepełnionych salach Teatru Chopina trwało do późnych godzin nocnych i udowodniło, że Polacy potrzebują takiej dyskusji.

Dwa dni później Chopin Theatre miał zaszczyt gościć jednego z najbardziej oryginalnych i nagradzanych pisarzy współczesnej Polski Andrzeja Stasiuka. Autor prezentował wybrane fragmenty swoich książek, czytanych równolegle po angielsku przez jego tłumacza - Billa Johnstona, szefa Polish Studies Center IU in Bloomington. Jak zwykle w Teatrze Chopina, część nieoficjalna, prywatne rozmowy z autorem i przyjęcie, trwały wiele godzin. Spotkanie zorganizował   Bill Martin z PCI w Nowym Jorku.


Zygmunt Dyrkacz
Lela Headd
Chopin Theatre
1543 W Division
Chicago, IL 60642
773.278.1500  Office
773.278.1515  Fax
773.396.2875 Mobile
www.chopintheatre.com

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie · Kultura i sztuka · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»
Krzysztof Cieslik
16 maj, 08:54
Szwajcaria potrafi byc pieknym miejscem do zycia ale czesc administracyjna jest dosc zawila ;) Ja od paru lat [...]»

Najczęściej...