Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-06 · Opublikowany: 2010-08-01 20:27:09 · Czytany 7317 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Prof. A.Nowak i A.Stasiuk w Teatrze Chopina

Drugiego maja bieżącego roku w Teatrze Chopina odbyło się spotkanie z profesorem Andrzejem Nowakiem, wybitnym historykiem z UJ, specjalistą do spraw stosunków Polsko-Rosyjskich. Okazją do spotkania był Światowy Dzień Polonii i Polaków, którego uroczyste obchody w Teatrze Chopina stały się już tradycją.

W fascynującym wykładzie o skomplikowanych i wielowarstwowych stosunkach Polski z Rosją, poza Polonusami wzięli również udział rosyjscy, amerykańscy i ukraińscy znawcy tematu, co zdecydowanie dodało temperatury dyskusji, w której okazało się, że profesor Nowak posługuje się językiem rosyjskim z równą swobodą, co polskim czy angielskim. Ponad 45 minutowy odczyt pod tytułem „New Polish - Russian Opportunity (or not) after Katyn's 70th anniversary” poprzedzał gorącą dyskusję, prowadzoną w języku polskim i angielskim. Prywatne rozmowy i podpisywanie książek profesora Nowaka w przepełnionych salach Teatru Chopina trwało do późnych godzin nocnych i udowodniło, że Polacy potrzebują takiej dyskusji.

Dwa dni później Chopin Theatre miał zaszczyt gościć jednego z najbardziej oryginalnych i nagradzanych pisarzy współczesnej Polski Andrzeja Stasiuka. Autor prezentował wybrane fragmenty swoich książek, czytanych równolegle po angielsku przez jego tłumacza - Billa Johnstona, szefa Polish Studies Center IU in Bloomington. Jak zwykle w Teatrze Chopina, część nieoficjalna, prywatne rozmowy z autorem i przyjęcie, trwały wiele godzin. Spotkanie zorganizował   Bill Martin z PCI w Nowym Jorku.


Zygmunt Dyrkacz
Lela Headd
Chopin Theatre
1543 W Division
Chicago, IL 60642
773.278.1500  Office
773.278.1515  Fax
773.396.2875 Mobile
www.chopintheatre.com

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie · Kultura i sztuka · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...