Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-06 · Opublikowany: 2010-08-01 20:29:47 · Czytany 6457 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Przemaszerowała Parada

Po raz pierwszy Polska Parada z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przeszła ulicami Humboldt Park w 1892 roku. Wtedy w tej dzielnicy znajdowało się "polskie downtown". Po II wojnie światowej Parada została przeniesiona do chicagowskiego downtown - najpierw na ulicę State, później na Dearborn i ostatecznie do Parku Granta - Columbus Drive.

W sobotę pierwszego maja po raz 118. po Columbus Drive przemaszerowała kolejna polonijna parada. Wśród sporego tłumu (według szacunkowych danych ponad 5 tysięcy osób) pojawiły się flagi z kirem oraz portrety wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Mimo, że zrezygnowano z wcześniejszego pomysłu nadania paradzie żałobnego charakteru, to jednak dało się odczuć wpływ wydarzeń z 10-tego kwietnia na przebieg uroczystości jak i na imprezę towarzyszącą w Millenium Park.

Hasło tegorocznej parady brzmiało: „ Fryderyk Chopin – polski dar dla świata”. Honory marszałka sprawował prezes Zwiazku Podhalan w Ameryce Stanisław Zagata, a królową została wybrana urocza Sylwia Prokopowicz. Od wielu lat systematycznie spada ilość uczestników, a za barierkami gromadzi się coraz mniej widzów. Podobnie było i w tym roku. Nawet sprzyjająca pogoda nie poprawiła frekwencji. Wspomniana wyżej liczba pięciu tysięcy zgromadzonych polonusów nie przytłacza swą wielkością, a wręcz przeciwnie, uświadamia o braku jakiegokolwiek znaczenia Polonii jako grupy etnicznej. Dobrze o tym wiedzą miejscowi politycy, ignorując nasze narodowe święto. Nawet obecność burmistrza Chicago nie łagodzi ogólnego wizerunku, jaki z biegiem lat utrwalił się wśród działaczy politycznych naszego Stanu. Trudno im się dziwić, skoro główną siła napędową parady są polskie szkoły sobotnie. Maszerujące, znudzone długim oczekiwaniem na swoją kolejkę dzieci, wolałyby raczej spędzić czas w domu przed komputerem, niż na imprezie, która zupełnie nie trafia do ich świadomości.

Paradzie towarzyszyły dodatkowe imprezy, zaplanowane na majowy weekend. Bezpośrednio po jej zakończeniu w reprezentacyjnym miejskim parku Granta w centrum metropolii, odbył się koncert polskiej muzyki poważnej. Natomiast przy popularnym Centrum Kopernikowskim występowali polscy artyści, m.in. Izabela Trojanowska i Ryszard Rynkowski.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Ludzie · Rozrywka · Historia

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

ROMEK · 2013-12-08 04:47:50

DOBROĆ UCZYNIONA DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI, WRACA DO NAS Z PODWÓJNĄ SIŁĄ. **************************************************************************************************************************** PODOBNO CZŁOWIEK JEST TYLE WART, ILE DOBREGO UCZYNI DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI. POKAŻ WIĘC CO TY JESTEŚ WART I NIE BĄDŹ OBOJĘTNY !!! **************************************************************************************************************************** OD URODZENIA CIERPIĘ NA NIEULECZALNĄ I POSTĘPUJĄCĄ CHOROBĘ ZANIK MIĘŚNI. CHOROBY TEJ NIE MOŻNA WYLECZYĆ, ALE MOŻNA SPOWOLNIĆ JEJ ROZWÓJ. JEDNAK NA TO POTRZEBNE SĄ OGROMNE PIENIĄDZE, KTÓRYCH PO PROSTU NIE MAM. NIE BĄDŹ WIĘC OBOJĘTNY I POMÓŻ MI WALCZYĆ Z TĄ OKRUTNĄ CHOROBĄ. W TEJ NIE RÓWNEJ WALCE, SAM NIE MAM ŻADNYCH SZANS, ALE WŁAŚNIE DZIĘKI TOBIE, TE SZANSE MOGĄ SIĘ WYRÓWNAĆ. NA MOJEJ STRONIĘ INTERNETOWEJ www.romek.jasky.pl ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY JAK MOŻESZ MI POMÓC. **************************************************************************************************************************** JEŻELI WIĘC CHCESZ MI POMÓC, TO NIE CZEKAJ. JUTRO MOŻE BYĆ JUŻ ZA PÓŹNO !!! **************************************************************************************************************************** POMÓŻ MI I ZAMIEŚĆ SWOJE ZDJĘCIE NA MOJEJ STRONIE INTERNETOWEJ, A CAŁY ŚWIAT ZOBACZY CO MASZ W SERCU !!! ZOBACZ ILE JUŻ OSÓB I FIRM MI POMOGŁO. KLIKNIJ W TEN LINK LUB SKOPIUJ GO DO SWOJEJ PRZEGLĄDARKI www.romek.jasky.pl/theme_1.php?sub=24836&page=27358

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...