Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-09-11 17:16:43 · Czytany 3091 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Rocznica ataków z 11 września

Fot: Internet

Prezydent Barack Obama oddał hołd ofiarom ataków terrorystycznych.

11 września 2001 roku dziewiętnastu członków Al-Kaidy porwało cztery samoloty pasażerskie. Dwa z nich, maszyny linii American Airlines oraz United Airlines, uderzyły w bliźniacze wieżowce nowojorskiego World Trade Center (WTC) na Manhattanie. Zginęło 2753 ludzi. Kolejny z samolotów porwanych przez terrorystów uderzył w gmach Pentagonu. W tym zamachu zginęło 184 ludzi. Współpracownikom Osamy bin Ladena nie udało się użyć do kolejnego zamachu czwartego uprowadzonego samolotu, linii United Airlines. Uniemożliwili to pasażerowie i załoga maszyny. Doszło do walki na pokładzie. Samolot rozbił się w okolicach Shanksville w Pensylwanii. Zginęła załoga samolotu i 40 pasażerów. Osama bin Laden przyznał się do zorganizowania danych zamachów. Kongres USA ustanowił 11 września Dniem Patrioty (Patriot Day).

Podczas uroczystości w Waszyngtonie prezydent USA zapewnił, że Ameryka nie zapomni o wydarzeniach sprzed 12 lat. Barack Obama wziął udział w ceremonii, jaka odbyła się przy pomniku ofiar zamachu na Pentagon.

Prezydent USA złożył wieniec na cześć poległych i wygłosił krótkie przemówienie. Obama zwrócił się do rodzin zabitych: "To zaszczyt być z wami po raz kolejny, wspominać tragedię sprzed 12 lat, składać hołd ratownikom i być z tymi, którzy wciąż cierpią”.

Obama oddał także hołd żołnierzom, którzy polegli na wojnach rozpoczętych po zamachach z 11 września w Iraku i Afganistanie: "Musimy pamiętać, że choć użycie siły jest czasem konieczne, samą siłą nie zbudujemy lepszego świata".

Główne ceremonie rocznicowe odbyły się w Nowym Jorku. Tak jak wcześniej nazwiska ofiar zamachów odczytali ich bliscy. Kameralną uroczystość zorganizowano również w Shanksville w Pensylwanii, gdzie spadł czwarty z porwanych samolotów. 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Marek
21 maj, 03:04
Chwilówki nie są złym rozwiązaniem pod warunkiem że przestrzegamy okresu na jakie są udzielane. Wiele firm oferuje pierwszą [...]»
Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»

Najczęściej...