Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Wydanie 2012-02 · Opublikowany: 2012-04-04 19:21:28 · Czytany 4375 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Serce w szarym mundurze

Zobacz zdjęcia:

Serce w Szarym Mundurze

„Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”. To tekst Przysięgi Harcerskiej, którą składają polscy skauci na całym świecie – w tym także w Stanach Zjednoczonych.

(zdjęcia z Opłatka Harcerskiego oraz Muzeum Wiedzy i Przemysłu – udostępnione dzięki uprzejmości p. Barbary Chałko)

Obwód Związku Harcerstwa Polskiego w Chicago działa już od lat 40. ubiegłego wieku. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Obwodu, składa się on z Hufca Harcerek „Tatry”, Hufca Harcerzy „Warta”, trzech kręgów starszoharcerskich, dwóch zastępów instruktorskich, dwóch harcerskich zespołów artystycznych („Lechici” oraz  „Wichry”) i Koła Przyjaciół Harcerstwa. W sumie na terenie całej aglomeracji chicagowskiej działa 14 drużyn harcerek i harcerzy, 15 gromad zuchowych oraz dwie gromadki skrzatów. Przez szeregi skautów w ciągu ostatniego półwiecza przewinęło się ponad 25 000 osób.

Harcerze w Chicago działają niezwykle prężnie. Reprezentują ZHP podczas wszystkich polonijnych uroczystości, apelów i świąt. Niosą pomoc, podtrzymują ojczyste tradycje i prezentują polską kulturę m.in. poprzez liczne występy artystyczne. 

Pod koniec minionego roku w Muzeum Polskim w Ameryce można było obejrzeć wystawę na temat stulecia Harcerstwa Polskiego pod tytułem „1910-2010 – W służbie Bogu i Polsce”. Natomiast w Muzeum Wiedzy i Przemysłu chicagowscy harcerze przedstawili polskie zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Wszystko w ramach festiwalu „Boże Narodzenie dookoła świata”.  Nie zabrakło stołu z siankiem i opłatkiem, polskiego kolędowania i pięknie ustrojonej choinki.

Ósmego stycznia zorganizowano natomiast Opłatek Harcerski, a kilka tygodni później – zabawę karnawałową.

O wszystkich tych imprezach przeczytać można w „Kronice Harcerskiej”, która wydawana jest już od ponad 35 lat. Wersję internetową można znaleźć pod adresem www.zhp.us.

Od 20 lat Zarząd Obwodu ZHP w Chicago jest właścicielem tętniącego życiem Domu Harcerskiego im. Hm. Jerzego Bazylewskiego. Odbywają się tam zbiórki hufców i drużyn, kursy, zebrania, kiermasze, zjazdy i zabawy. Z placówki korzystają także inne organizacje, w tym kombatanckie i charytatywne.

Harcmistrzyni Barbara Chałko, działająca w Obwodzie ZHP w Chicago, przyznaje, że kto raz złożył Przysięgę, na zawsze nosi w sobie szary mundur i lilijkę.

Niegasnąca popularność harcerstwa wśród młodzieży, także na obczyźnie, jest chyba najlepszym dowodem na to, jak wielki wpływ ma ono na życie każdego harcerza i całej chicagowskiej Polonii. Czuwaj!

--

Na podstawie informacji zgromadzonych na oficjalnej stronie internetowej Obwodu ZHP w Chicago.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»
Krzysztof Cieslik
16 maj, 08:54
Szwajcaria potrafi byc pieknym miejscem do zycia ale czesc administracyjna jest dosc zawila ;) Ja od paru lat [...]»

Najczęściej...