Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-03-06 00:54:15 · Czytany 2361 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Stan Illinois honoruje Dzień Pułaskiego

Fot. Internet

2. marca w Muzeum Polskim w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave, Chicago, miały miejsce oficjalne obchody Dnia Pułaskiego. Na uroczystości ku czci gen. Kazimierza Pułaskiego obecni byli przedstawiciele polonijnych organizacji, władz amerykańskich oraz prominentni politycy – Gubernator Illinois Bruce Rauner, senator Mark Kirk i wielu innych, a także kandydaci w wyborach na Majora Chicago – Rahm Emmanuel i Jesús "Chuy" García. Gościem specjalnym był Ambasador Polski Ryszard Schnepf. 

Tegoroczny Dzień Pułaskiego był nie tylko czasem świętowania wybitnych czynów generała, ale także okazją do bitwy politycznej i przekonowania członków milionowej społeczności polskiej do swoich racji. Jak pisał generał Pułaski w liście do Waszyngtona: “Przybyłem tu bronić wolności. Walczyć o nią, żyć dla niej lub umrzeć,” podobnie dzisiaj politycy Illinois chcą walczyć o poparcie Polaków oferując im program wizowy. Na razie bezskutecznie.

Program uroczystości skupiał się nie tylko na wspomnieniu bohaterskich czynów i zasług Pułaskiego na rzecz społeczeństwa amerykańskiego. Jednym z głównych tematów była stytuacja Polonii w Stanach Zjednoczonych. “Jak pierwszorzędnego przyjaciela można tak drugorzędnie traktować!” powiedział Mark Kirk, który nawoływał do zniesienia wiz dla Polaków. Tego samego zdania był obecny Major Rahm Emanuel, który poruszył temat programu wizowego. Zainteresowanie Polonią rośnie szczególnie w obliczu zbliżających się wyborów na Majora Chicago. Jak pokazały najnowsze sondaże, obaj kandydaci maja wyrównane szanse na objęcie stanowiska.

Podczas tegorocznej uroczystości Bank PNC – partner i sponsor Muzeum Polskiego w Ameryce – przekazał donację w wysokości 5 tys. dolarów. Fundusze wspomogą wysiłki Muzeum w zachowaniu dziedzictwa kulturowego Polski i Polonii w Stanach Zjednoczonych. Scott Swanson, pochodzący z Polski regionalny przedstawiciel Banku PNC podkreślił, jak ważne są relacje z Polonią w Chicago. Bank oferuje usługi tysiącom rodzin w języku polskim oraz wspiera rozwój lokalnej społeczności.

Uroczystość ku czci generała Kazimierza Pułaskiego, jest hołdem złożonym bohaterowi dwóch narodów, który walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Generał Pulaski urodził się w Polsce w rodzinie szlacheckiej w 1747 roku i zginął z ran odniesionych w bitwie pod Savannah w 1779. Nazywany “ojcem amerykańskiej kawalerii”, Kazimierz Pułaski pozostaje symbolem walki o “wolność waszą I naszą”.

 

 

 

 

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»
Krzysztof Cieslik
16 maj, 08:54
Szwajcaria potrafi byc pieknym miejscem do zycia ale czesc administracyjna jest dosc zawila ;) Ja od paru lat [...]»

Najczęściej...