Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-06-28 22:08:24 · Czytany 10275 razy · 4 komentarzy
Nowszy Starszy

USA: Polacy wolą własny biznes

polonia.wp.pl
Polscy emigranci w USA dominują w branży budowlanej (fot. AFP / Remy Gabalda)

Przedsiębiorczość Polaków to nie tylko legenda. Udowadniają to między innymi nasi rodacy mieszkający w USA, którzy są w pierwszej dziesiątce wśród imigrantów prowadzących własne firmy.

Większość Amerykanów zgodzi się pewnie ze stwierdzeniem, że żeby zarabiać prawdziwe pieniądze trzeba mieć własny biznes. Pracuje się ciężko - jak mówią właściciele firm - 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, ale za to na swoim, a nie na pensji i łasce innego właściciela.

Polacy marzą o własnej firmie

Wiedzą to także imigranci, w tym również Polacy, którzy postanowili właśnie za oceanem szukać szczęścia i lepszego życia. Wielu z nich po początkowym okresie aklimatyzacji na obcym kontynencie myśli o otwarciu własnego przedsiębiorstwa i jak pokazują statystyki nie pozostaje to jedynie w sferze marzeń. Polacy rzeczywiście otwierają własne firmy i należą w tej dziedzinie do ścisłej czołówki.

Z opublikowanego niedawno raportu nowojorskiego Fiscal Policy Institute - instytutu naukowo badawczego, stawiającego sobie m.in. za cel poprawę funkcjonowania systemu podatkowego w USA i badającego aktywność biznesową mieszkańców tego kraju - wynika, że Polacy są a 10 miejscu wśród imigrantów, jeśli chodzi o liczbę założonych firm. W badaniu wzięto pod uwagę wyłącznie imigrantów w pierwszym pokoleniu, czyli takich, którzy urodzili się poza Ameryką. Wyprzedzają nas między innymi Meksykanie, imigranci z Indii, Chin, Wietnamu czy Korei. Biorąc jednak pod uwagę, że ich liczba jest w Stanach dużo większa niż Polaków, wynik naszych rodaków można uznać za bardzo dobry.

Osoby urodzone w Polsce, które obecnie mieszkają w USA na stałe są właścicielami blisko 17.500 drobnych przedsiębiorstw (za takie uchodzą w USA firmy zatrudniające do 100 pracowników) - podaje Fiscal Policy Institute. Badanie obejmujące wszystkich imigrantów, nie dotyczyło przedsiębiorców z polskimi korzeniami, ale urodzonych już w USA, jak również tych, którzy zatrudniają więcej niż setkę pracowników. Można, więc przyjąć, że faktyczna liczba "polskich" firm w Stanach Zjednoczonych jest nieco wyższa. 17.500 to jednak i tak sporo. Dziesiąte miejsce także nie przynosi nam ujmy.

Budowlańcy i transportowcy

Polacy, tak jak inni imigranci w Stanach specjalizują się w określonych barażach, w których są najlepsi i dzięki temu mają na rynku wypracowaną określoną renomę.

Statystyki pokazują, że jedną z najważniejszych naszych specjalności w USA jest branża budowlana. Wszelkiego rodzaju firmy remontowe, malarskie, czy też takie, które stawiają od zera nowe budynki zdecydowanie dominują wśród firm prowadzonych przez Polaków. Działa ich ponad 6 tys., choć warto jeszcze raz podkreślić, że dane Fiscal Policy Institute nie obejmują wszystkich.

Drugą pod względem popularności branżą polskich imigrantów w USA są usługi biznesowe. Różnego rodzaju agencje wysyłające paczki do Polski, załatwiające tłumaczenia dokumentów, pomagające w sprawach urzędowych w USA itd. Takich prowadzonych przez Polaków firm jest blisko 2300. Trzecia dynamicznie rozwijająca się "polska branża" to transport. 

Ameryka wyzwala przedsiębiorczość

Po amerykańskich autostradach jeździ sporo ciężarówek z polskimi kierowcami i to właśnie głownie z nich rekrutują się przyszli właściciele firm przewozowych, czy zajmujących się przeprowadzkami. Jest ich około 1400, choć liczba ta stale rośnie, bo jak mówią sami przedsiębiorcy kryzys na rynku budowlanym sprawia, że wielu Polaków przekwalifikowuje się z budowlańców właśnie na transportowców.

Pozostałą część spośród firm prowadzonych przez naszych rodaków w USA stanowią różnego rodzaju firmy usługowe, w tym także świadczące usługi zdrowotne lub edukacyjne. Za oceanem jest, np. blisko 1 tys. prywatnych gabinetów lekarskich, prowadzonych przez Polaków. 

Jak pokazują dane Fiscal Policy Institute skłonność do otwarcia własnego biznesu wzrasta u imigrantów wraz z liczbą lat spędzonych w Ameryce. Przeważnie po 7-8 latach pobytu decydują się przejść "na swoje". 

W USA imigrantom jest łatwiej

Tak np. było z 34-letnim Dariuszem, który mieszka w Nowym Jorku od 2004 roku. Dziś jest właścicielem własnej pizzerii, którą otworzył po pięciu latach pobytu w Stanach. - Najpierw sam pracowałem w pizzerii, prowadzonej przez Francuza. Tam nauczyłem się robić sos według starej, kilkudziesięcioletniej receptury. Dziś to jeden z sekretów pizzy w moim własnym lokalu - mówi Dariusz. - W Ameryce czuje się bardzo dobrze. Od początku mi się tu podobało. W Nowym Jorku mieszka wielu imigrantów i łatwo się ze wszystkim oswoić, nie ma takich barier jak w Europie - dodaje. 

Inny polski biznesmen, znany także z działalności społecznej Mieszko Kalita, jest właścicielem sklepu na Greenpoincie. Do Stanów przyjechał w 1984 roku. Z własną firmą zaczynał także po kilku latach pobytu. Pamięta jednak zupełnie inne czasy niż Dariusz. Kiedy powstawał jego sklep w Polsce była jeszcze głęboka komuna. Ludzie masowo kupowali towary, niemal wszystko, co było i wysyłali w paczkach do Polski, gdzie nic nie można było dostać, Teraz jego sklep nie prosperuje już tak dobrze, ale jednak daje radę. Poza tym dziś Mieszko ma już odchowane dzieci sporo odłożonego grosza. 

Po siedmiu latach od przyjazdu na własne nogi stanął inny Polak Wiesław Sokołowski, właściciel prężnej firmy transportowej. Zaczynał jak większość imigrantów od ciężkiej pracy fizycznej w budownictwie. - Pracowało się po 10 godzin na dachach nieraz w piekielnym upale. To była motywacja żeby zrobić coś swojego - opowiada. - Wiedziałem, że nie chce tak spędzić reszty mojego amerykańskiego snu - dodaje Wiesław Sokołowski, który dziś ma kilkanaście ciężarówek i daje pracę między innymi Polakom. 

Te firmy to podstawa gospodarki

Małe firmy prywatne, są podstawą amerykańskiej gospodarki. Ekonomiści analizujący wychodzenie z recesji za jeden z ważnych wskaźników uzdrowienia uznają właśnie liczbę miejsc pracy tworzonych w tym sektorze. Polacy stanowią istotny element w tym procesie. 

Z Nowego Jorku dla polonia.wp.pl
Tomasz Bagnowski    

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Jacek48 · 2016-05-17 14:25:58

O korzyściach płynących z rejestracji firmy w USA (Delaware) można poczytać na stronach Polish American Investor Group - www.delaware.com.pl. Firmę można zarejestrować nie wychodząc praktycznie z domu.

ksiazka reklama · 2012-09-05 12:43:05

Wrocław,08.2012 Szanowni Państwo! W związku ze zmieniającą się sytuacją na rynku reklamy i nieustannym poszukiwaniem nowych form prowadzenia kampanii wizerunkowej związanej z identyfikacją firmy,jej produktów, a w konsekwencji zwiększenia przychodów ze sprzedaży Wydawnictwo Astrum i firma ASTRUM MEDIA proponuje Państwu kilka jej nowych wariantów do wyboru lub łącznie. Są to: 1. KSIĄŻKA NOŚNIKIEM REKLAMY PAŃSTWA FIRMY,PRODUKTÓW! Wykorzystanie książki beletrystycznej(powieści,romanse,kryminały,inne) książki poradnicze,biznesowe,itp., Państwa firmy i produktów. List związany z książką jako nośnikiem reklamy w osobnym załączniku. 2. MULTIMEDIA NOŚNIKIEM REKLAMY PAŃSTWA FIRMY,PRODUKTÓW! Multimedia -słuchowiska,w tym językowe,audiobooki,e- booki,e-audiobooki, płyty muzyczne dla celebrytów ,a ostatnio filmy-klipy reklamowe wg przygotowanego na życzenie scenariusza itp. Wszystkie produkty z Waszym logo,nagranym dżinglem słowno-muzycznym, jako nośnikiem reklamy Państwa firmy i produktów,usług. 3. LOKOWANIE W TREŚCI PISANYCH KSIĄŻEK,NAGRYWANYCH MULTIMEDIÓW WASZEJ FIRMY,PRODUKTÓW! Wydanie książki,multimediów,audiobooków,e-booków,itp. z lokowaniem Waszej firmy,jej produktów,usług jako część treści,fabuły łącznie z logo firmy lub produktu na okładce książki, multimediów oraz krótkim,kilkustronicowym aneksem- info- na końcu książki. Książki z lokowaniem produktu mogą mieć dowolną fabułę,a ostatnio filmy-klipy reklamowe wg przygotowanego na życzenie scenariusza itp. List związany z książką i lokowaniem produktu w osobnym załączniku. 4. PATRONAT MEDIALNY W INTERESUJĄCYCH WAS KSIĄŻKACH! Patronat medialny w książkach- o korzyściach z tego tytułu płynących w osobnym liście w załączniku. 5. PATRONAT MEDIALNY W INTERESUJĄCYCH WAS MULTIMEDIACH! Patronat medialny w multimediach:słuchowiskach,audiobookach,e-bookach,e-audiobookach- o korzyściach z tego tytułu płynących w osobnym liście w załączniku. Patronat medialny na płytach muzycznych wydawanych dla CELEBRYTÓW-o Patrz płyta ANIOŁY CODZIENNOŚCI ARTYSTKA BEATA CZERNECKA Z PIWNICY POD BARANAMI-korzyściach z tego tytułu płynących w osobnym liście w załączniku. 6. PATRONAT MEDIALNY W FILMACH DOKUMENTALNYCH O RÓŻNEJ TEMATYCE. Uwaga: Płyta, książka może być dodatkiem do kupowanych czasopism jako insert (osobna umowa) lub częścią szerszej kampanii reklamowej z uwzględnieniem pogłębienia identyfikacji Waszych produktów,wzmocnienia wizerunku i marki firmy,poszerzenia targetu oraz wzrostu sprzedaży produktów. Prezes Lech Tkaczyk Powiązane portale: www.wydawnictwo-astrum.pl www.ksiazka-nosnikreklamy.pl Wydawnictwo ASTRUM; 50-374 Wrocław; ul.Norwida19/6; działhandlowy,tel.530773420 e-mail: astrum@astrum.wroc.pl

US-lovers · 2012-07-11 07:08:47

Polacy lubią własny biznes, a Amerykanie lubią biznesy Polaków - nawet te "najprostsze":) O polskich sklepach i piekarniach w tekście pobudzającym apetyt napisał ostatnio Charlotte Observer: http://americanica.wordpress.com/2012/07/11/new-yorks-little-poland/

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...