Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-04-06 08:03:27 · Czytany 3264 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

W Chicago od poniedziałku można będzie podziwiać medal Jana Karskiego

W najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia, w Chicago zostanie otwarta wystawa o dziedzictwie Jana Karskiego, której jednym z głównych punktów będzie ekspozycja Prezydenckiego Medalu Wolności, którym polski bohater został w maju zeszłego roku pośmiertnie uhonorowany przez Prezydenta Baracka Obamę. Wystawę będzie można odwiedzać do 23 kwietnia.

Uroczyste otwarcie wystawy rozpocznie się o godzinie 12.30 w galerii wschodniej Richard Daley Center przy 50 W. Washington Street (wejście na wystawę od strony ulicy Dearborn). W uroczystości wezmą udział Skarbnik Stanu Illinois Dan Rutheford oraz Konsul Generalny RP w Chicago Paulina Kapuścińska.

Prezydencki Medal Wolności to najwyższe odznaczenie cywilne w USA. Nadawane jest przez prezydenta osobom, które wniosły wkład w bezpieczeństwo lub interes narodowy Stanów Zjednoczonych, pokoju światowego, kultury, bądź mogą poszczycić się innymi, znaczącymi dokonaniami w sferze publicznej lub prywatnej. W zaszczytnym gronie osób odznaczonych Prezydenckim Medalem Wolności, poza Janem Karskim, znajdują się między innymi takie osobistości jak: Neil Armstrong (pierwszy człowiek, który stanął na Księżycu), Stephen Hawking (wybitny brytyjski fizyk), Audrey Hepburn (aktorka i działaczka humanitarna), Matka Teresa z Kalkuty, oraz Polacy: Jan Paweł II, Lech Wałęsa i Jan Nowak-Jeziorański.

Jan Karski był oficerem i kurierem Polskiego Państwa Podziemnego, a także świadkiem zagłady Żydów dokonywanej w Polsce przez nazistów. Na temat tych tragicznych wydarzeń sporządził szczegółowe raporty dla rządu RP na uchodźstwie, a także zdał relację brytyjskiemu Ministrowi Spraw Zagranicznych. Udał się również do Waszyngtonu, gdzie odbył spotkanie z prezydentem Franklinem D. Rooseveltem. Dzięki działaniom polskiego bohatera, w Polsce udało się ocalić wiele osób żydowskiego pochodzenia. Nie bez przyczyny zatem otwarcie wystawy poświęconej jego pamięci odbędzie się właśnie 8 kwietnia, czyli w Yom HaShoah- Dzień Pamięci o Holocauście, zapoczątkowany w Izraelu w 1953 roku.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Jola
21 mar, 08:19
Witam. mam pytanie czy to jest normalne ze po wykonaniu lasera ablacyjnego CO2 na drugi dzien mam strasznie [...]»
Bogdan Domeracki
17 mar, 15:58
„POLACY w kraju Helwetów”… Zapraszamy także do nas...! »
Marie Elizabeth
09 mar, 14:34
Oh je me sens de nouveau en vie après avoir subi beaucoup de traumatismes et de chagrin. Je [...]»

Najczęściej...