Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-01-30 14:33:24 · Czytany 4246 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

WOŚP 2013 zagrała w Chicago

Zobacz w galerii:

WOŚP 2013 w Chicago

W niedzielę 13 stycznia 2013 r. Copernicus Center przez cały dzień, aż do późnego wieczora, rozbrzmiewał dźwiękami muzyki – po raz kolejny miał bowiem okazję gościć w swoich progach Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tegoroczny, już dwudziesty pierwszy finał, przebiegał pod hasłem: „Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów".

Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy postanowiono zatroszczyć się o osoby starsze, co motywowano w taki sposób: „(…) po 20 latach działalności w bezpośredniej bliskości służby zdrowia widzimy, jak bardzo pomocy potrzebują także seniorzy. Ten Finał, w znacznej części dedykowany ludziom w podeszłym wieku chorym na choroby przewlekłe, ma mieć również wymiar symboliczny. Nie jesteśmy i nigdy nie będziemy w stanie rozwiązać ogromnej ilości problemów, jakie są związane z tą dziedziną medycyny. Chcemy jednak zwrócić uwagę Polaków na wszystkie kwestie związane z jakością opieki medycznej, a także i niestety bardzo częstym zjawiskiem wykluczenia, jakie dotyka ludzi w podeszłym wieku. Pieniądze zebrane w 21. Finale chcemy podzielić. Połowę wykorzystamy na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowę na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych”.

Kwesty organizowane były nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju, między innymi w Afganistanie, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, na Litwie czy w USA. Szefem sztabu w Chicago był Marek Kowalczyk, jednak trzeba pamiętać, że w pracach pomagało mu kilkadziesiąt wolontariuszy i osób dobrej woli. Dzięki ich zaangażowaniu i poświęceniu udało się zorganizować w Wietrznym Mieście finał, którego nie powstydziłoby się niejedno polskie miasto.

O godzinie 13:00 Orkiestra oficjalnie ruszyła w Chicago. Na głównej scenie w Centrum Kopernikowskim zagrało kilkanaście zespołów polonijnych, między innymi: July Trio, Przystanek Polskie Granie, Maggie D, Autofobia czy Eon Arc, przy czym niektóre z nich z chęcią wspomagają Orkiestrę już od kilku lat. Pomiędzy występami muzycznymi na scenie gościły zaproszone osoby znane w polonijnym środowisku, na przykład zastępca Konsula Generalnego w Chicago, pan Robert Rusiecki. Równolegle ze sceną główną działała scena dziecięca, na której maluchy mogły potrenować z naszym chicagowskim pięściarzem Andrzejem Fonfarą, wziąć udział w konkursie na najszybsze zjedzenie przysmaku czy obejrzeć fragment spektaklu „Pinokio”. Natomiast w holu głównym odbywały się aukcje oraz Wystawa Artystów Polskich, na której zaprezentowane zostały między innymi fotografie Kasi Jarosz, Barbary Gąsior i Katarzyny Derdy oraz obrazy Lidii Wylangowskiej, Ireny Siwek, Kingi Legg, Joanny Kapuscienskiej, Henryka Pasko i Graga Wajsa.

Dzięki pracy organizatorów i koordynatorów, zaangażowaniu wolontariuszy oraz hojności darczyńców w Chicago udało się zebrać w tym roku ponad 83 tysiące dolarów. Na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajduje się jak do tej pory blisko 30 milionów złotych, jednak nie wszystkie pieniądze zostały już zliczone i szacuje się, że ostateczna kwota może być nawet o 10 milionów złotych wyższa. Wygląda więc na to, że podobnie jak w latach ubiegłych zakupy sprzętu medycznego będą obfite i wiele szpitali oraz placówek medycznych zostanie wyposażonych w nowe sprzęty z serduszkowym logo.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»
Krzysztof Cieslik
16 maj, 08:54
Szwajcaria potrafi byc pieknym miejscem do zycia ale czesc administracyjna jest dosc zawila ;) Ja od paru lat [...]»

Najczęściej...