Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-08-03 17:21:45 · Czytany 3395 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Zagłada polskich elit. Akcja AB - Katyń

Fot: Internet

Ekspozycja wystawy Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń, w Muzeum Polskim w Ameryce.

Od 3 sierpnia do września br., prezentowana jest w Muzeum Polskim w Ameryce wystawa Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń dotycząca zbrodni na narodzie polskim w latach okupacji Polski przez totalitarne reżimy Związku Sowieckiego i Nazistowskich Niemiec. 

Instytut Pamięci Narodowej przygotował anglojęzyczną wystawę dokumentującą tło, sprawców, ofiary zbrodni i późniejsze wysiłki zmierzające do wymierzenia sprawiedliwości winnym.

Władze Trzeciej Rzeszy jeszcze przed wybuchem wojny opracowały plany eliminacji polskiej elity państwowej. Na listach znalazły się nazwiska 80 tysięcy przeznaczonych do likwidacji Polaków.

W latach 1939-1941, władze sowieckie przeprowadziły bardzo podobną operację wymierzoną przeciwko obywatelom polskim przebywającym w zajętej przez Armię Czerwoną wschodniej części Rzeczypospolitej. Aresztowano ponad 100 tysięcy osób, deportowano na odległe, wschodnie obszary Związku Sowieckiego ponad 300 tysięcy. W rezultacie zbrodni katyńskiej, dokonanej na mocy decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego partii komunistycznej z 5 marca 1940 r., zamordowanych zostało blisko 22 tysiące polskich oficerów, policjantów, urzędników i więźniów politycznych. Pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa.

 

Prezentacja wystawy umożliwiona została przez Konsulat Generalny RP w Chicago.

 

Więcej na: www.chicago.msz.gov.pl

Facebook: Consulate General of the Republic of Poland in Chicago

Twitter: @PLinChicago

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»
Gloria Kifita
16 lip, 23:11
What more can i say about this great man. Firstly Dr I will want to say a very [...]»
Elena Vedran
16 lip, 03:24
Nazywam się Elena Vedran. Bardzo się cieszę że mogę dzielić się moim wspaniałym i wspaniałym świadectwem ze wszystkimi [...]»

Najczęściej...