Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-06-04 14:28:45 · Czytany 3541 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

25 lat wolności

Fot: Internet

"Wiem, że przez wieki historii Polacy byli porzucani przez przyjaciół, kiedy najbardziej ich potrzebowali. Polska nigdy nie zostanie pozostawiona sama sobie" – zadeklarował w Warszawie Barack Obama, prezydent USA.  

4 czerwca przypada 25. rocznica wolnych wyborów w Polsce. W 1989 roku Polacy wybrali 460 posłów oraz 100 senatorów. Premierem został Tadeusz Mazowiecki.

Głosowanie, które odbyło się 25 lat temu, przyniosło zwycięstwo solidarnościowej opozycji oraz porażkę komunistycznej władzy. Druga tura wyborów miała miejsce 18 czerwca. Wybory były przełomowym wydarzeniem, doprowadziły do powstania całkowicie nowej sytuacji politycznej w kraju.

Oprócz pierwszych wolnych wyborów, obchodzimy także rocznicę 25 lat od obrad Okrągłego Stołu, powołania pierwszego niekomunistycznego rządu w bloku sowieckim i wreszcie obalenia muru berlińskiego. To mnóstwo okazji do świętowania sukcesów, które zbliżyły nasz kraj do grona najlepiej rozwiniętych państw świata.

Obchody 25. rocznicy wolnych wyborów w Polsce rozpoczęły się już 3 czerwca. Zaingurował je przyjazd Baracka Obamy do Polski. Główne uroczystości oficjalne zaplanowano na placu Zamkowym. Oprócz prezydenta Bronisława Komorowskiego wzięli w nich udział szefowie innych państw, w tym prezydent USA.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polityka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»
Krzysztof Cieslik
16 maj, 08:54
Szwajcaria potrafi byc pieknym miejscem do zycia ale czesc administracyjna jest dosc zawila ;) Ja od paru lat [...]»

Najczęściej...