Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-06-04 14:28:45 · Czytany 3372 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

25 lat wolności

Fot: Internet

"Wiem, że przez wieki historii Polacy byli porzucani przez przyjaciół, kiedy najbardziej ich potrzebowali. Polska nigdy nie zostanie pozostawiona sama sobie" – zadeklarował w Warszawie Barack Obama, prezydent USA.  

4 czerwca przypada 25. rocznica wolnych wyborów w Polsce. W 1989 roku Polacy wybrali 460 posłów oraz 100 senatorów. Premierem został Tadeusz Mazowiecki.

Głosowanie, które odbyło się 25 lat temu, przyniosło zwycięstwo solidarnościowej opozycji oraz porażkę komunistycznej władzy. Druga tura wyborów miała miejsce 18 czerwca. Wybory były przełomowym wydarzeniem, doprowadziły do powstania całkowicie nowej sytuacji politycznej w kraju.

Oprócz pierwszych wolnych wyborów, obchodzimy także rocznicę 25 lat od obrad Okrągłego Stołu, powołania pierwszego niekomunistycznego rządu w bloku sowieckim i wreszcie obalenia muru berlińskiego. To mnóstwo okazji do świętowania sukcesów, które zbliżyły nasz kraj do grona najlepiej rozwiniętych państw świata.

Obchody 25. rocznicy wolnych wyborów w Polsce rozpoczęły się już 3 czerwca. Zaingurował je przyjazd Baracka Obamy do Polski. Główne uroczystości oficjalne zaplanowano na placu Zamkowym. Oprócz prezydenta Bronisława Komorowskiego wzięli w nich udział szefowie innych państw, w tym prezydent USA.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polityka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Bogdan Domeracki
17 mar, 15:58
„POLACY w kraju Helwetów”… Zapraszamy także do nas...! »
Marie Elizabeth
09 mar, 14:34
Oh je me sens de nouveau en vie après avoir subi beaucoup de traumatismes et de chagrin. Je [...]»
rodric camela
08 mar, 19:02
Cześć przyjaciele chcę podzielić się moim świadectwem i powiedzieć jak cudownie byłem odkąd mój mąż wrócił do mnie [...]»

Najczęściej...