Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-08-26 17:37:20 · Czytany 4652 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Cyfrowa POLONA

Fot: Internet

Żadna cyfrowa biblioteka na świecie nie ma takich funkcji jak POLONA. Podobne rozwiązania stosuje tylko Google.

Niedawno powstała w Warszawie nowoczesna biblioteka udostępniająca zasoby Biblioteki Narodowej. Jest nią Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA. Jej stworzenie należy rozumieć nie tylko jako gest otwarcia narodowego skarbca, ale też jako rodzącą się możliwość uzyskania wielu historii do przeczytania i udostępnienia ich za pomocą portali społecznościowych. Obecnie liczba zgromadzonych w POLONIE skarbów, będących kulturalnym dziedzictwem Polski, wynosi 72 tysiące dokumentów, a do końca roku wprowadzonych zostanie ich 300 tysięcy. Najstarsze dokumenty pochodzą z VIII wieku, ale do zasobu dołączą także jeszcze starsze pisma, Biblioteka Narodowa posiada bowiem zbiory pochodzące z II wieku.

Cyfrowe zbiory Biblioteki Narodowej obejmują książki, starodruki, rękopisy, czasopisma, ryciny, fotografie, pocztówki, obrazy, rysunki, druki ulotne, nuty oraz mapy. Większość zbiorów nie jest już objęta prawem autorskim, wobec czego można je legalnie kopiować, pobierać lub drukować. Najcenniejsze dzieła polskiej literatury dostępne są bezpłatnie dla wszystkich i o każdej porze.

Całe zbiory Biblioteki Narodowej to 9 milionów dokumentów, ale nie wszystko da się zeskanować, a praca z wielkoformatowymi mapami czy dziełami audiowizualnymi wymaga czasu. Każdy użytkownik może tworzyć własną bibliotekę, kompletując w osobnej sekcji ulubione dzieła. Swymi odkryciami może się od razu podzielić, wysyłając maila albo udostępniając stronę czy rysunek na Facebooku.

Żeby skorzystać z POLONY, wystarczy się zalogować – założyć nowe konto lub użyć tego z Facebooka, Google, Twittera. Co ważne! – żadna cyfrowa biblioteka na świecie nie ma takich funkcji jak POLONA. Podobne rozwiązania stosuje tylko Google.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Kultura i sztuka · Nauka i technika · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»
Krzysztof Cieslik
16 maj, 08:54
Szwajcaria potrafi byc pieknym miejscem do zycia ale czesc administracyjna jest dosc zawila ;) Ja od paru lat [...]»

Najczęściej...