Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2016-04-26 14:55:56 · Czytany 5707 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja 2016 w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie

3 maja 2016 roku o godzinie 19:00 w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, odbędzie się II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Będzie to już łącznie 9 edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja (2013). W sezonie 2016 odbędą się także:

:: Koncert Niepodległości „Westerplatte”, Gdańsk, 1.09.2016

:: Koncert Niepodległości „Poland”, Brampton (G.Toronto Area, Kanada) 16.09.2016

:: VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”, Muzeum Powstania Warszawskiego, 11.11.2016

 

Koncert Niepodległości z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności. W czasie ubiegłorocznego VII Koncertu Niepodległości „Rok 1980”, liczba chętnych do jego obejrzenia o blisko 6000 osób przerosła liczbę dostępnych wejściówek.

Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie premiera współczesnej aranżacji pieśni „Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi kraiowey”. Jest to praktycznie zapomniany i niewykonywany utwór pochodzący z czasów uchwalenia Konstytucji.

Jednym z celów edycji trzeciomajowej jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 maja. Na przykładzie manifestacji trzeciomajowych w 1946 roku w Krakowie, krwawo stłumionych przez NKWD i UB, ukażemy rolę Konstytucji 3 maja w podtrzymywaniu pamięci narodowej i rozbudzaniu patriotyzmu Polaków. Dalsza narracja koncertu poświęcona będzie zrywom wolnościowym Polaków po 1944 roku. Przypomnimy wydarzenia, które odbywały na Placu Zamkowym i pobliskiej Katedrze św. Jana w dniu 3 maja, zarówno w okresie poprzedzającym Powstanie Styczniowe, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, jak i w stanie wojennym. Na repertuar koncertu złożą się utwory, które towarzyszyły Polakom w ich drodze do Niepodległości. Usłyszymy je w barwnych aranżacjach poruszających się w nurcie Muzyki Hybrydowej, czyli w stylu wypracowanym w kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, tech-house, jazzu, poezji śpiewanej, aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury. Muzycznym dopełnieniem repertuaru, będą współczesne kompozycje instrumentalne, dedykowane wydarzeniu.

Dorobek Koncertu Niepodległości to blisko 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 9 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego ponad 100 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

Kompozycje i aranżacje twórców Koncertu Niepodległości i Projektu Arboretum nie mieszczą się w jednoznacznej interpretacji i trudno jest przyporządkować je konkretnemu gatunkowi muzycznemu. Efektem wieloletniej współpracy muzyków jest wypracowanie własnego stylu, który określili muzyką hybrydową. Pojęcie hybrydy staje się coraz bardziej popularne, oznacza coś, co składa się z różnych elementów, często niepasujących do siebie. Powstający w ramach projektów repertuar inspirowany jest twórczością patriotyczną, dziedzictwem kulturowym i krajobrazowym, ale nie stanowi to sztywnych ram kompozycji.

 

Istotą tego niekomercyjnego stylu muzycznego jest połączenie kilku nurtów w jednym utworze. Do budowania kompozycji hybrydowych wykorzystywane są m.in. jazz, rock, blues,  poezja śpiewana, muzyka etniczna, klasyczna i elektroniczna. Fundamentami kompozycji, przejmującymi często role partii solowych, stają się wiernie odtwarzane utwory np. dawne, ludowe i obrzędowe, poezja śpiewana, ale także oryginalne odgłosy natury i inne, określane cytatami. Wykorzystywane cytaty pełnią rolę części, które określają temat, charakter i tempo utworu. Są one oplatane partiami wokalnymi, klasycznymi i elektronicznymi intermezzami, suitami gitarowymi czy fortepianowymi, które spajają całość przejmując prowadzenie. Większość z tych partii i cytatów samodzielnie stanowić by mogła odrębne utwory muzyczne. Inspiracją do powstania muzyki hybrydowej była między innymi twórczość Richarda Wagnera i Henryka Mikołaja Góreckiego, czy takich ikon jazzu jak Ella Fitzgerald, Miles Davis, Dizzy Gillespie. Twórcy ci często używali tzw. „cytatów” muzycznych, pochodzących z różnych nurtów, czy twórczości etnicznej, wbudowując je w nowe kompozycje lub własne interpretacje.

W instrumentalizacji wykorzystywane są zarówno współczesne instrumenty muzyczne, jak i tradycyjne, etniczne, dawne lub nietypowe. Trzon instrumentarium stanowi jazzowa sekcja rytmiczna (pianino, gitara, perkusja, bas), która często wspomagana jest sekcją smyczkową i instrumentami elektronicznymi. Kompozycje oparte są m.in. na stylu klasycznym, Jazzie, muzyce elektronicznej, rocku alternatywnym, muzyce etnicznej, klubowej a także poezji śpiewanej i pieśniach tradycyjnych i innych.

Muzyczny temat, narracja i akompaniament łączą się w różnych nurtach, tworząc hybrydową, spójną całość, pomimo różnorodności części składowych utworów. Przejścia pomiędzy poszczególnymi partiami mogą być zarówno subtelne jak i dynamiczne.

 

Twórcy Koncertu Niepodległości to Ola Turkiewicz, dyrektor muzyczny, polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka oraz Jacek „Wiejski” Górski, producent, reżyser, scenarzysta.

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Arkadiusz Brykalski.

W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz oraz Grzegorz Wilk, którym towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Przemek Kuczyński (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Aleksandra Nikiel (I skrzypce); Monika Kos-Nowicka (II skrzypce), Aleksandra Jarosińska (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela) oraz goście.

 

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Organizatorzy Koncertu Niepodległości: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Zamek Królewski w Warszawie

Koncert został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Mecenas Koncertu Niepodległości: PZU S.A.

Partnerzy Koncertu Niepodległości: Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Sponsor Koncertu Niepodległości:  MESKO S.A.,

Koncert wspierają: eBilet Sp. z o.o., portal Historia.org.pl

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.

 

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI BĘDĄ DOSTĘPNE OD 25 KWIETNIA NA STRONIE www.koncertniepodleglosci.pl, albo na profilu Koncert Niepodległości na Facebook.

 

Liczba MIEJSC OGRANICZONA  

Szczegóły: www.koncertniepodleglosci.pl, www.zamek-królewski.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Polonia na świecie · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...