Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-04-20 03:43:40 · Czytany 5507 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Jak łatwo założyć firmę?

Fot: Internet

Założenie firmy wymaga wypełnienia formularza rejestracyjnego CEIDG-1 oraz wizyty w ZUS czy w Urzędzie Skarbowym w celu rejestracji. Nade wszystko jednak nowa firma będzie wymagała dokapitalizowania. Jeśli młody przedsiębiorca nie może sięgnąć po własne oszczędności w tym celu, musi poszukać zewnętrznych źródeł finansowania. Jak ułatwić sobie proces zakładania firmy i poszukiwania sposobów na pokrycie wstępnych kosztów rozpoczęcia działalności?

Zakładanie firmy przez Internet

Wprowadzenie zasady „jednego okienka” przy zakładaniu działalności gospodarczej w Polsce miało zdecydowanie uprościć proces rejestrowania firmy. Niemniej, nie wszystko można załatwić w taki sposób. Przede wszystkim przy rejestracji nowej firmy należy wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można tego dokonać przez Internet - wystarczy wejść na stronę ceideg.gov.pl i postępować zgodnie ze wskazówkami kreatora. Przed wypełnieniem formularza przyszły przedsiębiorca musi potwierdzić swoją tożsamość za pośrednictwem certyfikatu kwalifikowanego, czyli podpisu elektronicznego bądź profilu zaufanego ePUAP.  Profil zaufany można uzyskać bezpłatnie w Urzędzie Skarbowym lub w wybranych oddziałach ZUS.

Po weryfikacji tożsamości przedsiębiorca może założyć działalność gospodarczą wypełniając standardowy formularz CEIDG-1. Ważnym krokiem jest dostarczenie danych do rejestru ubezpieczeniowego firmy w ZUS lub KRUS, co zaoszczędzi czas na zgłoszenie tego faktu osobiście w urzędzie. W kolejnym kroku można też podać informacje potrzebne do rejestracji firmy w Urzędzie Skarbowym. Po złożeniu wniosku CEIDG-1 przez Internet, będąc zweryfikowanym użytkownikiem systemu, nie trzeba już składać wizyty w urzędzie miasta czy gminy. Następnie firma rejestrowana jest w CEIDG, a już po kilku dniach przedsiębiorca otrzymuje nadany numer REGON i NIP.

 Kwestie finansowe

Jak już było uprzednio wspomniane, jeśli przedsiębiorca nie może skorzystać z własnych oszczędności, musi poszukać zewnętrznego źródła finansowania. Mogą nim być na przykład kredyty dla firm. W niektórych bankach przedsiębiorca może postarać się o uzyskanie kredytu dla nowo powstałej firmy już w pierwszym dniu jej funkcjonowania. W innych instytucjach kredytujących konieczne będzie udowodnienie kilkumiesięcznego stażu rynkowego. 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...