Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-04-20 03:55:29 · Czytany 4012 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Warsaw Eagles - najstarsza w Polsce drużyna futbolu amerykańskiego

Fot: Internet

Narodowym sportem Amerykanów nie jest, tak jak w Polsce, piłka nożna, ale futbol amerykański. W naszym kraju również istnieją zawodowe drużyny sportu zza oceanu, z których najstarsza i najbardziej utytułowana jest drużyna Warsaw Eagles. Jaka jest historia istnienia warszawskich Orłów?

Historia Warsaw Eagles

Pierwszym polskim klubem sportowym futbolu amerykańskiego były Warszawskie Orły, nazywane zgodnie z nazewnictwem amerykańskim – Warsaw Eagles. Klub ma swoją siedzibę w Warszawie i został powołany do życia w czerwcu 1999 roku. W tamtych latach mało kto w Polsce interesował się rozgrywkami futbolowymi. Tylko nieliczni entuzjaści i szczęśliwi posiadacze anten satelitarnych mogli oglądać transmisje meczów futbolu amerykańskiego w Stanach Zjednoczonych. Kibice ligi NFL w Polsce uznali, że i nad Wisłą można rozpropagować tę dyscyplinę sportową.

Za pomysłodawców Warsaw Eagles uważa się grupę pasjonatów futbolu amerykańskiego, którzy pod koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia zaczęli amatorsko trenować futbol. Byli to: Jędrzej Stęszewski, Piotr Gorzkowski, Jan Kowalki, Grzegorz Mikuła i Tomasz Kozankiewicz. Wkrótce zdołali oni zgromadzić wokół siebie osoby chętne do trenowania i zgłębiania tajemnic futbolu amerykańskiego.

W 2004 roku nastąpił przełom w historii Warsaw Eagles. Drużyna zakupiła niezbędne, kompletne ekwipunki dla graczy, a z drugiej strony w kraju pojawił się rywal – 1.KFA Wielkopolska, z którym można było rozgrywać mecze. Pierwsze wspólne spotkanie sportowe miało miejsce 18 grudnia 2004 roku w Suchym Lesie pod Poznaniem. W dwa lata później Warsaw Eagles wzięło udział w Pierwszym Międzynarodowym Turnieju Futbolu Amerykańskiego w Polsce. W 2006 roku w naszym kraju wystartowały regularne rozgrywki ligowe futbolu amerykańskiego. Brały w nich udział drużyny: Warsaw Eagles, 1.KFA Wielkopolska, Pomorze Seahawks oraz The Crew Wrocław. W rozgrywkach krajowych w 2006 roku Warsaw Eagles zostało pierwszymi mistrzami PLFA.

Sukcesy i porażki

Wielokrotnie Warsaw Eagles zdobywało pierwsze miejsca w rozgrywkach krajowych. W drużynie grali nie tylko amatorzy i entuzjaści futbolu, ale również kontraktowi gracze amerykańscy mający doświadczenie w lidze NFL.

Warsaw Eagles jest członkiem i jednym z założycieli Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego i od 2006 roku występuje w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Właścicielem klubu jest Paul Kuśmierz. Polska Liga Futbolu Amerykańskiego z roku na rok się rozbudowuje. Rośnie też liczba kibiców. Obecnie można także obstawiać wyniki krajowych i zagranicznych meczów futbolu amerykańskiego w zakładach bukmacherskich, takich jak chociażby totolotek.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Rozrywka · Sport

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»
Krzysztof Cieslik
16 maj, 08:54
Szwajcaria potrafi byc pieknym miejscem do zycia ale czesc administracyjna jest dosc zawila ;) Ja od paru lat [...]»

Najczęściej...