Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-08-01 13:50:48 · Czytany 4176 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Rocznica Powstania Warszawskiego

Fot: Internet

1 sierpnia, obchodzimy 69. Rocznicę Powstania Warszawskiego 1944 r. Punktualnie o godzinie 17:00, dla uczczenia chwili wybuchu Powstania, w 44 miastach Mazowsza rozległ się głos syren, a na terenie całej Archidiecezji Warszawskiej zabrzmiały kościelne dzwony.  

Ponad dwumiesięczny zryw był największą operacją Armii Krajowej podczas II Wojny Światowej zmierzającym do oswobodzenia okupowanej przez Niemców Warszawy. Powstanie było częścią planu Akcja “Burza”. Głównymi założeniami było wyzwolenie Warszawy i odrzucenie okupacyjnych sił niemieckich od miasta.

Walki rozpoczęły się w czasie, kiedy Armia Czerwona zbliżała się do wschodnich przedmieść stolicy. Jednakże postęp wojsk sowieckich został wstrzymany, co pozwoliło Niemcom na przegrupowanie, pokonanie sił powstańczych i zniszczenie miasta. Bohaterska walka osamotnionych powstańców trwała przez 63 dni.

Powstanie Warszawskie było największym wysiłkiem polskiego ruchu oporu skierowanym przeciwko niemieckiemu okupantowi podczas II Wojny Światowej. W jego wyniku śmierć poniosło blisko ćwierć miliona Polaków. W odwecie, Niemcy zrównali miasto z ziemią. Warszawa stała się w największym stopniu zniszczoną stolicą podczas Wojny.

 

 


 

 

 

 

www.chicago.msz.gov.pl

Facebook: Consulate General of the Republic of Poland in Chicago

Twitter: @PLinChicago


Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polonia w USA · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»
Gloria Kifita
16 lip, 23:11
What more can i say about this great man. Firstly Dr I will want to say a very [...]»
Elena Vedran
16 lip, 03:24
Nazywam się Elena Vedran. Bardzo się cieszę że mogę dzielić się moim wspaniałym i wspaniałym świadectwem ze wszystkimi [...]»

Najczęściej...