Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-07-27 12:31:22 · Czytany 6813 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Zbliża się godzina „W”

Jeszcze nie słychać na Chmielnej śpiewającego powstańczą piosenkę „Pierwszy sierpień dzień krwawy, powstał naród Warszawy, by stolicę uwolnić od łez…”, jeszcze nie zawyła symboliczna powstańcza syrena, ale już widać i słychać, że Warszawa w należyty sposób i z właściwym sobie nerwem przygotowuje się do obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Program, podobnie jak w latach ubiegłych, jest nader urozmaicony. Imprezy rocznicowe rozpoczną się 23. Biegiem Powstania Warszawskiego i chociaż sam bieg będzie miał miejsce dopiero późnym wieczorem 27 lipca, to jednak wcześniej odbędzie się tzw. trening z historią i trasa ta obejmie: Wybrzeże Szczecińskie, Pomnik Kościuszkowców, Bunkier przy skrzyżowaniu ulic Jasińskiego i Panieńskiej, Ratuszową i Warszawskie ZOO, Most Gdański, przeprawy przez Wisłę i walki żołnierzy LWP idących z pomocą powstaniu warszawskiemu, wreszcie skwer im. Ppłk Antoniego Żurowskiego ps. „Papież”, „Andrzej”. W samym biegu ma wziąć udział 7 tysięcy ochotników (w rezerwie oczekuje ponad tysiąc). Dla tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli uczestniczyć w tegorocznej edycji biegu, organizatorzy przygotowali specjalne pliki audio (MP3), które będzie można bezpłatnie ściągnąć ze stron internetowych. 25 lipca w Fotoplastikonie w Alejach Jerozolimskich otwarty zostanie specjalny rocznicowy wernisaż. Dwa dni później ruszy gra miejska dla dzieci połączona z premierą książki „Mój tata szczęściarz”, w niebanalny sposób opisującej to, jak w czasie powstania zmieniają się realia codziennego życia.

Najwięcej ważnych imprez odbędzie się 31 lipca i 1 sierpnia, choć nie tylko. Po kolei: 30.07. będzie miała miejsce uroczystość przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”. 31.07. w Parku Wolności – Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się doroczne spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP i prezydentem m. st. Warszawy. Tego samego dnia odprawiona zostanie polowa msza św. przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Na Placu Krasińskich z kolei odbędą się Apel Pamięci i koncert „Sierpniowa melodia”. Koncert ten poświęcony będzie historii najsłynniejszych powstańczych piosenek. Organizatorom chodzi o to, żeby powstańcze piosenki trafiały do umysłów i serc warszawiaków. Utwory te będą ilustrowane dokumentacją fotograficzną oraz satyrycznymi rysunkami z prasy podziemnej i ulicznych napisów.

1 sierpnia odbędą się uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944” i nastąpi przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej. Nieco później odbędą się: składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” u zbiegu ulicy Chopina i Ale Ujazdowskich, uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, oddanie hołdu Powstańcom przy pomniku Gloria Victis, uroczystości przy pomniku Polegli-Niepokonani, modlitwa i wreszcie, już późnym wieczorem, na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone Ognisko Pamięci.

5 sierpnia na Skwerze Pamięci u zbiegu ulicy Leszno i alei Solidarności będą miały miejsce uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli, zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego, a 2 października 2013 roku nastąpi zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego i tym sposobem odbędzie się zakończenie tych wielodniowych uroczystości.

Na koniec trudno nie poinformować, że władze stolicy i organizacje kombatanckie już kilkanaście dni wcześniej zaapelowały do warszawiaków o „zgodny, wspólny udział w uroczystościach upamiętniających powstańczy zryw”. Także o to, by przebiegały one w atmosferze zrozumienia, zaufania i pamięci poległych. Apel słuszny, ale też trudno nie zauważyć, że my, Polacy – pewnie jak i inne narody – jesteśmy podzieleni i z okazji takich oraz podobnych rocznic (także wyborów) potrafimy tę swoją polityczną i ideologiczną odrębność odpowiednio ujawnić oraz zamanifestować. Oczywiście nie zawsze w sposób, w jaki życzyliby sobie tego organizatorzy, ale cóż… Tacy po prostu jesteśmy i tyle.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...