Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-05-08 15:36:07 · Czytany 5017 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Tadeusz Mazowiecki o stosunkach polsko-litewskich

wilnoteka.lt
T. Mazowiecki na UW (fot. M. Kluczek)

W minioną sobotę były premier RP Tadeusz Mazowiecki gościł w Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, który obchodzi 22-lecie istnienia. Wziął tam udział w spotkaniu pt. "Trudne pogranicza". Z dyrektorem ośrodka Krzysztofem Czyżewskim rozmawiał m.in. o pogarszających się od kilku lat stosunkach polsko-litewskich w kontekście problemów mniejszości w innych częściach Europy.

Zdaniem Mazowieckiego pogarszanie się stosunków polsko-litewskich jest "absurdalne, nie ma żadnego realnego powodu, żeby je pogarszać, a jest wiele powodów, żeby je polepszać". "Mamy wspólne interesy, wspólne cele, dużo wartości ze wspólnej tradycji, to próbujmy ożywić, a nie pogarszać wzajemne stosunki" - mówił Mazowiecki. Dodał, że relacje te nie pogorszyły się w terenie, "pogorszyły się trochę na górze i to wymaga poprawy".

Zdaniem Tadeusza Mazowieckiego działania Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach to niezwykle cenna inicjatywa, wyrastająca ponad lokalne wymiary, znana w Polsce i w Europie. Ośrodek zajmuje się m.in. wielokulturowością Sejneńszczyzny, gdzie przed wojną mieszkali Polacy, Litwini, Rosjanie i Żydzi. Dużą wagę "Pogranicze" przywiązuje także do kultury narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Mazowiecki udał się także w sobotę do Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.

W ubiegłym tygodniu w Sejnach i w Puńsku gościł prezydent Bronisław Komorowski, który spotykał się tam z przedstawicielami mniejszości litewskiej w Polsce. W jedynym w Polsce Liceum Ogólnokształcącym z litewskim językiem nauczania prezydent rozmawiał z młodzieżą o tolerancji, edukacji, prawach i roli mniejszości narodowych w Europie.

Na podstawie: PAP

Źródło: wilnoteka.lt

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka · Polonia na świecie · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Gloria Kifita
16 lip, 23:11
What more can i say about this great man. Firstly Dr I will want to say a very [...]»
Elena Vedran
16 lip, 03:24
Nazywam się Elena Vedran. Bardzo się cieszę że mogę dzielić się moim wspaniałym i wspaniałym świadectwem ze wszystkimi [...]»
Monika Patrik
12 lip, 08:10
Przeczytaj a także skontaktuj się z dr Isikolo jeśli potrzebujesz potężnego zaklęcia miłosnego aby naprawić swój zepsuty związek. [...]»

Najczęściej...