Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Wydanie 2012-10 · Opublikowany: 2013-01-24 11:12:28 · Czytany 6976 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Warsztaty liderów z Łotwy, Rosji, Ukrainy i Białorusi

Oni naprawdę są wspaniali! Poznaliśmy się w Programie Pomost przez internetowe strony Radia Wnet i magazynu „Polonia”. Ale jak ważne są spotkania w rzeczywistej przestrzeni mogliśmy przekonać się na wspólnych warsztatach. Nabyte nowe doświadczenia z dziennikarstwa społecznościowego i zajęcia digitalizacji oraz praca w zainscenizowanej redakcji to czas efektywnie spędzony z trzydziestoosobową grupą liderów i działaczy polskich organizacji zza wschodniej granicy.

Stowarzyszenie Edukacja i Nauka na zaproszenie Programu Pomost zorganizowało dla nas wspólne zajęcia. Młodzież na ulicach Warszawy zdobywała informacje do serwisu naszego programu. Celem warsztatów było wsparcie potencjału intelektualnego Polaków mieszkających w Abakanie i Omsku (Rosja), Dobromilu (Ukraina), Dyneburgu (Łotwa) oraz na Brasławszczyźnie (Białoruś) i umożliwienie nawiązania żywych kontaktów pomiędzy przedstawicielami polskich środowisk z czterech państw oraz z młodzieżą polską. W dniu 1 sierpnia liderzy zwiedzili studio nagraniowe oraz poznali pracę redakcji Radia Wnet. Młodzieżowi liderzy zapoznali się tym samym z możliwością internetowych mediów. Odwiedzili strony www magazynu „Polonia”, Kresowego Serwisu Informacyjnego i Programu Pomost. Ich zdjęcia znalazły się na portalu Radia Wnet. Młodzież uczyła się zbierania informacji, tworzenia reportażu, umiejętności autoprezentacji i konstruowania wywiadu. Odbyły się także bardzo ciekawe ćwiczenia w terenie, prowadzone przez redaktora Krzysztofa Mikę.

Ostatnio wiele mówimy o różnych projektach i programach, których adresatami są nasi rodacy. Zamiarem Programu Pomost jest pokazanie jednego z takich projektów – prowadzonego dla ludzi młodych w wieku 18-22 lat przez polską organizację NGO.

Cele szczegółowe projektu to umożliwienie pobytu w Polsce młodzieży polskiego pochodzenia oraz ich opiekunom, dostarczenie wiedzy przydatnej uczestnikom do podniesienia ich osobistych kompetencji interpersonalnych, pogłębienie umiejętności posługiwania się językiem polskim, poszerzenie wiedzy na temat polskiej historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego oraz umożliwienie nawiązania i kontynuowania aktywnych kontaktów pomiędzy młodzieżą polskiego pochodzenia a jej rówieśnikami z Polski w czasie trwania obozu, a także po jego zakończeniu. Czego się nauczyli? Mam nadzieję, że postrzegania samych siebie jako ludzi zdolnych i wytrwałych.

Zadanie to zostało zrealizowane dzięki zorganizowaniu edukacyjno-wypoczynkowego letniego obozu w Polsce. Pierwszego sierpnia widok warszawskiego Starego Miasta był dla młodzieży polskiego pochodzenia z Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Rosji z pewnością niezapomniany. (Czym jest dzisiejszy patriotyzm? Warto się nad tym zastanowić.) Równolegle, dla nauczycieli języka polskiego z wyżej wymienionych państw zorganizowano zajęcia doskonalące ich warsztat pracy, udzielające informacji na temat nowoczesnych metod nauczania przy wykorzystaniu narzędzi multimedialnych, dostępnych również w Internecie. Relacja z warsztatów w krótkim czasie, bo tego samego wieczora, znalazła się na stronie programu Pomost. Dziś błyskawiczny przepływ informacji nie zastanawia nikogo. Młodzież ze Wschodu pięknie pisze, kaligrafując litery – dziś wśród polskich nastolatków jest to rzadkością.

Po wakacyjnym wyjeździe do Polski uczestnicy warsztatów przygotują i zorganizują w swoich regionach wydarzenia promujące polską kulturę, język, historię oraz współczesną Polskę. To wtedy okaże się, jaką Polskę zobaczyli i co jest dla nich ważne.

Projekt pt. „Promocja wiedzy o Polsce”, realizowany przez Stowarzyszenie Edukacja i Nauka, finansowany jest przez MSZ. Do współpracy partnerskiej ze Stowarzyszeniem w niniejszym projekcie dołączyły następujące organizacje: Kulturalno-Narodowa Organizacja Społeczna „Polonia” Republiki Chakasja, Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Rodzina” w Omsku (Rosja), Związek Polaków na Łotwie (oddział w Dyneburgu) Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej (oddział w Dobromilu, Ukraina).

Na zorganizowanych warsztatach, w trakcie spotkania z liderami polonijnymi wręczyliśmy przedstawicielom organizacji list od profesora Politechniki Wrocławskiej Wiesława Dudka, który chciałby przekazać kilkanaście pozycji książkowych bibliotece polskiej na Wołyniu. Gościem warsztatów dziennikarskich był Adam Kwiatkowski, poseł na Sejm RP znany jako parlamentarzysta, który w ostatnich wyborach do Sejmu RP pozyskał głosy Polonii. Przyjacielską wizytę na przygotowanej wspólnie konferencji prasowej złożył Voytek Putz – prezes Chicago Chopin Foundation, działacz polonijny z Chicago. Na koniec spotkania Polka z Omska na Syberii, Irina Siniagowska, uraczyła nas koncertem, wykonując pieśni operowe. Irina jest uczennicą Collegium Muzycznego w Omsku, od dzieciństwa uczy się śpiewu po kierunkiem pani Natalii Ogneva.

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach działań projektu promującego Polskę, autorstwa Stowarzyszenia Edukacja i Nauka przy współpracy z Kresowym Serwisem Informacyjnym oraz redakcją Radia Wnet. W maju br. mieliśmy przyjemność gościć w Programie Pomost Radia Wnet twórców projektu Stowarzyszenia Edukacja i Nauka. W programie prowadzonym przez Zofię Wojciechowską, dziennikarkę Radia WNET, korespondentkę magazynu „Polonia”, będącą także redaktorem Kresowego Serwisu Informacyjnego, Anna Bartnik – kierowniczka projektu – podzieliła się swoimi wspomnieniami z Brasławszczyzny, za co dziękujemy i zachęcamy do posłuchania audycji:

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia na świecie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...